Kirde-Süürias sai lahingus Türgi vägedega surma kuus Süüria sõdurit

{{1572347220000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Kirde-Süürias, kuhu Türgi väed kolme nädala eest tungisid, sai teisipäeval esimeses Türgi sõdurite ja Süüria valitsusvägede lahingus surma vähemalt kuus režiimivägede sõdurit, teatasid vaatlejad.

Vabaühenduse Süüria Inimõiguste Vaatluskeskus teatel tulistatakse piirilinnast Ras al-Ainist lõunas Assadiya küla lähedal vastastikku suurtükkidest ja kuulipildujatest.

"Esmakordselt puhkes äge tulevahetus Süüria ja Türgi sõjaväe vahel," ütles keskus.

"Assadiya küla servas sai Türgi suurtükitules surma viis režiimivägede sõdurit," ütles vaatluskeskuse juht Rami Abdel Rahman.

Ankarat toetavad kohalikud võitlejad, keda Türgi on sissetungi ajal maavägedena kasutanud, hukkasid ühe vangi võetud valitsussõduri, lisas ta.

Türgi sõjavägi ja tema Süüria mässulistest liitlased tungisid 9. oktoobril Süüria kirdeosa kurdide alale, et luua seal 30 kilomeetri laiune puhvertsoon, kuhu paigutada osa sõja jooksul Türki saabunud Süüria põgenikest.

Kurdi väed nõustusid taanduma 440 kilomeetrise piiritsooni 120 kilomeetri pikkusest osast, kus elavad peamiselt araablased, kuid tulevahetustest on teatatud ka pärast seda.

Türgi sõlmis seejärel Süüria režiimi peamise toetaja Venemaaga kokkuleppe, et kurdi väed lahkuvad kogu piirialalt.

Piiril viibinud USA vägede lahkumise tõttu ei jäänud kurdidel muud üle, kui paluda kaitset Süüria valitsusvägedelt.

Valitsusväed on kavas paigutada suuremasse ossa piiritsoonist, kuid ühte 10 kümne kilomeetri laiust riba hakkavad teisipäevast alates patrullima ühiselt Vene ja Türgi väed.

Esperi sõnul jäävad USA sõdurid Süüria kirdeosa naftaväljade ümbrusse

USA kaitseminister Mark Esper ütles esmaspäeval, et Ühendriikide sõdurid säilitavad oma positsioonid Süüria kirdeosas kurdide kontrolli all olevate naftaväljade ümbruses. 

Ehkki ISIS-e liidri Abu Bakr al-Baghdadi surm jättis äärmusrühmituse ilma inspireeriva liidrita, on julgeolekuolukord Süürias pärast tema surma endiselt keeruline, ütles Esper kaitseministeeriumis briifingul. 

Tema sõnul asuvad Ühendriikide väed positsioonidel, mis võimaldavad neil säilitada kontrolli tähtsate naftaväljade üle Süüria kirdeosas. 

USA sõdurid jäävad sellesse strateegilisse piirkonda, et keelata ISIS-ele ligipääs nendele üliolulistele ressurssidele, ütles kaitseminister, kes rõhutas, et USA kasutab ülekaalukat sõjalist jõudu igaühe vastu, kes peaks nende turvalisust ohustama. 

Al-Baghdadi surm ei vabasta maailma terrorismist ega tee lõppu Süürias jätkuvale konfliktile, kuid saadab sõnumi neile, kes seavad kahtluse alla Ühendriikide otsusekindluse, lausus Esper. 

"USA-l, rohkem kui ühelgi teisel riigil maailmas, on võimu ja tahet jälitada igasse maailma nurka neid, kes tahavad teha ameerika rahvale halba," ütles kaitseminister. 

Reedel ütles Esper, et USA saadab naftavälju kaitsma soomusväed, kelle missioon on takistada ISIS-el saada ligipääsu ressurssidele, mis võiksid aidata sellel korraldada rünnakuid piirkonnas, Euroopas ja Ühendriikides. 

Praegu on koos kurdidega Deir Ezzori provintsi naftaväljade juures umbes 200 USA sõdurit. 

Ühendriigid otsustasid tugevdada oma sõjalisi jõude Süüria kirdeosa naftaväljade ümbruses pärast otsust viia sõdurid välja riigi põhjaosast. 

Venemaa: kurdi väed on lahkunud Põhja-Süüria turvatsoonist

Venemaa teatas teisipäeval, et Põhja-Süürias viibivad kurdi väed on taandunud Türgiga sõlmitud kokkuleppe alusel määratletud aladelt, kuhu luuakse Ankara nõutud turvatsoon. 

"Relvastatud üksuste väljaviimine territooriumilt, kuhu tuleks luua julgeolekukoridor, viidi ennetähtaegselt lõpule," vahendasid Vene uudisteagentuurid Armeenias visiidil viibiva kaitseministri Sergei Šoigu sõnu. 

"Sinna on paigutatud Süüria piirivalvurid ja meie sõjaväepolitseinikud," ütles Šoigu Armeenia kaitseministrile David Tonojanile. 

Vene president Vladimir Putin ja Türgi president Recep Tayyip Erdogan andsid 22. oktoobril Sotšis sõlmitud memorandumiga kurdi vägedele Põhja-Süürias loodavast turvatsoonist lahkumiseks aega teisipäeva õhtul kella kuueni. 

Kurdide rahvakaitseüksuste (YPG) võitlejad ja relvad tuli viia 30 kilomeetri kaugusele Süüria-Türgi piirist. 

Memorandumi alusel alustavad Venemaa ja Türgi kurdi vägede lahkumise järel ühispatrulle kahes piirkonnas, mis ulatuvad 120 kilomeetri pikkusest Türgi turvatsoonist 10 kilomeetrit itta ja läände. 

Erdogan ähvardas laupäeval, et Türgi puhastab piiriala Süüriaga terroristidest, kui kurdi väed ei taandu Venemaaga kokkulepitud tähtajaks piirkonnast.

Türgi sõjavägi ja tema Süüria mässulistest liitlased tungisid 9. oktoobril Süüria kirdeosa kurdide alale, et luua seal 30 kilomeetri laiune puhvertsoon, kuhu paigutada osa sõja jooksul Türki saabunud Süüria põgenikest.

Ankara: Türgi-Vene ühispatrullid kontrollivad kurdi vägede taandumist

Türgi-Vene ühispatrullid asuvad kontrollima seda, kas kurdi väed on tõepoolest lahkunud aladelt Põhja-Süürias, kuhu Ankara tahab luua turvatsooni, teatas Türgi presidendi kantselei teisipäeval. 

"Aeg on täis," kirjutas Türgi presidendi kantselei kommunikatsioonijuht Fahrettin Altun Twitteris. "Me teeme ühispatrullide käigus kindlaks, kas terroristid on ka tegelikult tagasi tõmbunud või mitte," lausus ta Süüria kurdi rahvakaitseüksustele (YPG) viidates. 

Erdogan: Venemaa teavitas Türgit kurdi vägede täielikust taandumisest

Venemaa on teavitanud Türgit sellest, et Süüria kurdi väed on viinud lõpule taandumise Türgi piiri äärsetelt aladelt kooskõlas Ankara-Moskva leppega, ütles Türgi president Recep Tayyip Erdogan teisipäeval. 

"Venemaa teavitas meie asjassepuutuvaid võime terrorirühmituste täielikust taandumisest sealt," ütles Erdogan Türgi Vabariigi päeva puhul Ankaras peetud kõnes. 

Erdogani sõnul jätkab Türgi kolmapäeval konsultatsioone Venemaaga. "Me ei ole seal selleks, et sinna jääda. Meil on ainult üks eesmärk: puhastada see ala terrorirühmitustest," lausus Türgi riigipea. 

Toimetaja: Indrek Kuus, Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: