Biden on seni hoidunud uutest sanktsioonidest Nord Stream 2 ehitajatele

Samal ajal, kui Vene paigalduslaevad on taaskäivitanud Nord Stream 2 gaasitrassi ehituse Taani vetes, on USA uus president Joe Biden hoidunud teatamast uutest sanktsioonidest projektiga seotud firmadele. Selles nähakse gaasitoru ehitamist vastustava Bideni soovi parandada eelmise USA riigipea Donald Trumpi ajal halvenenud suhteid Saksamaaga.
Biden ei maininud reedel Müncheni julgeolekukonverentsil peetud videokõnes Nord Stream 2, ehkki hoiatas, et Vene president Vladimir Putin soovib nõrgestada Euroopat ja NATO-t, kirjutas väljaanne Politico. "Kremlil on palju lihtsam kiusata ja ähvardada individuaalseid riike selle asemel, et pidada läbirääkimisi tugeva ja tihedalt seotud Atlandi-ülese kogukonnaga," rääkis Biden.
Küll aga ei ole president andnud järgi mitmete kongresmenide üleskutsele, kehtestada Nord Stream 2 ehitusega seotud ettevõtetele täiendavaid sanktsioone.
"See ei tähenda siiski, et Biden on taganenud Washingtoni skepsisest selle projekti suhtes, kinnitas Valge Maja pressiesindaja Jen Psaki. Nord Stream on halb, kuna lõhestab Euroopat, jätab Ukraina ja Kesk-Euroopa Venemaa manipulatsioonide meelevalda ning läheb vastuollu Euroopa enda seatud energia- ja julgeolekusihtidega, märkis Psaki.
Bideni vaikimise taga võib näha USA soovi parandada oma suhteid Saksamaaga, mis said kahjustada Trumpi nelja-aastase võimuperioodi ajal. Seepärast Washingtoni tunda vastumeelsust blokeerida gaasitoru ehitamisega seotud ettevõtted näiteks USA finantssüsteemist, märkis Politico.com.
Väljaanne tõdeb siiski, et Ameerika Ühendriikidel on veel aega reageerimiseks, kuna gaasitrassi valmimine võtab veel kuid. Samuti on torujuhtme käikuandmiseks vaja sellele rahvusvaheliselt tunnustatud ettevõtete heakskiitu ja sertifitseerimist, mis võivad aga selle tegevusega USA sanktsioonide alla sattuda.
Toimetaja: Mait Ots