Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Browder ERR-ile: läbi Danske Eesti üksuse voolanud raha on verine

Foto: Francisco Seco/AP Photo/Scanpix

Prokuratuurile Danske panga rahapesu asjas kuriteoteate ja sellega seotud inimeste nimed esitanud USA finantsist Bill Browder ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et tema hinnangul võib Danske Eesti üksusest läbi voolanud raha nimetada veriseks rahaks.

Browder ütles "Aktuaalsele kaamerale", et Danske panga rahapesu loo taust on seotud advokaat Sergei Magnitskiga.

"Minu Venemaa advokaat Sergei Magnitski paljastas 230 miljoni dollari suuruse maksusoodustuse pettuse, mille panid toime Venemaa valitsuse ametnikud. Ta arreteeriti, piinati ja tapeti selle pettuse paljastamise eest. Pärast seda, kui ta tapeti, Vladimir Putin ja tema režiim mätsisid mõrva kinni ja vabastasid kõik sellega seotud inimesed," rääkis Browder.

"Seega selleks, et tuua Sergei Magnitskile õiglust, me oleme 8,5 aastat uurinud, kes sai sellest kuriteost kasu ja kes olid seotud rahapesuga. See on viinud selleni, et oleme esitanud üle maailma 26 kriminaalkaebust ja nüüd on käimas 15 uurimist," lisas ta

Browder avaldas heameelt, et lõpuks on Eestis tõsine uurimine ulatusliku rahapesujuhtumi kohta avatud.

"Eesti ja Danske Bank on mänginud selles loos keskset rolli. Me oleme püüdnud aastaid viia Eesti prokuratuuri selleni, et seoses selle kuriteoga inimesi vastutusele võtta. Oleme rõõmsad, et nüüd on avatud tõsine ja kõrgetasemeline uurimine," rääkis Browder.

"See informatsiooni tase, mida me oleme viimase kuue kuu jooksul kogunud, on palju detailsem kui see informatsioon, mis meil enne oli. Ja see info viitab väga selgelt Danske panga Eesti üksuse isikute seotusele, kes tegid järelevalvet nende fiktiivsete kontode üle ja olid seotud rahapesuga," rääkis Browder.

Browderi hinnangul on läbi Danske panga Eesti üksuse voolanud raha verine.

"Raha, mis voolas läbi Danske panga Eesti üksuse, on päris kindlasti selline,
mida võib nimetada veriseks rahaks. Selle rahaga seotud paljastused viisid Sergei Magnitski mõrvani. Ja peale selle on veel mitmeid laipu, mis on seotud Magnitski juhtumiga. See ei ole ohvriteta kriminaaluurimine, vaid sellega on seotud päris ohvrid ja laibad," lisas ta.

Vaata, mida rääkis Bill Browder Danske Banki Eesti üksusega seotud uurimisest, pikemalt allolevast videost:

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: