Nõgene: aktsiiside tõus on vähendanud Soomest tulevate turistide arvu

Tallink Grupi juhatuse esimees Paavo Nõgene ütles, et Eesti aktsiisipoliitika tõttu on vähenenud Soome turistide reisimine Eestisse.

Statistikaameti andmetel vähenes eelmisel aastal Eestis ööbivate välisturistide arv. Paavo Nõgene rääkis "Ringvaates", et selle põhjused on ilmselt erinevad.

"Eesti hinnad on tõesti läinud kallimaks, valikuvõimalus reisimiseks on ääretult laienenud, erinevatesse riikidesse on väga lihtne minna ja valikuid tehakse erinevate eelistuste peale," selgitas ta.

Tallinki juhi sõnul on Soome turistide arvu vähenemise taga ka aktsiisipoliitika.

"Kui me räägime maksupoliitikast, millest ei saa üle ega ümber, siis väga paljud eestlased on suunatud täna oma erinevaid sisseostusid tegema Lätti. Kui eestlaste jaoks on Eestist juba teatud produktide ostmine muutunud kallimaks ja nad lähevad Lätti neid ostma, viies sinna nii aktsiisi- kui ka käibemaksu, siis soomlastega juhtus ju täpselt sama, samal põhjusel tegelikult - erinevate aktsiiside tõus on vähendanud Soomest Eestisse tulevate reisijate arvu," rääkis ta.

"Täna on tegelikult väga palju erinevat statistilist, väga tarka informatsiooni statistikaameti poolt välja toodud, mis aktsiisipoliitika kaasmõju on. Üks on tõesti see, et me oleme jõudnud selleni, et enam majutuvate turistide arv ei tõuse, vaid on hakanud langema," lisas ta.

Nõgene loodab, et uus valitsus muudab aktsiisipoliitikat. "Ma väga loodan, et siiski juhtub see, et saadakse aru, et nii eestlaste Lätti poodi saatmine, kust ostetakse täna ka peale alkoholi väga palju muud, kui ka põhjapiiri kaubanduse elavdamiseks on vajalik aktsiisipoliitikat muuta. See ei tähenda alkoholi, see tähendab tegelikult käibemaksu, see tähendab aktsiisi, see tähendab ettevõtete majandustulemustes kasumit, mille pealt ühel hetkel hakkab lihtsalt vähenema dividendi maksmise võimekus jne. Seal on väga palju erinevaid komponente, pluss keskkonnakomponent," rääkis ta.

Nõgene kinnitas, et kui valitsus langetaks aktsiise, siis Tallink langetaks päevapealt ka hindu. "Kui aktsiisid langevad ja meil ei ole põhjust enam kõrge aktsiisimääraga tooteid müüa, loomulikult me langetame hinda. Kõikide kaupmeeste huvi on müüa võimalikult palju," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: