Analüütik: Trumpi pressing sotsiaalmeediale võib suurendada USA ja Euroopa lõhesid

Twitteri ja Facebooki logod.
Twitteri ja Facebooki logod. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS / Dado Ruvic

USA presidendi Donald Trumpi surve suurtele sotsiaalmeedia platvormidele võib viia veel ühe suure lõhe tekkimiseni Euroopa ja Ameerika Ühendriikide vahel, märgib väljaande Politico ekspert.

"Sotsiaalmeedia ettevõtted sattuvad selles Atlandi-üleses vastasseisus alasi ja haamri vahele," nentis Politico juhtiv tehnoloogiakorrespondent Mark Scott oma kommentaaris.

Trump andis neljapäeval välja Twitterit, Facebooki, Google'it ja muid sarnaseid sotsiaalmeedia platvorme puudutava korralduse selle kohta, kuidas nad peaksid oma vahendatud sisuga ümber käima. President hoiatas platvorme inimeste postituste toimetamise, sealhulgas ka faktikontrolli tegemise või oma kommentaaride lisamise eest. Sisuliselt soovib USA president, et platvormid oleksid neutraalsed vahendajad, lubades igaühel ükskõik millal ja mida postitada.

Samal ajal on Euroopa Liit liikunud vastassuunas, nõudes samadelt ettevõtetelt üha rohkem vihakõne, valeuudiste, mida sageli toetavad autoritaarsed valitsused või ekstremistlikku sisu toimetamist või eemaldamist ehk sisuliselt toimetuslikku sekkumist platvormide sisusse.

Ükskõik kumma poole sotsiaalmeedia platvormid valivad, kaotavad nad ühel oma kahest suurimast, miljardeid dollareid väärt, turust, nendib Scott.

See ei ole ka ainus digivaldkond, mille osas Eroopal ja USA-l on erinev vaade. Atlandi ookeani erinevatel kallastel vaadatakse erinevalt ka online-ettevõtete maksustamisele, konkurentsiolukorrale või kasutajate privaatsuse kaitsele. Washington ja Brüssel on maailmapoliitika kummaline paar: nad jagavad samu veendumusi demokraatiast, kuid võtavad eri seisukoha, kuidas neid veendumusi ellu rakendada," tõdeb Scott.

Praegused erimeelsused lähevad isegi sügavamale - see puudutab sõbavabaduse põhimõtteid, sotsiaalmeedia kompaniide rolli demokraatiates ning seda, millised piirid need ettevõtted peaksid seadma avalikule debatile, kirjutab Scott. Kõigis neis kolmes valdkonnas on Euroopa ja president Trumpi aegne USA teineteisest kaugemal kui kunagi varem.

Selline lõhe võib aga hakata nõrgestama Lääne võimekust rääkida ühel häälel selliste autoritaarsete režiimidega nagu Venemaa või Hiina, rõhutab Scott.

Samuti võib see kasvatada interneti lõhenemiseni, kuna ameeriklased saavad veebist hoopis teistsuguse kogemuse kui eurooplased, lisab Scott.

Ning lisaks peavad Facebook, Google ja Twitter hakkama oma kahel suurimal turul rakendama üksteisega vastuolus olevaid poliitikaid.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: