574 000 inimesele terendab võimalus teise sambasse kogutu korraga välja võtta

Autor/allikas: Peeter Langovits/Eesti Meedia/SCANPIX

Valitsuses neljapäeval heaks kiidetud pensionireformi põhimõtted näevad ette, et teisest sambast lahkujad võivad teatud summani kogu sinna kogutud raha korraga välja võtta. Kui esialgu paika pandud piirmäär, 10 000 eurot kehtima peaks jääma, tekib võimalus kogu raha ühekorraga välja võtta umbes 574 000 inimesel.

Teise pensionisamba reformimisega muudetakse teise sambaga liitumine ja sealt lahkumine vabatahtlikuks.

Reformi üldpõhimõtete kohaselt makstakse seni teise pensionisambasse kogutud raha kuni teatud piirini välja ühekorraga. Kui praegu on selle summana paika pandud 10 000 eurot, siis lõplik piirmäär otsustatakse valitsuskabineti 12. septembri nõupidamisel pärast rahandusministeeriumi lisaanalüüsi.

Juhul kui 10 000 euro suurune piirmäär paika jääb, tähendab see võimalust kogu teise samba raha korraga välja võtta rohkem kui poolele miljonile Eesti inimesele. Nimelt on rahandusministeeriumi andmetel neid, kellel teise sambasse kogutud kuni 10 000 eurot, umbes 574 000.

Need, kelle teise samba säästud ületavad piirmäära, saavad sambast lahkudes oma raha kätte kolmes osas: esimene osamakse piirmäära ulatuses ja ülejäänud raha kahe järgmise osamaksena. Väljamakselt tuleb tasuda ka tulumaks.

Küll aga ei ole võimalik pensionisambast "poole jalaga" välja astuda ehk võtta osa rahast välja ning ülejäänu sambasse jätta.

"Ei, sellist võimalust pole – välja tuleb võtta kogu summa," kinnitas Siiri Suutre rahandusministeeriumist.

Reform käivitub aastal 2020, mil avalduste esitamise tähtaeg maksete lõpetamiseks, nendega uuel aastal alustamiseks või ka raha väljavõtmiseks on 31. august.

Alates 2021. aastast rakenduvad tavapärased avalduste esitamise tähtajad – 31. märts, 31. juuli ja 30. november.

Teise samba fondides on üle 738 000 inimesel kokku ligikaudu 4,4 miljardit eurot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: