Zelenski sattus korruptsiooni tõrjumisel konflikti Ukraina konstitutsioonikohtuga

Ukraina president Volodõmõr Zelenski parlamendi ees kõnelemas.
Ukraina president Volodõmõr Zelenski parlamendi ees kõnelemas. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Ukraina president Volodõmõr Zelenski esitas parlamendile ettepaneku saata laiali riigi konstitutsioonikohus ning tühistada mõned selle otsused, mis peatasid korruptsioonivastased seadused. Segadused ja tüli riigi võitluses korruptsiooniga võib hakata ohustama Ukrainale antavat rahvusvahelist abi.

Konstitutsioonikohus tunnistas teisipäeval põhiseaduse vastaseks mõned korruptsioonivastase agentuuri volitused ja mitmed korruptsioonivastase seaduse punktid.

Korruptsioonitõrje agentuuri juht Aleksandr Novikov teatas seejärel, et amet peatab ligipääsu ametnike majanduslike huvide deklaratsioonide elektroonilisele andmebaasile.

Seepeale kutsus Zelenski neljapäeval kokku julgeoleku- ja kaitsenõukogu erakorralise istungi, mille tulemuste järel pidas Zelenski kabinetis oma istungi valitsus, mis kohustas korruptsioonitõrje ametil taastada kodanikele ligipääs majandushuvide elektroonilisele registrile.

Reede varahommikul tuli aga Zelenski välja algatusega konstitutsioonikohtu selle koosseisu laialisaatmiseks, mispeale teatas kohtu juht, et tegemist riigipöördega.

Ukraina parlamendile saadetud eelnõudes tahtis aga Zelenski konstitutsioonikohtu otsuste tühistamist ning seniste seaduste taasjõustamist.

Lääs on mures

Ukraina aeglane edenemine majandusreformide elluviimisel ning korruptsiooniga võitlemisel on seisanud tänavu juunis Rahvusvahelise Valuutafondiga kokku lepitud 5 miljardi dollari suuruse abiprogrammi. Samas on riigi majanduskoroonakriisi tõttu niigi üha halvenevas olukorras.

Ka Euroopa Liidu delegatsioon Kiievis teatas sel nädalal, et EL-i abi sõltub korruptsiooniga võitlemisest.

Neljapäeval tegid aga pöördumise seitsme maailma suurima majandusega demokraatliku riigi (G7) saadikud Kiievis, milles nad väljendasid muret konstitutsioonikohtu otsuse üle. "Me seisame koos Ukraina rahvaga nende võitluses õitsva ja demokraatliku Ukraina nimel," kirjutasid nad Twitteris. "Liiga palju on juba saavutatud, Ukraina ei peaks tagasi minevikku naasma," leidsid G7 riikide esindajad.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: