Zuckerberg kaitses otsust mitte kustutada Facebookist Trumpi postitust

Facebooki juht Mark Zuckerberg.
Facebooki juht Mark Zuckerberg. Autor/allikas: SCANPIX / AP / Trent Nelson

Sotsiaalmeedia ettevõtte Facebook suuromanik ja tegevjuht Mark Zuckerberg kaitses teisipäeval oma otsust mitte kustutada USA presidendi Donald Trumpi vastuolulist postitust.

Facebooki töötajatega kinnise kohtumise pidanud Zuckerberg ei nõustunud postituse mahavõtmist nõudnud töötajatega, et Trumpi sõnavõtt rikkus Facebooki reegleid, mis ei luba vaenuõhutamist, kirjutas ajaleht Wall Street Journal (WSJ). Trump nimetas kinnipidamisel politsei käe läbi hukkunud mustanahalise George Floydi surma järel alanud rahutustes osalejaid pättideks ning hoiatas: "Kui algab rüüstamine, algab ka tulistamine."

Küll aga lubas Zuckerberg töörühmade moodustamist, mis hakkakasid uurima sobimatute postituste mahavõtmise poliitikat ning ta kinnitas, et soovib isiklikult nende töö tulemustega tutvuda.

Zuckerbergi kinnine kohtumine töötajatega oli algselt plaanitud neljapäevaks, aga toodi kaks päeva varasemaks, kui mõned ettevõtte töötajad olid teatanud virtuaalsest protestist ning kümned avaldanud oma pahameelt konkureerivas sotsiaalmeediakeskkonnas Twitter. Kaks Facebooki tarkvarainseneri on ka teatanud oma lahkumisest protestiks ettevõtte juhtkonna käitumise vastu, kuna nad leidsid, et Facebook ei järginud Trumpi puhul iseenda kehtestatud reegleid.

Zuckerberg olevat aga kohtumisel öelnud, et tema hinnangul ei peaks eraettevõtted reguleerima poliitilist väitlust ning ehkki ta leiab, et Trumpi postitused on sügavalt solvavad, on siiski parem, kui nende üle toimub avalik debatt mitte ei vaigistata neid jõuga. Temaga ei nõustunud aga mõned töötajad, kelle hinnangul peaks platvorm rakendama enda kehtestatud reegleid, mitte aga tegema poliitilistele liidritele erandeid. Mõned kutsusid Facebook tegelema ka sellega, kuidas keskkonna toimimist juhtivad algoritmid lubavad äärmuslikul infol kiiremini levida kui mõõdukamatel sõnumitel.

Hiljem teatas Facebook kirjalikus avalduses, et "avatud ja aus diskussioon on alati olnud Facebooki kultuurist". "Margil oli täna avameelne diskussioon töötajatega nagu ta on neid regulaarselt juba aastaid teinud. Ta on tagasiside eest tänulik," teatas ettevõte.

Kohtumisel osalenute sõnul olevat Zuckerberg öelnud, et rahulolematud peaksid vaatama praegust vaidlust laiemas kontekstis, mis puudutab Facebooki platvormil tehtavat poliitilist kihutustööd. Algne postitus videoga, milles näidatakse Floydi vahistamist Minneapolises ja lämbumist teda kinni hoidva politseiniku põlve all, mis vallandaski praeguseks üle riigi levinud protestid, näitab, et platvormi saavad kasutada ka head jõud, leidis Zuckerberg. See peaks olema vastukaaluks sellele, kuidas president Trump plavormi kasutab, lisas ta.

The Wall Street Journal tõdes, et mitte kõik Facebooki töötajad ei toeta protestijaid ning on otsustanud jääda neutraalseks.

Facebook on viimastel aastatel üle elanud mitmeid sisekriise, eriti pärast 2016. aasta valimisi, kuid praegune vastasseis on ettevõtte juhtkonna jaoks üks raskemaid väljakutseid, ajast, kui Zuckerberg ettevõtte 16 aastat tagasi asutas, märkis WSJ.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: