Kapo pidas korruptsioonis kahtlustatavatena kinni Tartu abilinnapead

{{1508321520000 | amCalendar}}
Foto: POSTIMEES/SCANPIX

Prokuratuur ja kaitsepolitsei kahtlustavad kaht Tartu abilinnapead, reformierakondlast Valvo Semilarskit ja keskerakondlast Artjom Suvorovit, korruptsioonikuritegudes.

Kaitsepolitsei pidas kolmapäeva hommikul kinni Tartu abilinnapead Valvo Semilarski ja Artjom Suvorovi, keda kahtlustatakse mitmes korruptsioonikuriteos.

Kahtlustuse kohaselt osales Tartu abilinnapea Valvo Semilarski otsustes, millega seoses olid tal isiklikud majanduslikud huvid. Sellistes otsustes osalemist keelab korruptsioonivastane seadus ning ametnik peab end nendes otsustes osalemisest taandama.

Sellega pani Semilarski karistusseadustiku mõttes toime toimingupiirangu rikkumise eriti suures ulatuses.

See tähendab, et otsused, millest abilinnapea pidanuks taanduma, olid rahalises väärtuses üle 400 000 euro, selgitas kaitsepolitseiameti pressiesindaja Harrys Puusepp pressikonverentsil.

Samuti kahtlustavad Lõuna ringkonnaprokuratuur ja kaitsepolitsei Semilarskit altkäemaksu võtmises ning ühte ärimeest Semilarskile altkäemaksu andmises.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Margus Gross ütles, et ka sellele ärimehele esitati kahtlustus ja ta peeti kolmapäeval kinni. Altkäemaksu summat prokurör ei avaldanud.

Vaata videokaadreid kinnipidamisest:

Kriminaalasjad pole omavahel seotud

Abilinnapea Suvorov võttis kahtlustuse kohaselt pikema aja jooksul korduvalt altkäemaksu mitmele organisatsioonile toetussummade eraldamise eest. Ühte isikut kahtlustatakse Suvorovile altkäemaksu andmises.

"Suvorov võttis altkäemaksu selle eest, et suunas ja osales toetussummade eraldamise otsustamisel erinevatele organisatsioonile," rääkis prokurör.

Gross ütles, et kahe abilinnapea juhtumit omavahel siduda ei saa ning uurimine on kestnud pikalt, kuid jättis kuupäevad täpsustamata.

Prokurör ei ole veel otsustanud, kas taotleb kohtul kahe abilinnapea vahistamist.

Valimised lükkasid kinnipidamist edasi

Kuigi kaks kriminaalasja pole prokuratuuri ja kaitsepolitsei kinnitusel omavahel soetud, otsustasid uurimisorganid tulla kahe juhtumiga avalikkuse ette korraga.

Kapo pressiesindaja Puusepp ütles, et Suvarovi puhul saanuks avalikke menetlustoiminguid teha varem, kuid see rikkunuks Semilarski kriminaalasjas tõendite kogumist.

"Ajastamise ruum ei olnud eriti suur," ütles Puusepp, kelle sõnul ei soovinud kaitsepolitsei mõjutada valimiste protsessi rohkem, kui see praegu seda niikuinii teeb.

Margus Grossi sõnul suhtuvad prokuratuur ja kaitsepolitsei ametnike korruptiivsetesse tegudesse väga tõsiselt.

"Abilinnapead, kelle suhtes on inimestel eriline usaldus, peavad ennekõike juhinduma avalikust huvist. Seetõttu on äärmiselt kahetsusväärne, et Eesti ühe mõjukama omavalitsuse juhtivaid ametiisikuid on alust kahtlustada korruptsioonikuritegudes," ütles Gross.

"Põhirõhk ei ole abilinnapeadele pakutud summadel, vaid probleem on põhimõtteline, mistõttu kontrollime põhjalikult kõiki korruptsioonikahtlusi mõlema ametniku suhtes," ütles prokurör ning lisas, et kahtlustus on esitatud konkreetsetele ametnikele ja ei ole seni kogutud tõendite põhjal seotud ühegi erakonnaga.

 

Linnapea nõuab Semilarski ja Suvorovi tagasiastumist

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul ei mõjuta kahe abilinnapea kinnipidamine Reformierakonna koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga ning ise ta tagasi astuda ka ei kavatse.

"Antud olukord ei mõjuta koalitsioonikõnelusi. Me töötame ja peame konsultatsioone kõigi volikogudes esindatud jõududega. Need olid nii eile kui ka jätkuvad täna. Nii et me peame lähiajal saama selguse. Aga kuidas edasi minna, selleks me konsultatsioone peamegi," rääkis Klaas ERR-i raadiouudistele.

"Kahe abilinnapea kinnipidamise näol on tegemist tõsise ja mind nördima panema olukorraga. Antud olukorras ei saa nad enam täita abilinnapea kohuseid ja ma nõuan nende tagasiastumist praegustelt ametikohtadelt," ütles Klaas.

ERR-i ajakirjanik Madis Hindre meenutas Klaasile, et sarnast juttu rääkis ta ka siis, kui kinni peeti abilinnapea Kajar Lember ning tol korral lubas Klaas tugevdada linna sisekontrolli tööd, et selliseid asju enam ei juhtuks.

"Me kindlasti omalt poolt peame algatama sisekontrolli kui saame teada, mis episoodidest käib jutt. Praegu teame vaid, et need on eraldiseisvad asjaolud," sõnas linnapea.

Küsimusele, kas Klaas näeb ka endal mingit süüd ja vastutust, kus juba kolm tema alluvast abilinnapead on sattunud korruptsioonisüüdistuste alla, vastas Klaas, et tagasi astuda tema ei kavatse.

"Praeguses faasis on tegu kahtlustusega ja kedagi kolmest pole süüdi mõistetud. Kahtlustused ei puuduta linnavalitsuse tööd tervikuna, vaid konkreetsete ametnike vastutusvaldkondi. Linnavalitsust juhin ma edasi, et Tartu linnas oleksid asjad hästi," lubas Klaas.

Must: uudis on ootamatu ja vapustav

Keskerakonna Tartu piirkonna juht Aadu Must ütles, et kahe Tartu abilinnapea kinnipidamine on ootamatu ja vapustav.

"Uudis on tõepoolest ootamatu ja vapustav. Mul ei ole rohkem andmeid, kui see, mis ma uudistest kuulsin. Olen endast väljas, sest mingeid märke, et meie noor abilinnapea võiks millegi keelatuga või intetuga tegeleda, tõepoolest ei olnud," ütles Must ERR-i raadiouudistele.

"Ma ei ole Artjom Suvoroviga kohtunud ja ma ei tea, kas see on üldse võimalik, et kuulata, mis tal endal on öelda," ütles Tartu poole teel olnud Must.

"Tean küll, mis asi on süütuse presumptsioon, aga ometi olen mina küll seda meelt, et tema tegevus vähemalt juhtorganites nii kauaks peatada, kui on olemas väga selge informatsioon asja tegeliku sisu kohta," lisas ta.

Kandideerisid äsja valimistel

Reformierakonna nimekirjas kandideerinud Valvo Semilarski kogus äsjastel kohalikel valimistel 691 häält ja pääses kindlalt Tartu uude volikogusse. See oli reformierakondlastest paremuselt neljas tulemus Urmas Klaasi, Ants Laaneotsa ja Ene Ergma järel.

Sama hästi läks ka Keskerakonna nimekirjas kandideerinud Artjom Suvorovil, kes tegi Aadu Musta tuules keskerakondlastest 633 häälega paremuselt teise tulemuse Tartus ning pääses kindlalt volikokku.

Toimetaja: Marek Kuul, Urmet Kook, Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: