Väikeapteegid pakuvad ravimeid suurkettidest soodsama hinnaga

{{1577686620000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Sõltumatu proviisoriapteek. Autor/allikas: OÜ Marja Apteek

Õhtulehe 332 apteegi ja seal müügil oleva 422 käsimüügiravimi hinnavõrdlusel põhineva suuranalüüsi järgi ei konkureeri ketiapteegid omavahel ja müüvad käsimüügis olevaid ravimeid olenemata rohupoe asukohast üldjuhul täpselt sama hinnaga ning seejuures kallimalt kui väikeapteegis.

Kuigi suured apteegiketid peaksid omavahel konkureerima ja pakkuma seetõttu tarbijale parimat hinda, sest nende läbirääkimiste positsioon on parem, kerkib küsimus, kuidas jõuavad väikeapteegid kaupa odavamalt müüa.

Kolme proviisoriapteegi asutaja ja omaniku Andre Vetka sõnul saab väikeapteek kasutada kõiki turu võimalusi, nagu ostmine eri hulgiladudest vastavalt sellele, kus on soodsam, ning kasutada seda klientide hüvanguks. Ketiapteekidel on sageli magusamad asukohad, mistõttu peavad vähemeksklusiivsetes elurajoonides asuvad proviisoriapteegid rohkem pingutama, et konkurentsis püsida, mis omakorda tingibki odavama hinna, nentis Vetka.

Ravimiärimees Margus Linnamäele kuuluva Terve Pere Apteek OÜ (Apotheka) juhatuse liige Kadri Ulla põhjendas proviisoriapteekide soodsamat hinnataset erinevate sisseostuhindadega, BENU Apteek Eesti OÜ jaemüügidirektor Kaidi Kelt aga pakkus, et loos näiteks toodud Marja ja Kalamaja apteegid kasutavad discounter-tüüpi müügistrateegiat ehk äri tehakse madalama marginaaliga, mida kompenseerib suurem läbimüügimaht.

Ravimite hinnavõrdlusega saab tutvuda Õhtulehe artiklis.

Ketiapteeke ühendav Eesti Apteekide Ühendus saatis teisipäeval omapoolse kommentaari, nimetades hinnavõrdluses tehtud järeldusi eksitavaks. Näiteks märgib ühendus, et erinevus hindades tuleneb võrdluse algallikana kasutatud veebilehtedel ravimi hinna kuvamise metoodikast, jättes arvestamata ketiapteekide kliendikaardi- ja kampaaniasoodustusi. "Juba esimene rida tabelis näitab, et hinnavahe proviisorapteegiga kaob kohe, kui klient esitab oma kliendikaardi." Ka võib ühe-kahe-sendine hinnaerinevus apteekide ühenduse väitel tuleneda ümardamise metoodikast. Veel heidab ühendus võrdluse koostajatele ette valikulist lähenemist võrdlusgrupi ravimite nimekirja loomisel.

Apteekide Ühenduse juhi Timo Danilovi sõnul on ülimalt loogiline, et kõigis Eesti apteekides on hinnad väga sarnased tulenevalt asjaolust, et iga hulgimüüja on kohustatud apteeke võrdselt kohtlema ja müüma neile ravimeid tootjalt saadud ostuhinna põhiselt, millele lisatud seaduses lubatud juurdehindluse potsent. Apteegid aga omalt poolt lisavad samuti seaduses lubatud protsendi. "Kuna juurdehindluse piirmäärad on madalad, siis üldjuhul lisatakse maksimaalne lubatud juurdehindlus. Seetõttu on sarnastes või isegi kattuvates hindades apteekides kartelli nägemine selgelt põhjendamatu ning näitab, et pole aru saadud hindade kujunemise mehaanikast."

Danilovi sõnul peegeldavad väga sarnased hinnad ravimite hinnakujundusele kehtestatud rangeid reegleid.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: