M.V. Wooli tehases uus listeerialeid, tehas võib minna sulgemisele

{{1573815360000 | amCalendar}}
Foto: Merilin Pärli/ERR

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) leidis M.V. Wooli tehasest võetud proovidest taas listeeriabakteri. Mis edasi saab, pole veel otsustatud, kuid VTA ei välista ühe võimalusena ka ettekirjutust tehase sulgemiseks.

VTA asejuhataja Olev Kalda kinnitas ERR-ile, et M.V. Wooli tehasest võetud proovidest on avastatud taas listeeriabakter, mis võib viia tehase sulgemiseni.

"Kuna tegemist on väga tõsise põhiõiguse riivega ehk ettevõtluse piiramisega, siis peavad meie sammud olema kaalutletud, aga need sammud kindlasti tulevad ning ettevõte ja avalikkus neist kindlasti ka teada saab. Sellega läheb natukene aega, aga mitte väga kaua," ütles Kalda, mitte välistades ka tehase sulgemist.

Kalda ütleb, et nii VTA kui ka kalatöötleja ülesanne on võtta kasutusele meetmed, mis tagavad tarbijale müüdava toidu ohutuse.

"Kuni meie otsus tehtud saab, jääb ettevõttele kehtima [listeerialeidude] nn nulltolerants ehk ettevõte peab kontrollima kõik väljastatavad partiid üle ehk neis ei tohi leiduda listeeriat," ütles Kalda.

Ettevõte peatas oktoobri keskel kaheks päevaks tootmise, et desinfitseerida oma ruumid ja liinid. Nüüdne positiivne leid on tehtud pärast tehase desinfitseerimist.

"Peale neid meetmeid, mida ettevõte rakendas ehk siis puhastamine ja desinfektsioon, viisime läbi omapoolse kontrolli, võtsime proove, ja nendest me leidsime listeeria," ütles Kalda. "Meiepoolsed kontrollid ja meie poolt võetud proovid ehk ametlikult võetud proovid näitavad, et nende poolt läbi viidud meetmed ehk siis desopesu ei ole olnud piisavalt tõhus."

Millise tüvega bakterileid on, pole veel selge.

"Need leiud saadetakse sekveneerimisele (tüve järjestamisele - toim), aga sellega läheb aega," selgitas Kalda. "Samas, vaadates eelnevat ajalugu, ei saa me mingilgi viisil välistada, et tegemist on sama tüvega."

Seni on kõik M.V. Wooli tehase listeerialeiud olnud tüvega ST1247.

M.V. Wool on paralleelselt VTA-ga teinud ka ise oma toodangule proove, ent pole samadest partiidest, kust ametlikud proovid leidu kinnitasid, listeeriat leidnud. Samas kinnitab Kalda, et ettevõte ei eita positiivseid listeeriaproove.

"Ettevõte ei eita seda, et tal bakter on. Kuid meil on olnud erinevad seisukohad selle osas, millised peaksid olema need meetmed, mida rakendada, et ohtu vältida," ütles Kalda.

Kalda kinnitab, et vaatamata desinfitseerimise ebaõnnestumisele on listeeriabakterist tootmises siiski võimalik lahti saada.

"Sellest on lahti saadud. Siin on näiteid mujalt, teistest riikidest, kus listeeriaga on olnud probleeme, aga sellega tuleb tegelda väga põhjalikult, järjekindlalt ja kindlasti koostöös järelevalveasutusega," ütles Kalda.

"Pealtnägija" avalikustas septembris, et Eestis on listeeriabakteriga nakatumise tagajärjel surnud juba mitu inimest, kellelt leitud bakteritüvi vastab sellele, mis on tuvastatud M.V. Wooli kalatöötlemistehases. Sama bakteritüve ühegi teise ettevõtte toodangust tuvastatud ei ole.

Edasine selgub pärast bakteritüve määramist

M.V. Wooli esindajad suulisi kommentaare ei andnud, vaid saatsid pressiteate vastu reede õhtut.

Selles kinnitab ettevõtte nõukogu esimees Meelis Vetevool, et 23. oktoobril võetud proovides esinenud bakter pärines Soomest tulnud toorainest.

"Pärast suurpuhastust, 21. oktoobril käivitasime tootmise, lasime seadmetel 20 minutit tühjalt töötada ning võtsime proovid. Ükski neljast proovist listeeriat ei näidanud, kuid VTA poolt 23. oktoobril võetud proovid näitasid listeeriabakteri esinemist. Võetud proove ei ole sekveneeritud ning seni pole infot, mis bakteritüvega on tegemist," ütles Vetevool.

Ettevõte teatas, et esitas 13. novembril VTA-le tegevuskava ST1247 tüvega listeeriabakteri väljatõrjumiseks oma tehasest.

"VTA-ga on meil kokkulepe, et täpne tegevuskava selgub peale M.V. Wooli Harku tehasest 23. oktoobril võetud proovide sekveneerimist ehk tüve määramist. Seni jätkab M.V. Wool tootmise regulaarse puhastamise ja kontrolliga, et tagada toidu ohutus," ütles M.V. Wooli nõukogu esimees Meelis Vetevool.

VTA aga lükkas reede õhtul Vetevoolu väite ümber. "M.V. Wool AS ostujuhi ja nõukogu esimehe väide nagu oleks veterinaar- ja toiduametiga sõlmitud kokkulepe, et sekveneerimise tulemused oodatakse enne edasisi tegevusi ära, ei vasta tõele. Sellist kokkulepet veterinaar- ja toiduameti ning M.V. Wooli vahel pole," märkis VTA.

Vetevool väidab, et igasugune listeeriast tingitud oht rahva tervisele on välistatud, kuna M.V. Wooli Harku ja Vihterpalu tehastele on kehtestatud listeeriabakteri suhtes nulltolerants. Tänavu ei ole ei ole esinenud ka ühtegi ST1247 tüvest tingitud listeeria haigusjuhtu. 

Toimetaja: Hannes Sarv, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: