Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Intervjuu: lähetatud töötajate lõplikku kokkulepet püütakse märtsiks

Video: Siim Lõvi/ERRFoto: Siim Lõvi/ERR

Läinud nädala lõpus külastas Eestit Euroopa Parlamendi raportöör Agnes Jongerius, kes esindab Parlamenti lähetatud töötajate direktiivi läbirääkimistel EL-i Nõukoguga. Jongerius ütles, et osapooled pingutavad selle nimel, et Euroopat lõhestanud küsimuses juba märtsis lõplikule kokkuleppele jõuda.

Sotsiaaldemokraat Jongerius rääkis peale Eesti huvigruppidega kohtumist ERRi uudisteportaalile, et kokkuleppele jõudmiseks on vaja leida lahendus veel viiele suurele küsimusele.

1. Kas allhangete korral peab peatöövõtja vastutama rahuldavate töötingimuste ees terves allhankeahelas?

2. Millised reeglid kehtestada transpordisektorile? Transpordisektor on lähetatud töötamise kontekstis eriline, kuna nende töö on oma olemuselt liikuv ja töötajad püsivad harva pikalt ühes riigis. Kui näiteks ehitustöötajaid lähetatakse keskmiselt kolmeks-neljaks kuuks, siis transporditöötaja võib läbida päevas viis-kuus-seitse riiki.

Maanteetransporditöötajatele soovitakse luua lex specialis ehk erireeglid, aga Jongeriuse sõnul pole veel kokkulepet, milline see eriõigus välja hakkab nägema.

3. Milline on direktiivi seaduslik alus? Europarlamendi raportöörid leiavad, et direktiiv peaks kuuluma EL-i aluslepingu kahe erineva osa alla, aga teised argumenteerivad, et see peaks kuuluma vaid siseturu regulatsiooni alla, mitte töötajaid kaitsva sotsiaalpoliitika punkti alla.

4. Kui kiirelt tuleks direktiiv liikmesriikides üle võtta ja rakendada? Tavaliselt on direktiivide vastuvõtmiseks kaks aastat, aga seekord tahtis Nõukogu kolm aastat ülevõtmiseks ja lisaks aasta rakendamiseks.

5. Kui kaua võib töötaja olla lähetuses, enne kui ta hakkab täielikult alluma sihtriigi tööseadusele? See oli üks suurimaid vaidlusi ka liikmesriikide vahel EL-i Nõukogus, kus lepiti pikkade arutelude tulemusel kokku 12 kuud, mida saab pikendada veel kuue kuu võrra. Parlament leiab, et see aeg peaks olema pikem: 24 kuud ja võib-olla veel võimalus lähetust pikendada.

Jongeriuse sõnul on keskmine lähetuse pikkus kolm-neli kuud, olgugi et see varieerub sektorite vahel. Enam kui aastapikkuseid lähetusi on praktikas haruharva, niisiis pole lähetuse pikkuse küsimus raportööri sõnul sisuliselt kuigi oluline vaidlus.

Seda mõtet võib laiendada lähetatud töötajate direktiivile laiemalt: poliitiliselt on see küsimus väga tundlik ja on lõhestanud liikmesriike juba aastaid. Kuid kui suure osakaalu ja mõjuga on lähetatud töötajad päriselt?

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: