Sõja 358. päev: Venemaa pommitas öösel Lvivi, Kiievi ja Poltava oblastit

{{1676520180000 | amCalendar}}
Ukraina lipp lehvimas Venemaa rünnakut tõttu hävinud hoone lähistel Borodiankas
Ukraina lipp lehvimas Venemaa rünnakut tõttu hävinud hoone lähistel Borodiankas Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/Gleb Garanich

Venemaa pommitas öösel Lvivi, Kiievi ja Poltava oblastit. USA, Suurbritannia ja Ukraina allikate hinnangul läks Venemaa poliitilise surve tõttu pealetungile enne, kui oli selleks valmis. Ukraina kaitseministeeriumi hinnangul kaotab Wagner Bahmuti rünnates kohati 80 protsenti ründeüksuste isikkoosseisust. Vene palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini sõnul suudetakse Bahmut ümber piirata märtsis või aprillis.

Oluline 16. veebruaril kell 22.30:

- Euroopa Parlamendi saadikud kutsuvad oma resolutsiooniga liikmesriike üles andma Ukrainale hävituslennukeid ja helikoptereid;

- Lukašenka: Valgevene ühineb sõjaga alles siis, kui Ukraina meid ründab;

- Ukraina õhutõrje tulistas 32 Vene raketist alla 16;

- Krimmi rünnati öösel droonidega;

- Venemaa pommitas öösel Lvivi, Kiievi ja Poltava oblastit;

- Lääne hinnang: Venemaa läks pealetungile enne, kui oli valmis;

- FT: USA peab laskemoona tootmiseks rohkem raha eraldama;

- Iisraeli välisminister on Kiievis;

- Norra teatas 6,8 miljardi euro suurusest abipaketist Ukrainale;

- Ukraina: Wagner kaotab Bahmuti rünnates kohati 80 protsenti ründeüksuste isikkoosseisust;

- Prigožin: Bahmut suudetakse ümber piirata märtsis või aprillis;

- ISW: Ukraina suudab piisava relvaabi korral teha lähikuudel vastupealetungi;

- Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 690 sõdurit ja kuus tanki.

Europarlament ärgitab riike Ukrainale hävituslennukeid andma

Euroopa parlament kiitis neljapäeval heaks resolutsiooni, milles kutsuvad liikmesriike üles tõsiselt kaaluma Ukrainale lääne hävituslennukite ja helikopterite, vajalike raketisüsteemide andmist ning laskemoonatarnete suurendamist.

Parlamendisaadikud kinnitavad oma toetust sellele, et Ukrainale tuleks abi andmist jätkata nii kaua kui vaja.

"Ukraina ei peaks mitte üksnes suutma end kaitsta, vaid ka taastama täieliku kontrolli kogu oma rahvusvaheliselt tunnustatud territooriumi üle," seisab resolutsioonis.

Europarlamendi resolutsioon, mis ei ole liikmesriikidele siduv, kutsub liitu üles ka kehtestama veebruari lõpuks Venemaa vastu kümnenda sanktsioonidepaketi ning karmistama juba kehtivaid sanktsioone. Parlamendisaadikute sõnul tuleks Vene oligarhidelt külmutatud varasid kasutada Ukraina ülesehitamiseks.

Ukraina ja Venemaa vahetasid vange

Ukraina presidendi kantselei teatas neljapäeval, et Venemaa ja Ukraina vahetasid vange. Venemaa saatis Ukrainasse tagasi 100 Ukraina sõdurit ja ühe tsiviilisiku, vahendas CNN. 

"Jätkame ukrainlaste vangistusest tagasitoomist. Täna saabuvad koju 100 sõdurit ja üks tsiviilisik," teatas Ukraina presidendiadministratsiooni ülem Andrii Jermak

Kiievi teatel sai vabaks Enerhodari aselinnapea, kes oli vangis 333 päeva. Jermaki sõnul sai vabaks ka 63 Azovstali terasetehase kaitsjat. 

Vangide vahetust kinnitas ka Venemaa kaitseministeerium. 

Politico: Brüssel loobus Vene tuumasektori lisamisest Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirja

Euroopa Komisjon teatas varem Euroopa Liidu (EL) liikmesriikidele, et plaanib lisada Venemaa tuumasektori Moskva-vastaste sanktsioonide nimekirja. Kolm EL-i diplomaati ütlesid Politicole, et komisjon ei tee sellist ettepanekut. 

Ukraina president Volodõmõr Zelenski palus hiljuti samuti, et Brüssel kannaks Venemaa tuumatööstuse musta nimekirja. 

Lukašenka: Valgevene ühineb sõjaga alles siis, kui Ukraina meid ründab

Valgevene president Aljaksandr Lukašenka kinnitas neljapäeval ajakirjanikele, et Valgevene armee ühineb ukrainavastase sõjaga ainult siis kui Ukraina otse Valgevenet ründab, vahendas Belta.

Alates Venemaa täieulatuslikust kallaletungist Ukrainale on korduvalt spekuleeritud kas Valgevene relvajõud mingil viisil ühinevad sõjaga Ukraina vastu. Siiani on Venemaa kasutanud Valgevene territooriumi baasina oma sõjategevuse tarbeks ning Valgevenes toimub ka Vene sõdurite väljaõpe.

Hoolimata pingelistest suhetest on Ukrainal jätkuvalt suursaadik Minskis.

Ukraina õhutõrje tulistas 32 Vene raketist alla 16

Ukraina õhuväe teatel tulistas Venemaa Ukraina pihta 32 raketti, millest Ukraina õhutõrje tulistas alla 16. 32 raketist 12 olid Kh-101/555 raketid, kaheksa olid Kalibri tiibraketid, 12 Kh-22 tiibraketid, kolm juhitavad raketid Kh-59/31 ning üks Oniksi laevavastane rakett.

Ukraina õhuvägi rõhutas, et mõnd tüüpi Vene raketi alla tulistamiseks puuduvad Ukrainal praegu vahendid.

Norra teatas 6,8 miljardi euro suurusest abipaketist Ukrainale

Norra parlament teatas neljapäeval, et annab Ukrainale järgmise viie aasta jooksul umbes 6,8 miljardit eurot. Raha jagatakse võrdselt sõjalise ja humanitaarabi vahel. See on suurim abipakett, mida Norra on kunagi ühele riigile andnud. Paketi kiitsid heaks kõik erakonnad, ainult üks väike vasakpoolne sotsialistlik partei ei toetanud abi andmist, vahendas The Guardian. 

Krimmi rünnati öösel droonidega

Vene võimud teatasid, et öösel rünnati Krimmi poolsaart droonidega. Venemaa okupatsioonivalitsuse ametisse määratud Sevastopoli kuberner Mõhhailo Razvožajev teatas Telegrami kaudu, et Sevastopoli linna lähistel tulistati mere kohal kaks drooni alla.

Venemaa pommitas öösel Lvivi, Kiievi ja Poltava oblastit

Lvivi oblasti kuberneri Maksõm Kozõtski teatel pommitasid Vene väed neljapäeva varahommikul oblasti kriitilist taristut. Praegu puuduvad teated kannatanutest.

Öösel oli plahvatusi samuti kuulda Poltava oblastis Krementšukis, teatas Krementšuki linnapea Vitali Maletski Telegrami kaudu.

Suspile teatel oli plahvatusi kuulda ka Poltava linna lähistel ning oblasti kuberner kinnitas hiljem, et Ukraina õhutõrjesüsteemid töötasid.

Neljapäeva varahommikul oli õhuhäire kogu Ukraina territooriumil.

Lääne hinnang: Venemaa läks pealetungile enne, kui oli valmis

Lääneriikide ametiisikud kinnitasid CNN-ile, et Venemaa uus pealetung Ukrainas on pigem pealetungi katse, mitte reaalne kallaletung (algses sõnastuses inglise keeles more aspirational than realistic). Kuigi Venemaa on koondanud suurel arvul sõdureid ja ressursse Ukraina vastu, kahtlevad USA, Ühendkuningriigi ja Ukraina ametiisikud, et Venemaa suudaks Ukrainas palju edeneda.

Vene väed ei ole tõenäoliselt paremini organiseeritud kui varem, kuid samas on Vene väejuhatus valmis saatma rohkem sõdureid edu nimel surma, kinnitas üks Briti valitsusametnik CNN-ile.

USA hinnangul oleks Venemaa pidanud ootama maikuuni, et koondada piisavad väed suuremaks pealetungiks ning praegune pealetungiüritus on tingitud Kremli poliitilisest survest. Ühe Ukraina diplomaadi sõnul suudab Venemaa vallutada vaid ühe või kaks väiksemat linna Donbassis ning sellega nende pealetung piirdub. Seetõttu on alanud pealetung allapoole ootusi võrrelduna paanikaga, mida nad tahtsid tekitada, hindas Ukraina diplomaat.

CNAS-i analüütik Michael Kofman hindas eraldiseisvalt, et Venemaa senine pealetung on alla ootuste. Kofman oli üks analüütikutest, kes prognoosis Venemaa täieulatuslikku kallaletungi Ukrainale enne selle toimumist.

FT: USA peab laskemoona tootmiseks rohkem raha eraldama

Financial Times tegi intervjuu USA staabiülemate ühendkomitee esimehe kindral Mark Milleyga, kes kinnitas, et praegu hinnatakse ümber, kui palju laskemoona peaks Ameerika Ühendriikidel oma varudes olema. USA on toetanud Ukrainat suurtükimoonaga. Ukraina väed kasutavad iga päev hinnanguliselt üle 5000 suurtükimürsu ning Venemaa kasutab päevas sellest neli korda rohkem.

Mark Milley ütles intervjuus, et tõenäoliselt ei suuda ei Venemaa ega Ukraina saavutada oma poliitilisi eesmärke sel aastal. Lähemalt ERR-i uudistes.

2022. aastal saabus Saksamaale 1,1 miljonit Ukrainast pärit sõjapõgenikku

Saksamaa statistikaamet teatas, et eelmisel aastal saabus riiki 1,1 miljonit Ukraina põgenikku. Viimati saabus Saksamaale nii palju põgenikke 2015. aastal.

Venemaa saadab välja neli Austria diplomaati

Venemaa välisministeerium teatas, et saadab välja neli Austria diplomaati. Viin saatis veebruari alguses välja neli Venemaa diplomaati, vahendas The Guardian. 

Venemaa välisministeerium väitis, et Austria astus veebruaris põhjendamatu sammu ning rikkus  oma varasemat neutraalsuse staatust.

Holland saadab Ukrainale Leopard 2 tankimoona ja varuosasid

Madalmaade kuningriik saadab Ukrainale Leopard 2 tankide tarbeks tankimoona ja tankide varuosasid. Hollandi relvajõududel endal tanke ei ole, kuid nad rendivad 18 Leopard 2 tanki Saksamaalt. Varem väljendas Madalmaade valitsus valmidust osta need tankid Saksamaalt ära ning saata Ukrainale, kuid selles ei saadud kokkuleppele.

Hollandi kaitseministri Kajsa Ollongreni sõnul osalevad Madalmaade tankiinstruktorid ukrainlaste Leopard 2 väljaõppes, vahendas The Kyiv Independent.

Iisraeli välisminister on Kiievis

Iisraeli välisminister Eli Cohen saabus Kiievisse, olles esimene Iisraeli valitsuse minister Ukrainas alates Venemaa täieulatuslikust kallaletungist. Cohen kinnitas, et Iisrael avab taas oma saatkonna Ukrainas.

Ukraina: Wagner kaotab Bahmuti rünnates kohati 80 protsenti ründeüksuste isikkoosseisust

Ukraina kaitseministeeriumi hinnangul on Vene palgasõdurite grupeeringu Wagneri ründeüksustes kohati 80 protsendini ulatuvad kaotused, teatas asekaitseminister Hanna Maljar. Maljari kinnitusel on olukord rindel Ukraina sõdurite jaoks raske. Samas olevat Ukrainas asuvate Vene sõdurite seas tekkinud usaldamatus Vene väejuhatuse vastu, kes nende hinnangul ei taju tegelikult lahinguväljal toimuvat.

Jevgeni Prigožin kinnitas hiljuti, et Wagner on lõpetanud vangide värbamise.

Prigožin: Bahmut suudetakse ümber piirata märtsis või aprillis

Vene palgasõdurite grupeeringu asutaja Jevgeni Prigožini sõnul suudetakse Bahmuti linn piirata ümber märtsis või aprillis. Samas olevat Prigožini sõnul linna ümberpiiramise prognoosimine raske, kuna see sõltub Ukrainale antava lääneriikide päritolu relvastuse mahust.

Jevgeni Prigožin prognoosis eelmisel nädalal, et Venemaa suudaks Donbassi vallutada kas 18 kuu või kahe aasta jooksul, meenutas Ameerika Hääl.

Briti luure: Vene lennuvägi ei valmistu õhukampaaniat laiendama

Ühendkuningriigi kaitseministeeriumi hinnangul kasutab Venemaa ukrainavastases sõjas jätkuvalt umbes samas mahus lennumasinaid. Vene lennukid on küll viimase nädala jooksul teinud rohkem õhurünnakuid võrrelduna eelmiste nädalatega.

Üldiselt on Vene õhuvägi sõdinud Ukrainas alla ootuste kehvalt, kuna neid ohustavad Ukraina õhutõrjesüsteemid. Ukraina kaugrünnakuid kartes on Vene lennukid Vene lennuväljade peale ka laiali jaotatud. Vene lennukid ründavad Ukrainat pea eranditult Venemaa kontrollitud territooriumilt.

Vene õhuväe käsutuses on veel ligikaudu 1500 lennukit ning nad on invasiooni algusest kaotanud ligikaudu 130 lennukit. Brittide hinnangul ei kavatse Venemaa oma õhukampaaniat Ukraina vastu laiendada.

The Financial Times teatas teisipäeval, et lääneriikide luure sõnul koondab Venemaa Ukraina piiri lähistele lennukeid ja koptereid.

ISW: Ukraina suudab piisava relvaabi korral teha lähikuudel vastupealetungi

Rahvusvahelise sõjauuringute instituudi (ISW) analüütikute hinnangul on Venemaa senine sõjapidamine tekitanud Venemaale suured kaotused tehnikas ja isikkoosseisus, mida neil muidu oleks vaja Ida-Ukrainas pealetungi korraldamiseks. Olulise sõjapidamist piirava aspektina ei suuda Venemaa ISW analüütikute sõnul piisavalt suures mahus oma kahjustada saanud sõjatehnikat töökorda seada, mis vähemalt lühiperspektiivis piirab Venemaa suutlikkust pidada manööversõda.

Ukraina suudab ISW hinnangul lähikuudel suurema vastupealetungi teha, kuid see sõltub sellest, kui palju relvaabi nad lääneriikidelt saavad.

Mõttekoja hinnangul ei teata Venemaa president Vladimir Putin suure tõenäosusega uutest sõda eskaleerivatest meetmetest. Putin peab Venemaa föderatsiooninõukogule 21. veebruaril kõne. ISW toob esile, et kuna Vene väed pole suutnud Bahmuti vallutada, siis ei saa Putin teatada ka võitudest Ukrainas.

IISS-i mõttekoja hinnangul on Venemaa kaotanud sõjas Ukraina vastu rohkem kui pooled oma töövõimelised tankid. Lähemalt ERR-i uudistes.

Ukraina hinnangul kaotas Venemaa ööpäevas 690 sõdurit ja kuus tanki

Ukraina kaitsejõudude peastaap avaldas neljapäeval tavapärase hinnangu Venemaa senistele kaotustele sõjas alates selle algusest 24. veebruaril:

 

- elavjõud umbes 140460 (võrdlus eelmise päevaga + 690);

- tankid 3296 (+6);

- jalaväe lahingumasinad 6517 (+10);

- lennukid 298 (+0);

- kopterid 287 (+1);

- suurtükisüsteemid 2306 (+3);

- mobiilsed raketilaskesüsteemid (MLRS) 466 (+0)

- õhutõrjesüsteemid 239 (+3);

- operatiivtaktikalised droonid 2012 (+1)

- tiibraketid 857 (+0);

- autod ja muud sõidukid, sealhulgas kütuseveokid umbes 5167 (+6);

- laevad / paadid 18 (+0);

- eritehnika 219 (+0).

 

Ukraina enda kaotuste kohta samasuguse regulaarsusega andmeid ei avalda.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Ukrainska Pravda/The Kyiv Independent/CNN

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: