Rõivas: Keskerakonna käiku ei saa kuidagi heaks kiita

Reformierakonna endine esimees Taavi Rõivas ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et ei kiida kuidagi heaks Keskerakonna otsust Reformierakonnaga koalitsioonikõnelusi mitte alustada.

Kas Kaja Kallas kukkus kogenematusest läbi nagu konkurendid kahjurõõmsalt kuulutavad?

Kaja Kallas ja Reformierakond tegid avalikult, läbipaistvalt ettepaneku koostööks Keskerakonnale, mille Keskerakond lükkas tagasi. See ei ole mingi meistrivõistlus kombinatoorikas, see on tõsine asi, see on valitsuse moodustamine selleks, et Eesti saaks edasi minna, et Eesti saaks toimiva valitsuse. Ilma selleta meie riigil on ikka väga raske minna edasi.

Kui te oleksite teistmoodi käitunud, oleks Keskerakond teiega läbirääkimisi alustanud, ütles Ratas. Kas te usute teda?

Ma usun seda, et Jüri Ratas teeb kõik selleks, et jätkata Stenbocki majas. Ma olen selles olukorras ise olnud ja inimlikult täielikult mõistan teda sellepärast, et ka mulle ei tundunud pärast peaministriametit ükski teine amet Eesti poliitikas piisavalt atraktiivne. Ja võib-olla ma teeksin sama tema asemel, aga kindlasti ma ei teeks seda selle hinnaga, et lasta Eestis läbirääkimised liiva või ka selle hinnaga, et oma erakonna põhimõtted kuidagi kraavi ajada. Ja samuti, ma arvan, et igaühel on muidugi põhjust ka valimistulemust aktsepteerida. Nii et ma leian, et praegu ikkagi Keskerakonna käiku ma ei saa kuidagi heaks kiita.

Kas Keskerakond püüab teie selja taga teha koalitsiooni EKRE-ga?

Neid märke on olnud õhus juba tegelikult päris pikka aega. Aga ma tegelikult mõtlen päris tõsiselt, et mitte ainult minul, vaid ka paljudel teistel on raske uskuda, et isegi kui see matemaatiliselt kokku annab ja isegi kui see kuidagi - kas salaja või avalikult - kokku lepitakse, et see kuidagi toimida saaks.

Tegelikult peaks praegu olema ikkagi kõik erakonnad orienteeritud sellele, et selles valitsuses, mis kokku pannakse, on päriselt kõikide erakondade maailmavaateid võimalik esindada, kõik erakonnad saavad sinna oma lubadusi. Ja nii, nagu ei saa Keskerakond eeldada, et Reformierakond juba enne läbirääkimistelaua taha astumist oma põhilubadustest loobuks, tegelikult ei saa ükski erakond nõuda, et enne, kui maha istutakse, keegi ütleks, et tegelikult me ei mõelnud valimistel mandaati küsides tõsiselt, tegelikult me hoopis tahame midagi muud.

Kas Reformierakond on valmis Keskerakonnale uue kutse saatma?

Kutse ju lükati tagasi sõna otseses mõttes. Ja ei ole minul küll teada, et oleks Jüri Ratas öelnud Kaja Kallasele, et seda tagasilükkamist on valesti mõistetud. Ja kui Jüri Ratas tõesti nüüd arvab, et Kaja Kallas peaks minema tema juurde paluma, ma siis arvan, et ta käitub võib-olla natuke valesti.

Tegelikult ikkagi, kui keegi ütleb sulle, et ei, ma ei taha sinuga koostööd teha, siis meil on väga raske öelda, et tegelikult palume, äkki te nüüd ikkagi tulete. See ei ole päris see stiil, millega poliitikas saaks asju ajada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: