Narva volikogu uus fraktsioon algatas umbusaldusavalduse Raigi vastu
Esmaspäeval algatati Narva linnavolikogu istungil umbusaldusavaldus linnapea Katri Raigi vastu. Avaldusele kirjutasid alla 18 saadikut uuest fraktsioonist Narva, kuhu kuuluvad Kesk fraktsiooni ja Keskerakonna Narva Heaks fraktsiooni saadikud.
Linnavolikogu koosoleku alguses teatas Keskerakonna fraktsiooni Narva Heaks juht Aleksei Jevgrafov selle fraktsiooni laialisaatmisest ning Keskiga ühise Narva fraktsiooni loomisest, kirjutab ERR-i venekeelne portaal.
Uue fraktsiooni esimees on Jevgrafov, tema asetäitjad Aleksander Jefimov ja Jekaterina Platonova.
Uues fraktsioonis on 18 saadikut: 11 Kesk fraktsiooni liiget ning seitse endise Narva Heaks liiget. Kaks Narva Heaks saadikut – Marina Šurupova ja Viktor Šemarin – otsustasid uue fraktsiooniga mitte ühineda ning jääda oma senisesse fraktsiooni.
Narva linnavolikogu määruste kohaselt saab uue fraktsiooni luua vähemalt viis inimest, kuid senine fraktsioon, kui selles on vähemalt üks inimene, säilib.
Jevgrafov teatas ka linnapea Katri Raigile umbusalduse avaldamisest. Avaldusele kirjutasid alla 18 Narva fraktsiooni saadikut. Umbusalduse avaldamist arutatakse linnavolikogu erakorralisel koosolekul, mis toimub eeloleval laupäeval.
Raigile pannakse süüks halba koostööd volikoguga. "Viimane näide, et kui me räägime tänavate ümbernimetamisest, vaatamata sellele, kas meeldib see otsus või mitte, linnavolikogu otsustas. Ja mida teeb Raik? Järgmisel päeval tema otsekohe väljendab oma seisukohta, et tema ikka vahetab välja need tahvlid, et tema ei tahtnud koostööd teha koos meiega," rääkis Jevgrafov.
Katri Raigi arvates peitub vähemalt üks tema tagandamise tegelikest põhjustest haridusvaldkonnas. "Ma olen surmani ära solvanud vähemalt viis volikogu sellesse uude fraktsiooni Narva kuuluvat liiget, kes kas siis ei ole vastanud direktorina oma keelenõuetele või muidu teistele nõuetele või ei ole osutunud koolidirektoriks valituks," ütles Raik.
See mis esmaspäeval toimus, on Raigi hinnangul keskerakondlik võimupööre. "Jah, Narva võim on kõigi eelduste kohaselt ümber pööratud. Jääb oodata ka keskerakondlikku linnapead. Ütlen kohe välja oma kõige suurema hirmu – Mihhail Kõlvart ei muuda seadusi Eesti Vabariigis. Seadus eestikeelsele õppele üleminekust jääb ja väga halb on, kui Narva õpetajatele hakatakse ajama mingisugust soga – teistmoodi ma ei saa seda öelda –, et eesti keelt ei peagi õppima, eesti keelt ei peagi oskama," kommenteeris Raik.
Augustis otsustati Narvas luua uus koalitsioon fraktsioonide Respekt ja Narva Heaks poolt, kuid uue, Narva fraktsiooni loomisega neid plaane ellu ei viida.
Narva volikogu uus juht on Irina Janovitš
Narva linnavolikogu istungil valiti Kesk fraktsiooni kuulunud ja ametist lahkunud Tatjana Stolfati ja Vadim Orlovi asemele uus volikogu esimees ja aseesimees.
Volikogu esimehe kandidaatideks olid üles seatud Irina Janovitš (Narva) ja Marina Šurupova (Narva Heaks).
Janovitši poolt hääletas 18 linnavolikogu liiget, Šurupova poolt 11. Üks sedel tunnistati kehtetuks. Narva linnavolikogu 31 saadikust oli saalis 30.
Janovitši esitas linnakogu esimehe kandidaadiks uus Narva fraktsioon. Šurupova on üks kahest saadikust, kes otsustas jääda fraktsiooni Narva Heaks.
Lisaks on nüüd opositsioonis fraktsioon Respekt (üheksa inimest). Kaks saadikut – Igor Andrejev ja Anton Nikolajev – on praegu fraktsioonita.
Aastatel 2018–2020 töötas Janovitš Narva linnavolikogu esimehena.
Eelmine volikogu esimees Tatjana Stolfat valiti nüüd volikogu aseesimeheks. Tema poolt hääletas 20 saadikut. Tema vastu kandideeris Vladimir Žavoronkov fraktsioonist Respekt, kes kogus kümme häält.
Toimetaja: Merili Nael