Terras: riigikaitselaenu võtmine poleks täiesti mõtlematu tegu

Poliitikud peaksid riigikaitse planeerimisel kuulama kaitseväe juhataja arvamust, ütles endine kaitseväe juht, praegune europarlamendi saadik Riho Terras (Isamaa). Terrase hinnangul ei oleks riigikaitselaenu võtmine halb idee.

"Siin on olnud debatte ka laenu võtmisest riigikaitse jaoks ja mina arvan, et üks riigikaitselaen ei oleks sugugi täiesti mõtlematu tegu. Kui just mõelda näiteks õhukaitsele ja sellistele suurematele kallimatele asjadele, siis selleks niimoodi põlveotsast napilt pingutada ei anna, sealt kokku tõmmata ei anna," rääkis Terras "Esimeses stuudios" rahandusminister Martin Helme (EKRE) välja öeldud mõtte kohta, et riigikaitse võimekust saaks tõsta ka laenu võtmisega.

"Kui te minu käest küsite, siis jah, laenu võiks võtta. Mille jaoks esimeses otsas? Mina ei saa kuidagi vaielda ka nende ekspertidega, kes ütlevad, et rannakaitse on vajalik. Ma arvan, et tegelikult on vajalik kaugele mõjutatav rakett, millega saab nii vett kui maad lasta ja mis on selline, mille olemasolu juba tekitab kõhedust kõigile, kes tulevad. Kaugele lastavad raketid, võimalikult mitmeotstarbeline, sinna võib alati investeerida, see on alati õige koht," ütles Terras saates.

Terrase sõnul ei ole sugugi ebatavaline, et rahandusminister võtab eelarvearutelu käigus sõna riigikaitse teemal.

"Ma arvan, et kogu see debatt on tavaline, see on alati olnud. Pole ühtki eelarvediskussiooni, kus erakonnad omavahel ei kemple, kes tugevama positsiooni leiab. Kui selle kempluse tulemusel tuleb rohkem raha riigikaitse eelarvesse, siis on äge," rääkis ta.

Terrase hinnangul võiks kaitsevaldkonda üldse panustada rohkem kui seni.

"Minu hinnangul, tänases julgeolekukeskkonnas, kus kõik asjad lagunevad laiali, kus meil on lõhed nii liitude sees kui ka väljastpoolt on surve, peaks Eesti mõtlema tõsiselt, et võiks ju eelarvet ka kõrgemale kui kaks protsenti tõsta, näiteks kolme protsendi peale. Aga sama, ma arvan, et Mailis Reps mõtleb, et teadusrahastusse on hädasti vaja, õpetajad tahavad rohkem palka saada," rääkis ta.

"Ma olen veendunud, et ka seekord leitakse ühine konsensuslik arusaam ja usun, et me säilitame vähemalt selle eelarve, mis meil siiamaani on plaanitud," lisas ta.

Terrase sõnul peaksid poliitikud aga kaitsevaldkonda silmas pidades kuulama eelkõige kaitseväe juhatajat.

"Kõik mõtted ja arvamused, mis poliitikutel on, on legitiimsed, ühed arvavad ühtemoodi, teised teistmoodi. Minu hinnangul on väga oluline kuulata kaitseväe juhataja arvamust. Ma olen täiesti sügavalt veendunud, et kindral Martin Herem ei esita ühte- või teistpidi poliitiliselt kallutatud arvamust, vaid seda, mida ta õigeks peab ja ta on seda väga täpselt ja alati näidanud. Ja tema arvamus tuleb ära kuulata. Kas selle järgi ka tehakse, on poliitilise otsustamise küsimus," ütles Terras.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: