Reformierakond ristis eelarve homselt laenamise põlistamise eelarveks

Kaja Kallas
Kaja Kallas Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Reformierakonna esimees Kaja Kallas nimetas kolmapäeval riigikokku toodud 2021. aasta riigieelarve homselt laenamise põlistamise eelarveks. Kallase sõnul jääb eelarves puudu strateegilisest vaatest ning arenguüppest, mida kriisi ajal koostatud eelarve nõuaks.

 "2021. aasta riigieelarve kese peaks olema strateegiline vaade ja kriisi kasutamine reformideks. See eelarve määrab suuresti, kuidas Eesti majandus ja ühiskond koroonakriisist taastub, kui edukas on Eesti võrreldes konkurentidega ning kas me pärandame järgmistele põlvedele kasvava võlakoorma ja kõrged maksud või paindliku ja innovaatilise majanduse ning efektiivse riigi. Riigi, mis väärtustab kodanike ja ühiskonna heaolu nüüd ja ka tulevikus. Aga meile täna esitatud eelarve kahjuks pole selline," ütles Kallas riigikogu ees kõneledes.

Kallas lausus, et kuna kulude kokkuhoid on kavandatud alles peale järgmisi valimisi järgmise valitsuse jaoks, siis tundub, et on lähtutud põhimõttest, et "pärast meid tulgu või veeuputus".

"Riik ei toimi ainult ühe aasta, vaid peab toimima pikemalt ja jätkusuutlikult. Eufoorilises peomeeleolus raha ära kulutamine võib ühel õhtul tunduda tore, aga pohmelus saabub paratamatult," sõnas Kallas.

"Kus on investeeringud ja ühiskondlik arenguhüpe? Kus on reformid, mis muudavad riiki efektiivsemaks? Tänase seisuga ei toonud valitsus välja mitte ühtegi pikaajalist investeeringut või reformi, mis Eesti majandust ja konkurentsivõimet arendaks," ütles ta.

Kallase sõnul ei investeeri riik piisavalt e-lahendustesse, rohepöördesse, ettevõtete innovatsiooni ja tööjõu kvalifikatsiooni tõstmisesse.

Tallinna haiglale plaanitavat investeeringut nimetas Kallas pettuseks. "Suurima investeeringuna nimetatud Tallinna haigla on ainult liivale kirjutatud unistus, sest raha planeeritakse võtta eurorahadest ja haiglat pole isegi projekteerima hakatud," märkis Kallas.

Reformierakonna ettepanekud

Kaja Kallase sõnul annab kriis võimaluse viia teadust majandusse läbi innovaatiliste ettevõtete loomise või toetamise. "Rakendusuuringute keskuse loomine ja selle kaudu raha suunamine erinevateks arendustegevuseks aitaks motiveerida ettevõtteid tegelema senisest aktiivsemalt tootearendusega. Nii saab väiksema riskiga investeerida uute tehnoloogiate kasutuselevõttu ja kasvatada ettevõtete konkurentsivõimet," pakkus Kallas.

Ta lisas, et Reformierakond vähendaks ravijärjekordi ja hoolduskoormust. "Tuleb investeerida targematesse tervishoiu-ja sotsiaalvaldkonna IT-lahendustesse. Kindlasti vajame kvaliteedihüpet ka inimeste hoolduskoormuse vähendamisel. Ümberkorralduste tulemusena peavad arstiabi ja sotsiaalteenused olema inimestele mugavamalt kättesaadavad," lausus Kallas.

Rääkides e-teenustest tuleks parteijuhi sõnul investeerida e-Eesti, erinevate IT-tugiteenuste ja interneti püsiühenduse kättesaadavuse parandamiseks.
Kallas ütles, et EAS-i juurde tuleks luua rahastusprogramm, mille eesmärk on toetada teenindus-ja turismisektori digitaliseerimist ja seeläbi vähendada tööjõu osakaalu neis majandusvaldkondades.

Ta rääkis veel, et Reformierakond suunaks raha läbi spetsiaalse kliimafondi Eesti ettevõtluse ja ühenduste digitaliseerimisse, majanduse roheinnovatsiooni ja konkurentsivõime tõstmisse.

Ida-Virumaa majanduse mitmekesistamiseks tuleks Kallase sõnul teha investeeringuid ja meelitada sinna investeeringuid, mis seda muutust aitaksid väiksema sotsiaal-majandusliku kuluga kaasa tuua.

"Opositsioon teeb kindlasti oma ettepanekud eelarvele ja palub arvesse võtta Eesti panga ja eelarvenõukogu ettepanekuid, et arulagedat kulutamist ohjeldada. Samas me teame, et sellele valitsusele on omane lähtuda ainult Martin Helme tarkusest ja kõik teised arvamused maha teha. Aga me ei ole siiski lootust kaotanud," lausus Kaja Kallas.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: