Seeder: me oleme avatud läbirääkimisteks kõigiga

{{1552048860000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles reede õhtul pärast Reformierakonnalt koalitsioonikõnelusteks ettepaneku saamist, et ei välista koostööd kellegagi.

"Meie oleme avatud kõigiga läbirääkimisteks, me kedagi ei välista. Täna on meil ainult Reformierakonnalt ettepanek ja pakkumine tulla läbirääkimistele. Ühtegi teist ettepanekut meil tänaseks laekunud ei ole," rääkis Seeder ERR-ile.

Seeder kinnitas, et Isamaa eestseisus koguneb esmaspäeval ja siis arutatakse Reformierakonna ettepanekut.

Nädalavahetusel räägib Seeder ka teiste erakondade juhtidega.

Vastates küsimusele, kas Isamaa jätkab kompamist Keskerakonna ja EKRE suunal, kinnitas Seeder, et paralleelseid läbirääkimisi toimunud ei ole.

"Aga jah, nüüd oleme vabad oma otsustes. Saame seda teha. Seni ei ole me pidanud läbirääkimisi ei Mart Helme ega Jüri Ratasega. Aga kindlasti konsulteerin ka nendega, sest Reformierakond on ringi peale teinud n-ö konsultatsioonides. Meil on olnud praegu läbirääkimised kahel päeval ainult Reformierakonnaga," rääkis Seeder.

Seeder: Reformierakond tekitas oma sõnumitega umbusku

Päeval ütles Seeder, et Isamaa arutab koalitsiooniläbirääkimiste edasi lükkumist esmaspäevasel eestseisuse koosolekul. Seederi sõnul saatis Reformierakond valimiste ööl välja umbusku tekitavaid signaale.

ERR-i raadiouudiste Tartu korrespondent Madis Hindre küsis Seederi käest, kas Isamaa jaoks oleks meelepärasem teha nüüd valitsusliit Reformierakonna ja sotsiaaldemokraatide või Keskerakonna ja EKRE-ga.

"Sellele küsimusele on vara vastata. Meil on esmaspäeval korraline Isamaa eestseisus, kus me kujunenud olukorda arutame. Me ennem kindlasti mingeid otsuseid vastu ei võta," vastas Seeder.

"Loomulikult, kui tehakse ettepanek suhelda, kontakti võtta, siis me seda kindlasti teeme ja mina olen valmis kõigi erakondade esimeestega," lisas ta.

Seeder nentis, et Reformierakond on valimiste võitjatena pärast Keskerakonna punast tuld tõesti keerulises seisus. Samas ütles ta, et selles ei ole midagi erakorralist, et nädalaga koalitsiooniläbirääkisteks ühe laua taha ei jõuta.

Ta ütles, et mis tahes koalitsiooni ei püüta ka kokku panna, jäävad üles maailmavaatelised erimeelsused. "Kui keegi otsib mugavuskoalitsiooni selle parlamendikoosseisu juures, siis seda ei ole. Nii, et minu arvates peaks sellest ka Reformierakond endale selgelt aru andma, et ükskõik, kas ta teeb koalitsiooni meie ja sotsiaaldemokraatidega või teeb ta EKRE-ga või teeb ta Keskerakonnaga, igal juhul maailmavaatelised erisused jäävad," rääkis Seeder.

Seeder ütles, et Reformierakond ei teinud valimiste ööl läbirääkimisteks kõige paremat starti. "Kui alustatakse paralleelselt kahe erineva koalitsiooni variandiga läbirääkimisi. Kui mingil määral hakatakse üht võimalikku varianti mängima teise vastu välja, siis see tekitab läbiräägitavates teatud umbusku. See kindlasti ei olnud väga hea start," lausus Seeder.

Keskerakonna juhatus lükkas reedel tagasi Reformierakonna ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi. Parteijuhi Jüri Ratase sõnul said otsustavaks erimeelsused maksuküsimustes.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: