Vingugaasianduri paigaldamise koht sõltub kütteseadmest

Kuigi vingugaasiandurid on gaasikütteseadmetega kodudes alates jaanuarist kohustuslikud, levib vastuoluline info, kuhu andur paigaldada. Et vingugaas on ligikaudu sama raskusega kui õhk, levib see ruumis ühtlaselt ja sel puhul tuleks andur paigaldada pea kõrgusele. Ahjukütte puhul on aga tõenäoline, et esimesena annab vinguhäire lakke paigaldatud andur.

Vingugaas ei ole suits, seda silmaga ei näe ja ninaga ei tunne, kuid see võib olla surmav minutitega. Sellele küsimusele, kas andur panna lae alla või põranda lähedale, ühest vastust polegi, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Vingugaas ei erine oma massi poolest eriliselt õhust ja seetõttu ta levib ruumis võrdlemisi ühtlaselt. Ainuke erinevus tekib siis, kui see vingugaasiallikas on kõrgemal temperatuuril. Sellisel juhul läheb see vingugaas rohkem ülespoole, lae alla," selgitas Tallinna tehnikaülikooli füüsikadotsent Arvo Mere.

Nii on lood ahjukütte puhul.

Kui elamises pole ahjukütet, kuid gaasiboiler, mis kuigivõrd ei soojust ei eralda, on lood teised. Teadlane soovitab lollikindlat reeglit - kruvi andur oma ninale võimalikult lähedale.

"Vingugaasi andureid võib paigaldada sinna, kus on inimesel hingamistsoon. Magades on see siis voodi," ütles Mere.

Mitte just teki alla, vaid pigem umbes voodi kõrgusele seina peale - pooltest meetrit põrandast.

Kombineeritud vingugaasi- ja suitsuandur Nublu on veebi ühendatud ja saadab ise häiresignaali turvafirmale.

"Ja püüab helistada tagasi sellele numbrile, mis oli talle algselt antud. Kui ta ei saa vastust kolme minuti jooksul, siis ta sõidab välja," lisas Mere.

Päästja sõnul ainult Nublu ei päästa - päästab siiber. Elamises, kus võib tekkida vingugaas, peab ventilatsioon olema korras. Kellel kodus kümnete aastate vanune süsteem, mida hooldatud pole, peaks asjatundja kutsuma.

"Peab olema hapniku juurdepääs. Kui te vahetasite aknad ja köögis on boiler, ärge unustage teha ventilatsiooniavasid või õhuluuke plastikpaketti," ütles päästja Juri Marinets.

Anduritel on patareid, mida tuleb kontrollida. Kui õhutus töötab, andur on nina lähedal ja süsteem hooldatud, võib rahulik olla.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: