Video: Eesti presidendi pöördumine ÜRO hääletuse puhul

President Kersti Kaljulaid tegi reede õhtul seoses Eesti saamisega ÜRO julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks pöördumise ETV-s.

Pöördumine oli eetris pärast ERR-i uudistesaate "Aktuaalne kaamera" lõppu.

Reedel toimus New Yorgis ÜRO peaassambleel salajane hääletus, mille alusel valiti aastateks 2020-2021 ÜRO julgeolekunõukogusse viis mittealalist liiget. Eesti kandideeris ÜRO julgeolekunõukokku Ida-Euroopa grupis koos Rumeeniaga ja osutus teises voorus valituks.

Presidendi pöördumine täismahus:

"Hea Eesti rahvas.

Võitsime täna ÜRO julgeolekunõukogu valimised. 14 aastat kestnud kampaania on jõudnud eduka lõpuni. Eestist saab järgmisel aastal julgeolekunõukogu valitud liige. Lennart Meri, meie iseseisvuse taastamise aegne välisminister, oleks täna meie üle uhke.

Lennart Meri käis ja sõna otseses mõttes rääkis meid menüüst laua taha. Eestist sai ÜRO liikmesriik 17. septembril 1991. Ma mäletan seda uudist. Me olime uhked.

Riigina kasvades kogusime enesekindlust, tahtmist ja oskust maailma suurtes kõnelustes kaasa rääkida. Värske NATO ja Euroopa Liidu liikmena pakkusime maailmale – varsti oleme valmis osalema selles rahvusvahelise koostöö raskeimas, valusaimate otsuste langetamise lauas – ÜRO julgeolekunõukogus.

Rajasime oma kampaania rahvusvahelise õiguse ja reeglitepõhise maailmakorra toetamisele - väikeriigi tuumarelvale, nagu ütles Lennart Meri. Oleme oma otsuseid kõigis rahvusvahelistes kogudes alati langetanud vastavalt rahvusvahelisele õigusele. Oleme seda teinud alati, sõltumatult, vahel sõltumatult ka meie suurte liitlaste huvidest, juhul kui need huvid on olnud vastuolus rahvusvahelise õiguse raames tehtud varasemate otsustega.

Meie valijad valisid meid, sest nad saavad meid usaldada. Nad teavad - me käitume ka julgeolekunõukogus ettearvatavalt, rahvusvahelisest õigusest ja ÜRO varasematest resolutsioonidest lähtudes. Me ei saa teisiti, sest väikeriik, kes kord on valinud poole, kes on kasvõi korraks lakanud toetamast reeglitel põhinevat maailmakorda, ei saa enam kunagi tagasi oma võimalust olla täielikult sõltumatu.

Seda on mõistnud ka meie suuremad liitlased ja partnerid - mis kord rahvusvahelise lepinguga kokku lepitud, seda ei saa suuremad oma huvi järgi niisama ümber sättida. Eesti seisab alati niisuguse maailmakorra hoidmise ja arendamise eest. Muuhulgas tahame, et kõik samad põhimõtted kehtiksid ka kübermaailmas.

Tegemist on ajaloolise hetkega. Eesti diplomaatia võiduga. Aitäh kõigile poliitikutele, ametnikele, diplomaatidele ja teistele, kes selle eesmärgi nimel on väsimatult töötanud. Aitäh Urmas Paetile, kes meid 14 aastat tagasi veenis – aeg on võtta ka see vastutus.

Aga tegu on ka kogu rahva võiduga. See tänane kõigi maailma riikide poolt tehtud otsus näitab – alati tasub seista õiguse eest, olla järjekindel ja kartmatu. Seista nende väärtuste ja vabaduste eest, mis on meile kallid ja ilma milleta ei saaks sellist imelist lugu nagu Eesti üldse olemas olla.

Oleme tõestanud, et meie eesmärkidel, tegudel ja mõtetel on enamuse maailma riikide toetus.

Oleme ka enesele tõestanud, et suudame üleilmselt tegutseda, teisi riike oma olemuse ja olemisega kõnetada, teiste muresid ja rõõme mõista ning neid jagada. Eesti lipp ei ole mitte enam pelgalt käinud ümber maailma, vaid on kõikjal maailmas.

Oleme saanud krediiti, millel sees suur vägi. Vägi, mis õigesti kasutatuna kasvatab meie julgeolekut ja suurendab meie tuntust veelgi – seda nii Läänemere piirkonnas, Euroopas, demokraatlikus maailmas kui kõikjal laia ilma peal.

Oleme arendanud kahepoolseid suhteid mitmete riikidega, kellega ei ole varasemalt rohkem kokkupuudet, kui diplomaatiliste suhete sõlmimine. Oleme arendanud koostööd e-riigi ja -valitsemise valdkonnas. Oleme kampaaniaga avanud uksi Eesti ettevõtetele kaugetes riikides. Oleme leidnud palju uusi sõpru. Lisaks praktilisele koostööle suurendavad need sõbrad Eesti julgeolekut. Sest riiki, keda maailmas tuntakse, kellel on positiivne kuvand, on märkimisväärselt raskem rünnata. 

Järgmised kaks aastat oleme nende 15 riigi seas, kellel on maailma julgeoleku probleemidest kõige põhjalikum teave ja parim ülevaade toimuva omavahelistest seostest. Kindlasti tuleb lisaks käimasolevatele konfliktidele rohkem tähelepanu pöörata pikaajalise mõjuga julgeolekuprobleemidele – kliima soojenemine, toidujulgeolek, ränne ja küberohud.  Seista naiste ja laste õiguste eest ka konfliktide keskel.

Oleme otsustajate laua taga. Sellega kaasneb suur vastutus ja mitte ainult iseenda või oma lähimate ees. Kogu maailma ees. Peame sõna pidama - lähtuma sama järjekindalt kui senini demokraatlikest väärtustest ja rahvusvahelisest õigusest, mis on meile ja teistele väikeriikide olemasolu tagatiseks.

Head Eesti inimesed!

Täna on Eesti jaoks hea päev. Veel kord – palju õnne meile kõigile! Soovin Eestile ÜRO julgeolekunõukogu liikmena tarkust, meelekindlust ja jõudu."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: