"Olukorrast riigis": Kaja Kallas eeldas, et valimisvõit on rohkem kui pool võitu

Reformierakonna esimees Kaja Kallas eeldas, et valimiste võit on rohkem kui pool võitu, ja unustas ära, et see tuleb tal ka võimuks realiseerida, ütles Ahto Lobjakas Raadio 2 saates "Olukorrast riigis".

"Kaja Kallas, mis mulle tundus, läks valesti tema juures, oli see, et ta näis eeldatavat, et valimisvõit on rohkem kui pool võitu ja unustas ära selle, et valimisvõit tuleb realiseerida võimuks ehk koalitsioon moodustada," rääkis Lobjakas.

"Ja sellega on olnud Reformierakonnal varemgi probleeme, kuigi varem oli nende võit või olukord lihtsam, kuna Keskerakond on alati olnud vähemalt viimastel kahtedel valimistel n-ö valimatu. Nii on lihtne koalitsiooni moodustada," lisas ta.

"Nüüd on Savisaar läinud, Keskerakond on mängus. Meil on sisuliselt kolm kingmaker'it: Keskerakond, EKRE ja Isamaa. Ja naljakas on see, et see "Kes aias" ringmäng kolme kingmaker'iga võiks ju lõppeda sellega, et nad kõik kolm moodustavad valitsuse ja see tõstab minu silmis seda tõenäosust. Nemad on kõik erakonnad, kellel on võimalus esitada palju tingimusi, kes on sellised "prisked pruudid". Nad saavad mängu tehtud nii, et nemad ei pea kedagi aiast välja lükkama," rääkis Lobjakas.

Postimehe ajakirjanik Vilja Kiisler ütles raadiosaates, et Reformierakond on jõudnud kõik teised erakonnad juba ära solvata.

"Praeguse seisuga on Kaja Kallas teinud ettepaneku moodustada koalitsioon Reformierakond-Isamaa-Sotsiaaldemokraatlik Erakond, mis oli mäletatavasti valimisõhtul välja öeldud ka esimese eelistusena. /.../ Mis tähendab seda, et Kaja Kallas on iseenesest ära solvanud kõik partnerid," kommenteeris Kiisler.

Tema hinnangul ei teinud Kaja Kallas viga, kui kutsus Keskerakonda koalitsioonikõnelustele, vaid pigem eksis ta poliitilise olukorra mittetundmisel.

"Eeldatavasti on ikkagi niimoodi, et kui minnakse läbi rääkima, pidama eelläbirääkimisi, isegi mitte tegema ametlikku ettepanekut, siis on olemas mingi psühholoogiline tunnetus, et see ettepanek võetakse vastu. Ma ei kujuta ette, et Kaja Kallas läks Keskerakonnaga läbi rääkima või seda ettepanekut ettevalmistama teadmises, et see lükatakse tagasi. Niimoodi ei teeks mitte keegi. See oli kindlasti Reformierakonnale teatavas mõttes üllatus," selgitas Kiisler.

Ettepaneku tegemine Isamaale ja Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale on Kiisleri sõnul sundkäik, mis annab Isamaale väga tugeva positsiooni.

Lobjakas ja Kiisler rääkisid saates ka võimalusest, mille kohaselt moodustavad valitsuse Keskerakond, EKRE ja Isamaa.

Samuti puudutasid nad e-valimiste, Tallinna-Helsingi tunneli teemat ning Bill Browderi hiljutist kuriteoteadet Swedbanki kohta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: