"Olukorrast riigis": reetureid aina tabatakse, aga vastutust ei võta keegi

Foto: Priit Mürk/ERR

Eesti riigistruktuurides on alates Herman Simmist järjest avastatud reetureid, kuid keegi ei ole selle eest vastutust võtnud, räägiti Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

Ajakirjanik Andrus Karnau ütles, et ei mõista, miks andis kaitseväe juhataja Riho Terras pärast uudist, et riigireetmises kahtlustatavana on kinni peetud Deniss Metsavas ja Pjotr Volin, hoogsalt intervjuusid, selle asemel, et istuda rongi, sõita Narva ja viia presidendile ära oma õlakud.

"Minu jaoks on küsimus vastutuses. Ma võin eksida, aga minu meelest Simmist alates järjest on avastatud Eesti riigistruktuuridest inimesi, kes on seal aastaid tegutsenud, ja pärast seda, kui nende tegevus on avastatud, pole tähele pannud, et keegi oleks selle eest vastutuse võtnud," tõdes ta.

Karnau sõnul huvitab teda, kas see peaks nii olema - on see paratamatu sõjaseisukord, kus Venemaa tõmbab järjest ametnikke ja ohvitsere enda poole üle, või on selles siiski ka Eesti enda riigistruktuuride vastutust, et nad ei edutaks inimesi, kes hiljem reeturiks osutuvad.

Teine saatejuht Ahto Lobjakas oli nõus, et küsimus on oluline. Ta märkis, et oleme riigireeturite tulvaga viimase kümmekonna aasta jooksul ära harjunud ning leppinud narratiiviga, et mida rohkem reetureid on, seda paremini saavad järelikult hakkama kaitsepolitsei ja sõjaväeluure.

"Kui kainelt järele mõelda, siis mida me siin näeme suure tõenäosusega, on teatavad aspektid Eesti strateegilisest kultuurist, mis iga sellise juhtumiga rohkem tsementeerivad. /.../ See strateegiline kultuur on selline, et jõustruktuurides ülemised kihid, juhid eriti, ei vastuta mitte ühegi nende haldusalas toimuva probleemi eest, sest see näitaks nõrkust," lausus Lobjakas.

Ta tõi lähiminevikust näiteks ka Hispaania raketi kadumise, mille eest keegi ei vastuta ja me ei oska isegi kelleltki vastutust nõuda.

Andrus Karnau märkis, et kui Metsavasest räägitakse palju, siis Pjotr Volinist ei tea me midagi - kuidas ta kinni võeti, milline roll tal oli. "Mul tekib küsimus, et kas Metsavase isa oli tema agendijuht ehk kas Volin jäeti teadlikult KGB poolt uinuva agendina otsima endale ohvreid, kes hakkaksid Eesti struktuurides tegutsema?" küsis ta.

Karnau lisas, et tasub meeles pidada, et teated, mida riigiprokuratuur ja kapo on edastanud, ei ole mõeldud Eesti avalikkuse teavitamiseks, vaid Vene poolele osana vastuluure mängust, et neid segadusse ajada. "See, mis me näeme, on suur mäng," lausus ajakirjanik.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: