Valner Valme: Eesti teismelised on tõrjutud klass

Foto: Kairit Leibold / ERR

Püüd saavutada Tallinna tänavail ja parkides kord teismeliste kampade kontrolli alla saamisega on ainult leekide kärpimine, leiab Valner Valme Vikerraadio päevakommentaaris.

Kool algab, osa eeldatavalt kooliealistest lastest tegeleb aga muude asjadega kui vanematele ostunimekirjade koostamisega või stressimisega selle pärast, et suvi saab läbi.

Meedia kaudu on sel suvel inimesi vapustanud peksu- ja huligaanitsemise juhtumid Tallinnas. Nende peategelased on väidetavalt valdavalt Raadiku kvartalis elavad teismelised, keda on hakatud kokku võtma sõnadega "vägivaldsed noortekambad". Laagna ja Peterburi tee vahel asuvat pealtnäha täitsa viisakat, tavalist kortermajade gruppi on aga põnevuse kruttimiseks juba kerge käega getoks nimetatud. Kas nüüd on meil ka oma Pariisi või Malmö äärelinn?

Maailm on alati olnud probleemne paik. Siltide kleepimise ja hirmu õhutamisega ei saavuta midagi. Maailm on ka ilus ja kena koht, ainult et selle säilitamiseks on vaja pidevat tööd. Tõpraid ja roimareid leidub igas ühiskonnas, aga kuidas nad sellisteks on kasvanud?

Noored on alati kogunenud ja jäävad loodetavasti kogunema, parem ikka omavahel suhelda ja õues jalutada, kui nutiseadmeis passida. Nüüd näitab meedia juba fotosid suvalistest noorteseltskondadest Annelinnas. Ent kõik noored ei ole automaatselt halvad.

Tallinna vanalinnas asuvas Kanuti aias, mis on kujunenud nii-öelda probleemsete noortekampade kogunemiskohaks, käisid teisipäeval justiitsminister Urmas Reinsalu, siseminister Andres Anvelt, Põhja prefekt Kristian Jaani, Tallinna linnapea Taavi Aas ja viimaks ka peaminister Jüri Ratas. Veel esinduslikumat seltskonda annab Eestis välja mõelda.

Peaminister ütles "Aktuaalsele kaamerale", et inimeste turvatunne kogu Eestis on prioriteet. "Kord peab olema tänavatel majas," rõhutas ta.

Täiesti nõus. Aga siin on kolm konksu.

Esiteks, Tallinna tänavapildis puuduvad politseinikud. Nihilistid võivad rääkida politseiriigist, tegelikult on meil peale vaadates pigem politseivaba riik. Ma ei alaväärista Eesti politsei tööd. Kindlasti on neil 90 või rohkem protsenti asjadest kontrolli all. Aga ei turvakaamerad ega kui tahes tõhus uurimistöö asenda elusaid politseinikke tänaval. Miks võib turist või üldse tavainimene end näiteks Roomas või Ateenas turvaliselt tunda, vaatamata sellele, et nende linnade tänavail toimub tõesti palju - sealhulgas potentsiaalselt halba? Sest politsei on seal viisakalt, ent jõuliselt esindatud.

Teiseks. Kui nüüd saabki korra jälle majja, siis see on ainult leekide kärpimine: üsna näiline tegevus, kui tuli lõõmab edasi. Siin ei viibuta ma ainult sõrme abstraktse riigiaparaadi suunas. See on meie igaühe asi, kes me kasvatame lapsi või oleme ühiskonnas mingid lülid. On selge, et lapsi võiks suunata kultuuri ja spordi juurde, aga kõigil peredel ei jätku raha trenni ja ringide jaoks. Tasuta ühistranspordist veel tähtsam oleks riigi ja omavalitsuste tasandil toetada laste huvialaringides osalemist rahaliste soodustuste kaudu.

Maailmast on palju näiteid, kus niinimetatud getodesse on rajatud tasuta spordikohti ja bändiruume ning sellest on isegi abi olnud.

Eestis on teismelised pigem limbos olev tõrjutud klass: nunnud enam pole, aga tõsiselt võtta ka veel ei saa. Lihtne ja tulus on kirjutada ning välja anda raamatuid lastele, noorteromaanid on juba keerulisem ettevõtmine. Sama lugu on filmidega, tele- ja raadiosaadetega, internetiportaalidega: kõik kanalid eeldavad, et ole sa pikalt laps ja siis saa kohe täiskasvanuks.

Kolmandaks on sümpaatne, et riigi, linna ja jõustruktuuride juhtivad pead võtavad nüüd vähemalt kuritegelikke noori tõsiselt. Visiidid probleemsetesse parkidesse ei tohiks saada aga poliitrenomee kergitajaiks. Parki tuleks tähtsatel meestel minna pigem õhtul hilja ja salaja.

Soovin head kooliaasta algust isegi vägivaldsetele noortekampadele ja seda, et me kõigi lastel oleks õhtul trennist või huvialaringidest ohutu kodutee. •

Kõiki Vikerraadio päevakommentaare on võimalik kuulata Vikerraadio päevakommentaaride lehelt.

ERR.ee võtab arvamusartikleid ja lugejakirju vastu aadressil arvamus@err.ee. Õigus otsustada artikli või lugejakirja avaldamise üle on toimetusel. Artikli kommentaariumist eemaldatakse autori isikut ründavad ja/või teemavälised, ropud, libainfot sisaldavad jmt kommentaarid.

Toimetaja: Rain Kooli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: