Meedia: USA teeb ettevalmistusi sõjalaevade saatmiseks Mustale merele

{{1544085420000 | amCalendar}}
USS Fredericton 2015. aastal NATO õppuse raames Mustal Merel Varna lähistel.
USS Fredericton 2015. aastal NATO õppuse raames Mustal Merel Varna lähistel. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA merevägi alustas ettevalmistusi sõjalaevade saatmiseks Mustale merele, edastas telejaam CNN.

"USA sõjaväelased tegid välisministeeriumile ettepaneku teavitada Türgit laevastiku võimalikust saatmisest Mustale merele," edastas telejaam, viidates kolmest allikast kuuldule.

Nad märkisid, et see samm on "vastuseks Venemaa Ukraina-vastasele tegevusele Kertši väinas, mis ühendab Aasovi ja Musta merd," edastas CNN.

Ühendriigid kavatsevad teavitada Türgit oma laevade kulgemisest läbi Bosporuse ja Dardanellide.

Kaks CNN-i allikat ütles samas, et Türgi teavitamine peab andma võimaluse läbida Dardanellid, kuid "seda võimalust ei pruugita valida". 

"Me korraldame korrapäraselt julgeoleku ja stabiilsuse tagamise operatsioone kogu USA 6. laevastiku tegutsemisalal, sh Musta mere rahvusvahelistes vetes ja õhuruumis. Jätame endale õiguse tegutseda vabalt, lähtudes rahvusvahelistest seadustest ja normidest," ütles telejaamale laevastiku ametlik esindaja. 

Vene piirivalve ja eriüksuslased ründasid 25. novembril Kertši väinas kolme Ukraina mereväe alust, arestisid need ja võtsid kinni ühtekokku 24 Ukraina sõjaväelast.

USA sõjalaev liikus navigeerimisvabadust kaitstes Peeter Suure lahes

USA mereväe hävitaja USS McCampbell lähenes navigatsioonivabaduse missiooni raames Jaapani meres Peeter Suure lahele Valdivostoki kandis, kus asub Vene Vaikse ookeani laevastiku põhibaas, teatas Ühendriikide merevägi. 

"5. detsembril viis juhitavate rakettidega (Tomahawk) relvastatud hävitaja USS McCampbell (DDG 85) läbi Jaapani merel operatsiooni tagamaks vaba laevasõitu rahvusvahelistes vetes," edastas USA Vaikse ookeani laevastiku esindaja leitnant Racher McMarr.

Leitnandi sõnutsi möödus USS McCampbell Peeter Suure lahest, et esitada väljakutse Venemaa ülemäärastele merenõuetele ja ning kaitsta USA ja teiste riikide õigust kasutada merd vabalt ja seaduslikult". Ta märkis, et see käib nii Jaapani mere kui ka maailmamere muude nurkade kohta".

Laevastiku esindaja sõnutsi pidi Ühendriikide sõjaväelaeva retk Peeter Suure lahe vahetus läheduses näitama, et USA "seilab, lendab ja tegutseb kõikjal, kus seda lubab rahvusvaheline õigus".

McMarr ütles CNN-ile, et USA ei tunnista Venemaa nõudeid mereavarustele, viidates, et Moskva nõudleb endale piirkondi, mis on märksa kaugemal kui 12 miili rannajoonest, nagu rahvusvaheline õigus sätestab.

USA laevastik tegi avalduse kümne päeva taguse Kertši väina vahejuhtumi valguses.

USS McCampbell kuulub klassi Arleigh Burke, praegu seilab tähislipu all 66 sellist laeva. Need on relvastatud tiibrakettidega Tomahawk, torpeedode ja vertikaalse laevaraketiaparaadiga Mk41.

Vene admiral: USA laev ei ohustanud Vaikse ookeani laevastiku baasi

Venemaa saadab tõenäoliselt Ühendriikidele noodi seoses USA sõjalaeva möödumisega Venemaa tähtsaima Vaikse ookeani laevastikubaasi Vladivostoki lähedalt, ütles laevastiku endine staabiülem admiral Viktor Kravtšenko.

"USA hävitaja ei ohustanud Vaikse ookeani laevastikku, kuid reageerima sellele peab. Tavaliselt saadetakse USA-le sellistel puhkudel noot," sõnas Kravtšenko Interfaxile. 

Tema sõnutsi üritas USA sellega "näidata jõudu".

Admiral kinnitas, et kujunenud tava kohaselt Vene sõjaväelased jälgisid laeva.

Kravtšenko ütles, et kui USA laev oleks tulnud Vene rannikule veelgi lähemale, "tulnuks seda füüsiliselt eemale suruda, äärmise vahendina jõudu rakendades".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: