Kaitsepolitsei konjakipudel abilinnapead kuriteole ei meelitanud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Artjom Suvorov (paremal) ja Aivar Pilv.
Artjom Suvorov (paremal) ja Aivar Pilv. Autor/allikas: SCANPIX/POSTIMEES/MARGUS ANSU

Kaudsed tõendid ja intensiivne matkimine ei viinud prokuratuuri sihile ning endine Tartu abilinnapea Artjom Suvorov mõisteti Tartu maakohtus kõigis korruptsioonisüüdistustes õigeks. Prokurör lubab otsuse edasi kaevata.

Kohtla-Järve võitluskunstide klubi juhtinud Aleksei Korikov käis Tartu abilinnapea Artjom Suvorovi juures kaheksa korda ja palus linnal toetada klubiga seotud üritust. Suvorov lubas küll aidata, aga ütles samas, et tema üksinda otsuseid ei tee.

Siiski oli Korikov nõnda tänulik, et hakkas Suvorovile kingitusi tooma. Küll oli tal kaasas kinkekaardid, küll konjakipudel. Ehkki Suvorov pudeli esialgu tagasi lükkas, käis Korikov peale.

"Kas te ei joo, kas te olete invaliid, see on ju terviseks," rääkis Korikov ja jättis lahkudes pudeli lauale. Ja niimoodi kaks korda. Üsna sarnane lugu oli kinkekaartidega, mille Korikov nagu muu seas lauale poetas ja mille Suvorov pärast linnapeaga nõu pidamist tagasi andis.

2017. aasta oktoobris sai selgeks, et Korikovi pakutud kingitused saatis tegelikult kaitsepolitsei. Nemad olid Korikovi abilinnapea juurde saatnud, kuritegu matkinud ning kohtumisi salvestanud. Kingituste ja altkäemaksu vastuvõtmine sai üheks osaks Suvorovile esitatud korruptsioonisüüdistusest.

Esmaspäeval ütles Tartu maakohtu kohtunik Marju Persidskaja, et niisuguse matkimise pärast Suvorovit süüdi mõista ei saa.

"Kohtu koosseisu jaoks oli matkija käitumine liiga pealetükkiv. Ning sellise käitumisega tekitas matkija olukorra, kus Suvorovil oli ebamugav keelduda asjade vastuvõtmisest," sõnas kohtunik Persidskaja.

Eriasjade prokurör Margus Gross ütles, et kohtunik esitas ainult lühipõhjendused ning tema ootab pikemaid selgitusi. Sellega, et matkimine olnuks liialt intensiivne, Gross ei nõustu.

Saatuslik kohtumine bensiinijaamas

Aga lisaks konjakikaasusele arutas kohus veel kolme süüdistust. Ning järjekindlalt kõlasid kohtuniku suust sõnad, et prokuratuur ei esitanud piisavalt tõendeid ning Suvorov mõistetakse õigeks.

Näiteks 2015. aastal palus Suvorovilt abi ragbiklubi Tartu Titansi üks eestvedajaid Kaido Sirge. Klubi soovis linna toetust, aga jäi rahataotlusega hiljaks. Suvorov lubas klubile vastu tulla, ja nende taotluse läbi keskfraktsiooni ikkagi linnaeelarvesse aidata.

Saatuslikuks sai Sirge ja Suvorovi kohtumine Annelinna bensiinijaamas. See kohtumine jäi videolindile ning uurimisorganid arvasid, et just siis sai abilinnapea altkäemaksu. Kindlust andis neile see, et õige pea kandis Suvorov oma pangakontole 250 eurot. Kohtunik Marju Pesidskaja ütles aga, et selle raha altkäemaksuks pidamine on meelevaldne.

"Kohtule ei ole esitatud ühtegi tõendit, mis kinnitaks, et Sirge üldse andis 4. novembril 2015 kohtumisel Suvorovile 250 eurot. Kohtumise fakt samuti ei ole kohtu jaoks kahtlane, arvestades, et Suvorov ja Sirge on sõbrad, kes regulaarselt kohtuvad. Isegi, kui oletada, et Sirge andis Suvorovile raha, siis ikkagi puuduvad tõendid, mis tõendaks asjaolu, et see raha oleks altkäemaksuna toetuse eest," märkis kohtunik.

Selle valguses pakub prokurör Margus Gross, et kohus võis oodata talt otseseid tõendeid.

"Aga prokuratuur esitas selle süüdistuse kaudsetele tõenditele üles ehitades. Ja tegelikult kohtupraktikas on täiesti aktsepteeritav, et kui kaudsete tõendite ahel on pidav, siis saab sellele ka süüdistuse rajada," sõnas prokurör Gross.

Sõna sõna vastu

Prokuratuuri kolmas süüdistus tugines ühe auväärses eas Tartu naise ütlustele. Nimelt soovis naine juba aastaid linnalt korterit, aga linn ei tahtnud seda anda. Ühel päeval olla Suvorov naisele helistanud ja teinud kummalise pakkumise: "Anna mulle 5000 eurot ja mina aitan sind korteriga."

Niisuguse teatega läks naine politseisse ja Suvorovile kasvas sellest külge kelmusesüüdistus. Kõnesalvestisi kellelgi pole ning sestap tõdes kohtunik, et selles asjas oli naise sõna Suvorovi sõna vastu.

Niisamuti mõisteti Suvorov õigeks neljandas süüdistuses, kus altkäemaksu andjaks nimetati Lõuna-Eesti veteranide ja pensionäride liidu juhti Ivan Zayatsit. Taas kord tõdes kohus, et Suvorovi süü pole tõendatud.

Kõike seda kuulas Artjom Suvorov mornilt, aeg-ajalt pead vangutades.

"Ütleme nii, et kui teie terve elutöö on ära hävitatud, siis mõelge ise, milline tunne mul võib olla. Aga ma olen kindel, et teades prokuratuuri praegust käitumismustrit, siis ega nemad ei jäta jonni. Nii, et ma arvan, et meil on veel mõningat teed nendega minna," ütles Suvorov.

Eriasjade prokurör Margus Gross kinnitas, et maakohtu otsus kaevatakse edasi. Kas kõigis süüdistustes, selle lubab Gross otsustada lähiajal.

Kolme kohtualuse kaitsekulud tuleb tasuda riigil. Kusjuures 55 647 eurost 42 000 eurot kulus Artjom Suvorovi kaitjale Aivar Pilvele. Siiski ei jää ka riigiasutused tühjade kätega, sest kohtu otsusega tagastatakse kaitsepolitseile Suvorovi juurest leitud konjakipudel. 

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: