Süüria kurdid kuulutasid välja üldmobilisatsiooni

{{1570609080000 | amCalendar}}
Türgi väed teel Süüria piirile
Türgi väed teel Süüria piirile Autor/allikas: AFP/SCANPIX

Kirde-Süüria kurdide administratsioon kutsus kolmapäeval tsiviilelanikke asuma piirkonna kaitsele Türgi vägede sissetungi eest, mida on oodata iga hetk.

"Me kuulutame Põhja- ja Ida-Süürias välja kolmepäevase üldmobilisatsiooni," öeldi avalduses, milles ärgitati kõiki tsiviilelanikke suunduma oma kohust täites Türgi piirile.

Avalduses kutsutakse ka Süüria ja teiste riikide kurde Türgi kavandatava sissetungi vastu protestima.

Ankara teatas teisipäeval, et alustab varsti pealetungi Põhja-Süürias, ning saatis piirile täiendavaid soomusmasinaid.

Türgi presidendi kommunikatsioonijuht Fahrettin Altun kirjutas ajalehes Washington Post, et kurdi vägedel on võimalik "üle joosta" või vastasel juhul ei jää Türgil muud võimalust, kui takistada neid tema Islamiriigi (IS) vastaseid pingutusi häirimast. 

USA president Donald Trump teatas pühapäeval, et Ühendriikide sõjavägi taandub Süürias Türgi piiril asuvatelt aladelt. Esmaspäeval teatati, et 50-100 USA eriväelast on piirialalt lahkunud.

Teisipäeval kinnitas aga Türgile kurdide ründamiseks tule andnud Trump, et Washington ei ole kurde hüljanud ja kordas esmaspäevast ähvardust, et igasugune mittevajalik sõjategevus Türgi poolt tooks kaasa hävitavad tagajärjed riigi majandusele. 

Kurdi administratsioon ütles kolmapäeval, et nad peavad liitlast USA-d ka kogu rahvusvahelist kogukonda vastutavaks, kui nende aladel peaks tekkima humanitaarkatastroof.

Türgi on värvanud kurdide vastu kümneid tuhandeid Süüria võitlejaid

Türgi on värvanud pealetungiks Süüria kurdi vägedele kümneid tuhandeid Süüria võitlejaid, ütles ühe rühmituse pressiesindaja kolmapäeval.

Süüria võitlejad, enamik riigi loodeosa aladelt, mis on alates Türgi eelmistest pealetungidest 2016. ja 2018. aastal Ankara kontrolli all, on koondatud Türgi piirilinna Akcakale põgenikelaagrisse.

Nad kuuluvad ühenduse Vaba Süüria Armee (FSA) rühmitustesse, neid relvastab ja rahastab Ankara.

Türgi pealetungi esimesest etapist võtab osa vähemalt 18 000 võitlejat, ütles FSA väikse rühmituse Anwar al-Haq pressiesindaja Abdelrahman Ghazi Dadeh.

Neist 8000 ründab Süüria piirilinna Tal Abyadi ja 10 000 võtab sihikule Ras al-Aini linna, ütles Dadeh Akcakales ajakirjanikele.

Pealetungiks Kobanele mobiliseeritakse veel võitlejaid. Nende arv ei ole teada.

Kõik kolm nimetatud Kirde-Süüria linna on praegu Süüria kurdide Rahvakaitseüksuste (YPG) käes.

Dadeh ütles, et FSA võitlejad ja Türgi sõdurid tegid pealetungiks valmistudes kolmapäeval piiril luuret.

"99-protsendise tõenäosusega alustatakse pealetungi täna õhtul," ütles ta.

Türgi: Euroopa peab oma džihadistidest kodanikud tagasi võtma

ürgi kutsus kolmapäeval Euroopat võtma tagasi oma kodanikud, kes on džihadististena Süürias kinni võetud.

USA presidendil Donald Trumpil oli selles küsimuses õigus, ütles Türgi presidentuuri kõneisik Ibrahim Kalin BBC-le.

"Nad (Euroopa riigid) peavad nad vastu võtma, nende üle kohut mõistma ja järgima kohast õiguslikku protsessi," sõnas ta.

Süüria kurdid paluvad Moskvat vahendama dialoogi Damaskusega

Süüria kurdid palusid kolmapäeval Damaskuse liitlast Moskvat appi vahendama dialoogi režiimiga.

Kurdi poolautonoomne administratsioon ootab Venemaalt kõnelustes Damaskusega toetaja ja garandi rolli, öeldi avalduses.

Damaskus on teatanud valmidusest kurdi rühmitused taas oma hõlma alla võtta, kui nad Türgi pealetungi kartuses seda otsustavad. 

Erdogan Putinile: pealetung kurdidele toob rahu ja stabiilsuse

Türgi kavandatav pealetung Põhja-Süüria kurdi võitlejatele aitab tuua rahu ja stabiilsuse, kinnitas Türgi president Recep Tayyip Erdogan kolmapäeval Vene kolleegile Vladimir Putinile.

"President ütles telefonikõnes, et kavandatav operatsioon Eufratist itta aitab kaasa Süüria rahule ja stabiilsusele ning hõlbustab teed poliitilisele lahendusele," ütles presidendi pressiesindaja avalduses.

Damaskus tõotab Türgi sissetungile vastata

Damaskus tõotas kolmapäeval vastust Türgi kavandatavale rünnakule Süüria kirdeosa kurdi aladele ja mõistis Ankara vaenulikud kavatsused hukka.

"(Damaskus) astub kõigi seaduslikke vahendeid kasutades Türgi pealetungile otsusekindlalt vastu," ütles välisministeeriumi allikas riiklikule uudisteagentuurile SANA ning mõistis hukka Ankara sõjakad avaldused, vaenulikud kavatsused ja sõjaväe koondamise Süüria piirile.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: