Meedia: Poola president kehtestas Valgevene piiril eriolukorra

Pagulased Poola ja Valgevene piiri vahelisel alal.
Pagulased Poola ja Valgevene piiri vahelisel alal. Autor/allikas: SCANPIX/Reuters/Kacper Pempel

Poola president Andrzej Duda allkirjastas neljapäeval seadluse, millega kehtestas Valgevene piiril eriolukorra, kirjutab ajaleht Rzeczpospolita.

Väljaande andmetel keelatakse sellega 183 piiriäärses asulas massiüritused, neisse ei pääse inimesed, kes seal ei ela, see puudutab ka ajakirjanikke. Rikkujaid trahvitakse või võetakse vahi alla.

Duda pidas äsja Valgevene piiril valitseva olukorra üle nõu kaitse-, välis- ja siseministriga.

Poola peaminister Mateusz Morawiecki palus ennist Dudat kehtestada Valgevene piiril keerulise rändeolukorra tõttu eriolukord.

"Peame peatama selle agressiivse hübriidtegevuse, mis toimub Minskis kirjutatud stsenaariumi alusel, ja mida viivad ellu härra Lukašenko kaitsjad," ütles Morawiecki.

Poola asesiseminister Maciej Wasik rääkis varem, et iga päev üritab Poola tungida 100-250 inimest.

Ta rääkis, et Poola alustas kahe ja poole meetri kõrguse tara ehitamist umbes 180-kilomeetrisele lõigule 418 kilomeetri pikkusest Poola-Valgevene piirist. Sel lõigul üritavad migrandid kõige sagedamini Poola pääseda. Sinna saadeti piirivalvele appi ka 2000 sõjaväelast.

Lisaks seadsid Poola piirivalvurid mõningatele piirilõikudele üles okastraadi.

Valgevene piirivalvurid ei lase migrante Valgevenesse tagasi. Poola, Leedu ja Läti, kuhu nad üritavad aga pääseda, ei lase neid üle piiri, mistõttu puhkevad piiril tülid.

Poola ja Baltimaad: Lukašenko hübriidründab kogu Euroopa Liitu

Valgevene tegevus seadusvastase rände soodustamisel on "(Aleksandr) Lukašenko režiimi süsteemselt kavandatud ja korraldatud hübriidoperatsioon," mis on suunatud Poola, Baltimaade ja kogu Euroopa Liidu vastu, nentisid Baltimaade ja Poola kaitseministrid.

Leedu kaitseministeeriumi teatel jõudsid sellele seisukohale Leedu kaitseminister Arvydas Anušauskas, tema Läti ametivend Artis Babriks, Eesti kolleeg Kalle Laanet ja Poola minister Mariusz Blaszczak, kes kohtusid Sloveenias Ljubljanas EL-i kaitseministrite nõupidamisel.

"Seadusvastase rände kriisi haare laieneb – kuigi algul oli Lukašenko režiimi korraldatud hübriidrünnak suunatud Leedu vastu, on nüüd näha ka Läti ja Poola ründamist. Sellest võib saada julgeolekumure, mis puudutab mitte ainult meie piirkonda, vaid kogu Euroopa Liitu. Seetõttu peame selle tagasilöömiseks olema ühtsed ja tegutsema koos," ütles Anušauskas.

Teate kohaselt jõudsid Baltimaade ja Poola ministrid üksmeelele, et vastastikune solidaarsus on eriti tähtis Venemaa ja Valgevene ühisõppuse Zapad-2021 künnisel.

Ministrid pelgasid, et selle õppuse ajal võib Valgevene läbipaistvuse nappus ja ennustamatu tegevus tuua kaasa pingetõusu, provokatsioonid ja piirivahejuhtumid.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: