Sildam: kolmikliidu moodustamiseks on Isamaa hind väga kõrge

Reformierakond tegi reedel pärast Keskerakonnalt eitava vastuse saamist ettepaneku koalitsiooni moodustamiseks Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale. Ajakirjanik Toomas Sildami hinnangul on sellise koalitsiooni moodustamiseks Isamaa hind väga kõrge, sest viimasel on võimalus kuuluda ka alternatiivsesse koalitsiooni.

Oli see Jüri Rataselt taktikaline käik, et saada Reformierakonnalt parem pakkumine? Unustame selle tulumaksuvabastuse kõigile ära.

Unustame ära tõepoolest, sest ma arvan, et see oli ettekääne. Aga ma arvan, et ka Jüri Ratas teab, et Kaja Kallas ei tule uuesti tema juurde, vähemalt seda on väga keeruline ette kujutada.

Nii et tal ikkagi on plaan jääda peaministriks, teha koalitsioon EKRE ja Isamaaga? Või lepib Keskerakond juba vaikselt opositsioonitulevikuga?

Ma arvan, et Keskerakonnas on väga tugev see tiib, kes arvab, et erakond võiks jääda opositsiooni. Aga samas on täiesti olemas ka need inimesed - ja see selgus ju ka täna Keskerakonna juhatuse koosolekul -, kes ütlevad, et tegelikult võiks teha koalitsiooni koos EKRE ja Isamaaga.

Kui tõenäoliseks sa seda ikkagi pead, kuidas Yana Toom, Mihhail Kõlvart ja kõik need teised neelavad alla need viienda kolonni kommentaarid, mida EKRE poolt valimiskampaania ajal kostis?

Ma arvan, et Jüri Ratas võib tõepoolest säilitada koos EKRE-ga valitsust tehes peaministrikoha, aga võib kaotada oma erakonna.

Millised keerulisused tuleb Kaja Kallasel ületada kolmikliidu kokkupanemiseks?

Ma arvan, et kõigepealt, mis praegust sisepoliitikat iseloomustab, on ju totaalne umbusaldus - kõik umbusaldavad kõiki, kõik näevad, et võimalikud partnerid teevad mingeid salasobinguid või -tehinguid kellegi selja taga. See on vast nagu põhiline.

Ja pluss muidugi selles kombinatsioonis - Reformierakond, Isamaa, sotsid - ma arvan, et Isamaa hind saab olema väga kõrge, sest Isamaa võib olla ka ühes teises võimuliidus - Kesk, EKRE, Isamaa.

Nii et Isamaa käes praegu paistavad trumbid või hindab Isamaa oma väärtust üle?

Ma arvan, et Isamaa ei hinda oma väärtust üle, sest tõepoolest, nendest oleneb, millisesse võimuliitu nad jäävad.

Kas me näeme veel erakorralisi valimisi tulemas või on praegu seda liiga vara ennustada ja ajakirjanduse vahendusel puhutakse üles paanikat?

Erakorralised valimised ei ole ju mingi paanika. Ega siis riik kokku ei kuku. Ja ma arvan, et erakorralised valimised 26. mail koos Euroopa Parlamendi valimistega oleks ju väga toredad, sest valimisaktiivsus oleks oluliselt suurem kui lihtsalt ainult Euroopa Parlamendi valimistel. Aga ma usun, et see jääb ikka fantaasiavalda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: