Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

RMK nõukogu esimees: Est-For saab puidu, kui pakub kõrgeimat hinda

{{1517492820000 | amCalendar}}
Andres Talijärv Postimees/Scanpix
Andres Talijärv Postimees/Scanpix

Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) nõukogu esimees Andres Talijärv ütles, et tselluloositehast rajada sooviva Est-For Investiga sõlmitava ühiste kavatsuste protokolli näol on esialgu tegemist vaid informatsiooni vahetamisega.

"Üks pool ütleb, et ta on valmis ostma, ja teine pool kinnitab, et tal on puitu müüa," sõnastas Talijärv intervjuus Vikerraadiole eelkokkuleppe sisu.

Samuti keskkonnaministeeriumi kantslerina ametis olev Talijärv ütles, et RMK nõukogu on pidevalt olnud kursis teemadega, mis on seotud uue tselluloositehase tegemisega.

"Üldine hoiak on selline, et kui selline tehas peaks Eestisse tulema, viib see meie puidu väärindamise uuele tasemele. Kavandatavast riigipoolsest puidutarnest on juttu olnud ja meil on teadmine, et ka täna müüb RMK üsna suure osa oma puidust erinevatele Eesti ettevõtetele kestvuslepingutega," ütles nõukogu esimees.

Kestvusleping tähendab seda, et ettevõte saab küll sõlmida kokkuleppe raamistikus, aga igal aastal räägitakse hind üle.

"Praegu on ka nii, et kavandatava tehase puhul on kavatsuste protokolliga ära märgitud see, et tehasega ilmselt sõlmitakse kestvusleping ja lepitakse kokku, millistel tingimustel puitu tarnitakse," ütles Talijärv.

"Kogus, mida on plaanis anda, on enampakkumisel. Kui mõni Eesti ettevõte on valmis selle koguse kõrgema hinnaga ära ostma, siis jääb tselluloositehas sellest ilma. Est-For peab pakkuma kõrgemat hinda," lisas ta.

Talijärve sõnul mõistab ta turukonkurentide muret, sest kui keegi hakkab pakkuma kõrgemat hinda, siis tõuseb toorme hind ka neile.

Ta hajutas hirmu, et RMK annaks tselluloositehasele väga suure koguse oma metsast varutud puidust. Pool miljonit tihumeetrit, mida on RMK lubamas Est-For Investile, moodustab 1/8 raiemahust.

Est-For: kavatsuste protokoll ei ole eelleping

Est-For teatas, et RMK-ga läbi räägitavat kavatsuste protokolli ei saa nimetada eellepinguks ja selle alusel ei hakata Est-Forile tarnima ühtki tihumeetrit puitu. Seda hakatakse tegema võimaliku tulevase tarnelepingu alusel.

Ettevõtte kinnitusel ei tooks kavatsuste protokolli sõlmimine RMK-le ja Eesti riigile rahalist kahju.

"Esiteks ei tarnita kavatsuste protokolli alusel Est-For Investile ühtki tihumeetrit puitu. Teiseks, juhul kui Est-For Invest ja RMK vahel õnnestub leida edaspidi konsensus kavatsuste protokolli ning tulevikus ka tarnelepingu osas, siis suurimaks võitjaks oleks kõik Eesti metsaomanikud ja RMK, kuna paberipuidu turuhind stabiliseeruks ning pikaajaliselt tõuseks sarnaseks Põhjamaade hinnaga. Võidaks kõik Eestimaa inimesed, kuna RMK on riigiettevõtte," selgitas Est-For.

Kavatsuste protokolli sõlmimine ei eelda Est-Fori kinnitusel õigusaktide ega tavapäraste protseduuride muutmist.

"Ka RMK strateegiaid ei muudeta, välja arvatud tõik, kus viie aasta asemel plaanitakse sõlmida 15-aastane leping. 15-aastane kestvusleping on kooskõlas kõigi täna kehtivate õigusaktidega. RMK on varasemalt sõlminud 15-aastase kestvuslepingu ka Estonian Cell AS-iga."

Samuti ei ole kavatsuste protokoll Est-Fori hinnangul vastuolus EL-i riigiabi reeglitega, sest ei anna Est-For Investile õiguseid, mis oleksid käsitletavad eelisena riigiabi reeglite kohaselt.

Est-For märkis, et kavatsuste protokollis läbi räägitav toormemaht ei seo RMK-d liiga suures mahus ühe tellija külge ja teised turuosalised ei kaota võimalust metsamaterjali ostmiseks.

"Kui RMK ja Est-For Invest sõlmivad kavatsuste protokolli ja tulevikus ka võimaliku tarnelepingu, siis moodustaks see RMK andmetel 12,5 protsenti riigimetsa haldaja aastasest müügimahust."

Ettevõte: huvide konflikti pole

Ettevõte lisas, et RMK-ga plaanitav kavatsuste protokoll ei sisaldaks sõlmimise korral ka huvide konflikti.

"Est-For Investi investorite hulka kuuluv Mati Polli esitas omal soovil avalduse RMK nõukogust lahkumiseks 2016. aasta novembris ning tema lahkumisavaldus rahuldati 2016. aasta detsembris. RMK ja Est-For Invest alustasid läbirääkimisi kavatsuste protokolli teemal 2017. aasta detsembris. RMK endistel nõukogu liikmetel on täielik legitiimne õigus olla pärast nõukogust lahkumist ettevõtete omanikuks, mis oma endise tööandja ehk RMK kui ühe osapoolega läbirääkimisi peab," selgitas Est-For.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: Vikerraadio, "Uudis+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: