Tšehhi kavatseb kärpida Vene diplomaatide arvu

Venemaa saatkond Prahas.
Venemaa saatkond Prahas. Autor/allikas: SCANPIX/EPA/Martin Divisek

Tšehhi valitsus teatas neljapäeval, et kehtestab üha eskaleeruva diplomaatilise tüli raames Venemaa saatkonna töötajate arvule lae, mis tähendab kümnete personaliliikmete lahkumist järgmise kuu lõpuks.

Välisminister Jakub Kulhaneki sõnul on Venemaal mai lõpuni aega kärpida oma saatkonna töötajate arvu samale tasemele Tšehhi saatkonnaga Moskvas.

Prahal on praegu Venemaa saatkonnas 24 töötajat, Venemaal on Prahas seevastu töötajaid 94.

Varem sel nädalal saatsid pooled vastastikku välja kümneid diplomaate seoses Praha süüdistustega, et Venemaa luurajad korraldasid 2014. aastal Tšehhi pinnal kaks inimohvrit nõudnud plahvatuse.

"Vastavalt (diplomaatiliste suhete) Viini konventsiooni artiklile 11, piirame Vene saatkonna personali arvukust Prahas meie Moskva-saatkonna töötajate tegeliku arvuga," ütles Kulhanek ajakirjanikele.

Kolmapäeval oli ta esitanud Moskvale ultimaatumi lubada vastusammuna välja saadetud 20 Tšehhi diplomaadil neljapäeva keskpäevaks tööle naasta, märkides, et nad ei ole teinud midagi valesti.

"Venemaa reaktsioon oli absoluutselt ebaproportsionaalne, diplomaadid ei teinud midagi valesti," lausus Kulhanek neljapäeval, juhtides tähelepanu, et Praha oli varem seoses spionaažikahtlusega välja saatnud üksnes 18 Vene diplomaati.

1961. aasta Viini konventsioon ütleb, et kui kahe riigi vahel ei ole saatkondade suuruse osas kokku lepitud, võib vastuvõttev pool lubada välismissiooni "piirides, mida ta peab mõistlikuks ja normaalseks".

Kulhanek ütles, et Praha on valmis tulevikus Venemaaga lahenduse üle läbi rääkima.

Praha süüdistas laupäeval Vene välisluureteenistusi seotuses 2014. aastal toime pandud laskemoonalao plahvatusega riigi idaosas Vrbetice küla lähistel, milles hukkus kaks Tšehhi kodanikku.

Politsei otsib seoses selle, aga ka teise samal aastal korraldatud plahvatusega taga kaht inimest.

Suurbritannia andmeil on tegemist samade meestega, keda kahtustatakse endise Vene topeltagendi Sergei Skripali tapmise katses 2018. aastal Salisburys.

Mõne meediaväljaande andmeil oli laskemoon mõeldud saatmiseks Ukrainasse.

Plahvatused leidsid aset samal aastal, kui Venemaa annekteeris Krimmi poolsaare ja Ida-Ukrainas puhkes konflikt valitsuse ja Kremli-meelsete separatistide vahel.

Slovakkia saadab välja kolm Vene diplomaati

Slovakkia otsustas saata riigist välja kolm Venemaa diplomaati, ütles peaminister Eduard Heger neljapäeval pärast diplomaatilist tüli oma naabri Tšehhi ja Venemaa vahel. 

"Kolm Venemaa diplomaatilise missiooni esindajat peavad lõpetama oma tegevuse Slovakkias ja lahkuma seitsme päeva jooksul riigist," lausus Heger. 

Hegeri sõnul langetas Slovakkia selle otsuse, jälgides viimaseid sündmusi Tšehhi Vabariigis ning olles põhjalikult hinnanud informatsiooni oma luureteenistuste poolt, mis teevad tihedat koostööd meie liitlaste luureteenistustega.

"See ei olnud tühipaljas žest, vaid pigem samm, mis põhines meie luureteenistuselt ja meie partnerite luureteenistustelt saadud teabel," lausus kaitseminister Jaroslav Nad.

"Nende kolme isiku puhul, ületas nende tegevus rahvusvahelises keskkonnas kehtivaid reegleid," lisas Nad.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: