Briti ettevõtted: Brexiti tsirkus tuleb lõpetada

Meeleavaldajad Londonis parlamendihoone juures.
Meeleavaldajad Londonis parlamendihoone juures. Autor/allikas: AP/Scanpix

Briti ettevõtted ärgitasid kolmapäeval pärast lahkumisleppe tagasilükkamist parlamendis valitsust "tsirkust" lõpetama ja vältima lahkumist Euroopa Liidust leppeta.

Kolmapäeval hääletavad Briti parlamendisaadikud, kas lahkuda Euroopa Liidust 29. märtsil leppeta. Analüütikute sõnul on tõenäolisem, et parlament pooldab neljapäevasel hääletusel Brexiti edasilükkamist.

"Parlamendil on aeg see tsirkus lõpetada," ütles Briti Tööstuskonföderatsioon (CBI) juht Carolyn Fairbairn. Ta lisas, et May peab taotlema parema lahkumisleppeni jõudmiseks Brexiti edasilükkamist.

"Aitab küll. See peab olema nurjunud poliitika viimane päev," manitses Fairbairn.

"Kõik erakonnad vajavad uut lähenemist. Töökohad ja elatis sõltuvad sellest. Artikkel 50 pikendamine, et sulgeda märtsi leppeta lahkumise uks, on nüüd hädavajalik," lausus ta.

Tuhandeid firmasid esindav Briti Kaubanduskoda (BCC) teatas samuti, et leppeta Brexitit tuleb vältida. Väljendati ka raevu poliitikute vastu, kes ei ole seni tulnud toime 2016. aasta Brexiti-referendumi tulemuse elluviimisega.

"Pole enam sõnu ettevõtete frustratsiooni, kannatamatuse ja kasvava viha kirjeldamiseks pärast kahte ja poolt aastat poliitilist keerist, kus kaalul on palju ja mille lõppu ei paista," teatas BCC.

"Ettevõtted laidavad jätkuvat süstikdiplomaatiat ja viimase hetke kauplemist, mis ei ole seni kuidagi poliitilist tupikseisu lahendanud."

"Valitsus peab nüüd kiirelt tulema välja selgete meetmetega, millega välditakse 29. märtsi segase ja kaootilise lahkumise kahju ettevõtetele, kogukondadele ja ÜK majandusele," teatas BCC.

Leppeta lahkumisega seonduvate hirmude maandamiseks tuli May valitsus kolmapäeval välja plaaniga, mille järgi tühistatakse leppeta Brexiti korral 87 protsendi importkaupade tariif, võrreldes praeguse 80 protsendiga, ja ei kehtestata Iirimaa piiril tollikontrolli.

Ka see vihastas Briti ettevõtteid.

"Need meetmed kehtestatakse sellele riigil konsulteerimata ettevõtetega ja andmata aega selleks valmistumiseks," ütles Fairbairn BBC raadiole.

"Niimoodi ei saa riiki juhtida," lisas ta ja hoiatas, et selle mõju oleks "vasarahoop meie majandusele".

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: