ERJK ootab Reinsalult Postimehe saate eest tuhandete eurode tagastamist

Erakondade Rahastamise Järelevalve Komisjon (ERJK) otsustas neljapäeval, et Isamaa erakonna esimehelt Urmas Reinsalult oodatakse Postimehe portaalis edastava autorisaatega saadud keelatud annetuse eest tuhandete eurode tagasimaksmist vastavalt Postimehe hinnakirjale. ERJK viis lõppetappi Mart Võrklaeva suhtes algatatud keelatud annetuse tagasinõudmise menetluse ning otsustas edasi minna ka Jevgeni Ossinovski suhtes algatatud menetlusega. Kõik kolm poliitikut lubasid otsused vaidlustada.
"Komisjon kaalus täna keelatud annetuse rahalise väärtuse arvutuse aluseid ja oli nõus sellega, et me võtame Postimehe enda hinnakirja alusel selle hinna, mis on mõeldud videoproduktsiooniga sisuturundusele," ütles ERJK esimees Liisa Oviir neljapäeval ERR-ile.
Oviir ei osanud öelda summa suurust, kuna selle peab välja arvutama komisjoni tehniline töötaja, kuid tema sõnul on see kindlasti tuhandeid eurosid, kuna praeguseks on Postimees Online'is eetris olnud juba 14 Reinsalu juhatatud saadet "Varivalitsus". Saadete pikkus on umbes 30 minutit.
ERJK otsustas oma aprillikuisel istungil pärast Reinsalult saadud infot jätkata tema suhtes seoses "Varivalitsuse" saatega algatatud menetlust ning määrata saatega Reinsalule kaasnev keelatud annetuse suurus. Neljapäeval tegigi komisjon otsuse võtta arvutuse aluseks Postimehe hinnakiri.
Postimehe veebireklaami osakonnast öeldi ERR-ile, et 3-5 minutiline sisuturunduslik videoproduktsioon koos kohaletuleku ja artikliga võiks maksta umbes 2000 eurot. Kuid täpsustavale küsimusele, kui palju võiks maksta Reinsalu saade, öeldi samast, et see on toimetuse-poolne sisu, mis ei maksa midagi.
Neljapäevase otsuse järel saadab ERJK Reinsalule ärakuulamiskirja, kus on toodud komisjoni argumendid, miks nende hinnangul on tegemist erakonnaseaduse rikkumisega ning see sisaldab ka hinnangut keelatud annetuse rahalisele väärtusele. Ärakuulamiskirja igale argumendile on Reinsalul omakorda võimalik esitada vastuväiteid, mida komisjon saab uuesti analüüsida.
"Ja siis, kui me oleme need vastused kätte saanud, need läbi analüüsinud, tuleb otsus, et kas me teeme ettekirjutuse, mis on meie mõttes lõplik, kus juba öeldakse, kas tuleb see summa tagasi maksta annetuse tegijale. Ja seda saab vaidlustada ainult kohtu kaudu. See on haldusmenetluse tavapärane tööpraktika," selgitas Oviir aprillis ERR-ile. Ettekirjutust saab vaidlustada 30 päeva jooksul pärast komisjoni otsust.
Reinsalu ütles neljapäeva õhtul ERR-ile, et ei ole veel ERJK ametlikku otsust näinud, kuid ilmselt vaidlustab selle,
"Ma pole veel kirjalikult komisjoni otsust näinud, aga kui komisjoni esimehe suuliselt öeldu vastab tõele, siis iseenesest mõistevavalt, loomulikult soovin ma oma argumendid esitada. Esitan oma argumendid kirjalikult ning kui komisjon nendega ei nõustu, siis on igal Eesti Vabariigi kodanikul õigus oma õiguste kaitseks kohtusse pöörduda," ütles Reinsalu.
ERJK menetleb edasi Ossinovski hokireklaami, Ossinovski vaidlustab
ERJK otsustas neljapäeval jätkata ka Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski (SDE) suhted algatatud keelatud annetuse menetlust seoses Ossinovski osalemisega rahvusvahelise hokiturniiri reklaamimisel. Ossinovski näopildiga plakatitel kutsuti pealtvaatajaid Tallinnas toimunud jäähoki MM-turniiri esimese divisjoni B grupi turniiri mänge vaatama.
"Saime Jevgeni Ossinovski enda selgitused. Ja komisjoni üsna ühine seisukoht oli see, et me kindlasti ei heida ette, kui Tallinna linn soovib sporti toetada – selleks on väga erinevad viisid ja see on lugupidamist vääriv. [Aga] Selle konkreetse reklaami puhul ei olnud keskmes Tallinna linn, vaid üks konkreetne tipp-poliitik: Jevgeni Ossinovski. Komisjoni liikmete tunnetus oli, et see oli siiski isikureklaam, mistõttu komisjon otsustas menetlust jätkata ja teha Jevgeni Ossinovskile ärakuulamiskiri," ütles Oviir ERR-ile.

Tema selgituse kohaselt annab komisjon ärakuulamiskirjas ülevaate probleemist, relevantsetest õigusnormidest ning ka võimaliku keelatud annetuse suuruse. Seejärel on isikul õigus esitada oma vastuväited või vastavalt kirjas esitatule keelatud annetus tagasi kanda või vaidlustada kirjas esitatud argumendid.
"Need tuleb siis komisjonil uuesti läbi analüüsida järgmises etapis, kui isik ei ole keelatud annetust tagasi kandnud ja selle kohta tõendit esitanud, vaid on esitanud vastuargumendid. Ja kui komisjon jääb endisele seisukohale, siis ta esitab ettekirjutuse, mis on meie komisjoni mõttes lõplik dokument," rääkis ERJK esimees. Samas on ka võimalik, et komisjon nõustub isiku argumentidega ja lõpetab menetluses, lisas ta.
Ossinovski teatas Tallinna linnavalitsuse pressiesindaja kaudu ERR-ile, et kavatseb otsuse vaidlustada.
"Läbipaistev poliitika rahastamine on oluline väärtus, mille kaitsmisel on ERJK-l kahtlemata tähtis roll. Paraku näib, et viimasel ajal on komisjonil raskusi tegelike ja näiliste probleemide eristamisega," märkis linnapea.
"Erinevalt ametnikust on poliitikul lisaks ametkondlikule rollile alati ka laiem ühiskondlik funktsioon. Minu poole pöörduti palvega teha mõned fotod jäähokivarustusega, mida saaks kasutada jäähoki populariseerimise kampaanias MM-turniiri eel. Kuna tegemist on spordipealinna programmi kuuluva üritusega, olin meeleldi nõus. Panen linnapeana suurt rõhku erinevate spordialade populariseerimisele. Väide, et tegemist on minu isikureklaamiga, on absurdne," rõhutas Ossinovski.
"Ma ei nõustu komisjoni otsusega. See on täielik jamps, näeme kohtus," ütles Tallinna linnapea lõpetuseks.
Võrklaev peab tasuma umbes 5000 eurot
ERJK otsustas neljapäeval teha ka ettekirjutuse endisele rahandusministrile Mart Võrklaevale (Reformierakond) tema osalemise eest sõiduautot Škoda telereklaamis ning poliitikult nõutav summa peaks jääma 5000 euro lähedale. Ettekirjutus on ERJK menetluse viimane etapp, mida saab vaidlustada ainult kohtus.
"See on nüüd jõudnud haldusmenetluse mõttes lõppfaasi. Eelmisel kuul me saatsime Mart Võrklaevale ärakuulamiskirja, kus olid toodud komisjoni sisulised ja õiguslikud seisukohad, sealhulgas selle keelatud annetuse koguväärtus meie hinnangul," rääkis Oviir.
Sellele sai komisjon ka Võrklaevalt vastused, kuid need ERJK-d ei rahuldanud, kuna kordasid Oviiri sõnul suuresti samu argumente, mis ta oli juba eelnevalt esitanud ja mida komisjon oli juba ka ärakuulamiskirjas adresseerinud.

"Nii et selle tõttu komisjon jäi seisukohale, et vastuväidetest ei selgunud midagi, mida ei oleks arvesse olnud võetud varasemalt, kui komisjon leidis, et tegemist on keelatud annetusega. Komisjon jäi oma seisukoha juurde ja sellest tulenes otsus teha ettekirjutus Mart Võrklaevale keelatud annetuse tagastamiseks," rääkis Oviir.
Küsimusele, kui suur on Võrklaevalt nõutav summa, vastas Oviir, et see jääb veidi alla 5000 euro.
Võrklaev osales Škoda esinduses Rohe Auto filmitud seriaalis "Alo" iseennast kehastades ning hiljem jagas Škoda autosid müüv ettevõte Rohe Auto seriaali klippi sotsiaalmeedias kirjeldusega, mis kutsub üles enne automaksu kehtima hakkamist uut autot soetama. Võrklaev leidis, et tema osalemine Škoda reklaamis ei olnud poliitiku reklaam.
Ka Võrklaev ütles neljapäeva õhtul ERR-ile, et ei ole veel ERJK otsust näinud, kuid pole meediast kuuldud järeldustega nõus ning kavatseb kindlasti kohtusse pöörduda. "Selge, et lähen kohtusse," rõhutas ta.
Võrklaev leidis oma 30. aprilli vastuskirjas ERJK-le, et videoklipi sisu ei ole isikukeskne ega suunatud tema poliitilisele tegevusele, mistõttu ta ei nõustu ERJK seisukohaga.
"Isegi kui käsitada antud reklaami mingis ulatuses minu reklaamina – millega ma ei nõustu –, siis on tegemist valdavas osas automüügi reklaamiga. Škoda, Superb, Octavia, Rohe Auto kõlavad korduvalt ja rohkematel kordadel kui minu nimi. Visuaalselt on kogu aeg autod nähtavad. Samuti osaleb äratuntavalt ja oma näitlejanimega reklaamis Alo ehk Tõnis Niinemets, kui "Alo" seriaalis üles astuv müügimees ning seriaali sündmused toimuvad Škoda esinduses. Tegemist on ilmselgelt ka "Alo" seriaali reklaamiga. Õige pole nõuda minult kogu reklaami eest tasumist, see tuleks minimaalselt jagada kolmeks," kirjutas Võrklaev.
Toimetaja: Indrek Kiisler, Mait Ots