Kristiine gümnaasium lõpetab nakatunud õpilase tõttu kaheks nädalaks töö

{{1583495640000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi/ERR

Kuivõrd reedel tuvastati ühel Tallinna Kristiine gümnaasiumi õpilasel COVID-19 nakkus, jätab kool vähemalt kaheks nädalaks ära õppetöö koolimajas ning õppetöö toimub mittestatsionaarselt. Nakatunud õpilasel olid haigusnähud juba Itaaliast reisilt tulles, kuid vanemad lubasid tal ühel päeval kooli minna. Nüüd viibib laps kodusel ravil.

Haridus- ja teadusministeerium teatas, et kuna ei ole võimalik tuvastada, kellega haigeks jäänud õpilane koolis kokku puutus, palutakse kõigil Kristiine Gümnaasiumi õpilastel püsida kaks nädalat kodus ja vältida kontakte väljaspool kodu.

Samuti palutakse selle kooli õppuritel mitte osaleda huvi- või sporditegevustes.

Pärastlõunal toimunud pressikonverentsil selgitas terviseamet, et tegu oli põhikooli õpilasega, kel olid sümptomid juba Bergamost Eestisse tulles ning selle nädala esmaspäeval ta kooli ei läinud. Kuna teisipäeval ta enesetunne paranes, otsustasid vanemad lapse kooli lubada. Seejärel aga lapse enesetunne halvenes taas ning edasi jäi ta koju.

Kuna laps oli Bergamost reisilt tulnud, siis oli ta juba alates neljapäevast terviseameti jälgimise all. Saades reede hommikul teada, et laps on andnud koroonaviiruse kohta positiivse proovi, võttis amet kooliga ühendust ning palus teavitada kõigi laste vanemaid.

Terviseamet on nii haigestunud õpilasega kokku puutunud õpilased kui ka õpetajad lähikontaktsetena jälgimise alla võtnud. Siiani ei ole ükski Eestis koroonaviiruse diagnoosi saanud patsientidest nakatunud Eestis, vaid riskipiirkondades reisides.

"Kuna Eestis ei ole tuvastatud kohapealset levikut ehk positiivse proovi andnud inimesed ei ole täna nakatanud teisi inimesi, vaid viiruse on saanud inimesed, kes on ise käinud riskipiirkonnas, siis loodame, et antud kooli juhtum, arvestades, et kool on nii kiiresti reageerinud ja võtnud meetmeid kasutusele, laheneb korralikult," rääkis terviseameti Põhja regionaalosakonna juhataja Ester Öpik reedel pressikonverentsil.

Koolijuhid: reisist informeerimine oleks olukorra päästnud

Kristiine gümnaasiumi õppealajuhataja Tiina Kerem rääkis "Aktuaalsele kaamerale", et koolil on hea tava, et reisile minemistest antakse klassijuhatajale avaldusega teada.

"Nende avalduste põhjal, mille ma läbi vaatasin, ma küll ei oleks osanud arvata, et meie majja koroonaviirus tuleb, sest kui ma nüüd õigesti aru sain, siis selle õpilase puhul seda avaldust kahjuks meile laekunud ei olnud," ütles Kerem.

"Õigeaegne informeerimine oleks olukorra päästnud, sest tegelikult laps puudus ühe päeva, järgmine päev tuli kooli ja see oli ka ainuke päev kui ta koolis käis. Sellest ühest päevast kahjuks piisas," rääkis direktor Tiina Pall.

Pall ütles, et koolimaja desinfitseerimine algab nädalavahetusel ning kahe nädala jooksul puhastatakse maja korduvalt. Õppetöö jätkub e-kooli vahendusel.

"Õpetajad on informeeritud, lapsed saavad e-koolist juhised, mida on vaja teha, kuidas on vaja teha, mis keskkonnas mingid materjalid saata," ütles Pall.

Peatatud on ka huvitegevus ning koolimajas ei toimu kahel nädalal midagi.

Amet tunnustab kooli otsust

Ester Öpik ütles pressikonverentsil, et amet tunnustab kooli otsust korraldada õppetöö kaheks nädalaks kaugtöö vormis.

"Terviseamet tunnustab seda otsust, kui kool nii otsustanud. /.../ See on võib-olla rangem samm kui oleks olnud vajalik, aga võib-olla tähtis," lisas ta.

Kool on terviseameti juhiste järgi läbi viinud vajalikud puhastustoimingud. Öpik sõnas, et kuigi koolis tehakse iga päev märgpuhastust, siis nüüd tuleb teha seda suurema hoolega. Midagi spetsiifilist tema sõnul aga vaja teha pole.

Tallinn on valmis koolide tööd laiemalt piirama

Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev ütles reedel, et kool on valmis vajadusel õppetööle piiranguid seadma.

"Kooli ja nakatunud õpilase klassi lapsevanemaid on teavitatud ja nad on saanud juhised oma laste jälgimiseks. Järgime terviseameti suunisteid ja vajadusel oleme valmis õppetööle ka piiranguid seadma. Praegu soovitame koolivaheajal riskipiirkondades käinud õpilased kindlasti kaheks nädalaks koju jätta," ütles Tallinna abilinnapea Vadim Belobrovtsev.

Reps: alati on parem tõkestada kui tagajärgedega tegeleda

Kristiine gümnaasiumis on 850 õpilast. Haridus- ja teadusminister Mailis Reps ütles ERR-ile, et kõik nad tuli kodusele õppele saata põhjusel, kuna ei saa täpselt kindlaks teha, kellega haigestunud noor inimene koolis kokku puutus ning millistes ruumides käis.

"Ehk ei saanud ainult ühte klassi eraldada. Kooli näol on ju tegemist kabinetisüsteemiga, kus õpilased ja õpetajad liiguvad erinevate kabinettide vahel ning seal ei ole võimalik öelda, kas laps on mõnes koridoris, sööklas või tualettruumis viibinud. Seetõttu tuleb desinfitseerida kogu koolimaja," sõnas Reps.

Kas ka mõnes teises koolis võib olla nakatunud lapsi, seda terviseamet pole kinnitanud. Repsi sõnul on kaardistatud terve rida riskirühmas olevaid inimesi, kes on ise viibinud riskipiirkondades või kelle lähedased on seal olnud. Repsi sõnul võetakse neilt proove ja kas nende hulgas on veel nakatunud lapsi, pole praegu teada.

"Kõige olulisem on, et õppetöö toimub ja et õpetajad tegelevad koduse õppetöö korraldamisega. Lapsed ei jää õpingutes maha. Samuti on Tallinna haridusjuhid öelnud, et kõik suuremad õpilasüritused jäetakse ära. Ehk võetakse võimalikult vähe suuri masse kokku toov joon. Alati on parem tõkestada, kui tagajärgedega tegeleda," sõnas minister.

Reps rõhutas "Ringvaatele" antud intervjuus, et õpilastele, kellele on antud korraldus püsida kaks nädalat kodus, peavadki kodus püsima - lisaks sellele, et nad ei tohi käia trennides ja huviringides, ei tohiks neil külas käia sõbrad, samuti näiteks vanavanemad.

Välistamaks nakkuse levikut koolides ja lasteaedades, palub ministeerium kõigil haridusasutuste juhtidel koostöös asutuste pidajatega olla valmis kuni kaheks nädalaks uksed sulgema ja korraldama õppetööd mittestatsionaarselt, juhul, kui selleks tekib vajadus.

Inimesed, kellel on põhjendatud kahtlus, et nad võivad olla nakatunud koroonaviirusega, peaksid helistama oma perearstile või perearsti nõuandetelefonile 1220. Terviseseisundi halvenemisel tuleb helistada hädaabinumbrile 112.

Koroonaviirust tasub kahtlustada juhul, kui inimene on viimase 14 päeva jooksul käinud haiguse riskipiirkonnas ja tal esinevad haigusele iseloomulikud sümptomid ehk köha, palavik ja/või hingamisraskused. Muul juhul võib olla tegemist Eestis laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega.

Terviseameti andmetel on reedese seisuga Eestis kümme koroonaviirusesse nakatunut.

 

 

Toimetaja: Urmet Kook, Erle Loonurm, Tiina Jaakson, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: