M.V. Wool peatab tehase steriliseerimiseks kaheks päevaks tootmise

M.V. Wool viib ettevõtte Harku tehases läbi täieliku sterilisatsiooni ning peatab sel nädalal kaheks päevaks tootmise, teatas ettevõte. Selle eesmärk on välistada listeeriabakteri esinemine tootmishoones ja -pindadel.

Sterilisatsiooni käigus võetakse koost lahti kõik seadmed ning kõik detailid puhastatakse vähemalt 83-kraadisel temperatuuril. Täispuhastus toimub ka kõikides ladudes ja tootmisruumides ning edaspidi steriliseeritakse sagedamini ka tootmises kasutatavat sisetaarat.

Lisaks tõrjub ettevõte listeeriat iga tööpäeva lõpus süvapesuga ning tootmispauside ajal pestakse tootmisliine osoneeritud veega. Tarvikute puhastamiseks kasutatakse desinfitseeriva toimeainega lappe ning desinfitsaatoreid. Iga päev toimub tarvikute, sh kääride, nugade, metallkinnaste, teritajate jm sterilisatsioon vähemalt 83-kraadisel temperatuuril.

Täielik sterilisatsioon toimub 17. ja 18. oktoobril. M.V Wool kutsub sündmust jälgima ka veterinaar- ja toiduameti (VTA) esindajad.

Ettevõte kaalub ka säilivustähtaja lühendamist praeguselt 30 päevalt toodetes, kus ei kasutata listeeria arengut pärssivaid säilitusaineid.

M.V. Wool kasutab 4. oktoobrist tehase desinfitseerimiseks iga nädal bensalkooliumkloriidi, mis sisaldub keemilises aines P3-triquart. Eesti genoomikainstituudi hinnangul on listeeriatüvel ST1247 sellele ainele väga nõrk vastupanuvõime. Keemiline aine ei puutu kokku kalatoodetega.

"M.V. Wooli tehase ruumidest ja tootmispindadelt ei ole alates 1. juulist kordagi avastatud listeeriabakterit. Nüüd oktoobris on võetud 41 pinnaproovi, mis olid kõik samuti listeeriavabad. Sellele vaatamata viime tootmises veel kord läbi täispuhastuse, et välistada täielikult genotüübi ST1247 esinemine ettevõttes. Täiendavaid meetmeid rakendame rahvatervise huvides ja kalatoodete vastu usalduse taastamiseks," ütles M.V. Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool.

M.V. Wool teeb selle aasta kevadest alates tihedat koostööd VTA-ga ning järgib VTA poolt kehtestanud nulltolerantsi nõuet listeeriabakterile tehases. Alates juulist 2019 ettevõtte tootmispindadelt võetud 195 puhast proovi kinnitavad tootja sõnul, et tehasest on suudetud listeeria välja juurida.

Terviseameti andmetel on Eestis tänavu registreeritud 12 listerioosi haigusjuhtu, kuid ST1247 genotüübi põhjustatud haigusjuhte ei ole nende seas tuvastatud.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: