Tuliseks läinud põhiseaduskomisjoni istung jätkub reedel

{{1610013000000 | amCalendar}}

Neljapäeval alanud ja kohati tuliseks kiskunud riigikogu põhiseaduskomisjoni istung jätkub reedel virtuaalselt. Reformierakonna juhi Kaja Kallase sõnul takistati opositsioonil rääkida, kuid komisjoni esimees Anti Poolamets (EKRE) sõnas, et opositsioon takistas hoopis parlamendi tööd.

"See, mis toimub, on räige seaduserikkumine. Riigikogu liikmetelt võetakse õigus küsida, debateerida. Reformierakonna saadikud kindlasti protestivad juhatuses," ütles Kallas ERR-ile neljapäeva ennelõunal.

Kallas lisas oma Twitteri kontole ka pildi põhiseaduskomisjoni esimehest Anti Poolametsast ja tema seljataha jäänud tabloost.

"Tabloo on komisjoni esimehe leiutis, millega mõõdetakse aega, palju saadik rääkida saab. See on seadusevastane," selgitas Kallas.

EKRE liikmest põhiseaduskomisjoni juht Anti Poolamets on ERR-ile antud usutluses põhjendanud seda vajadusega tagada parlamendi töövõime.

Istung lõpetati varem

Poolamets ütles aga neljapäeval pärast istungi lõppu, et esimesed kaks arvamust Andrei Korobeinikult ja Oudekki Loonelt (mõlemad Keskerakonnast) sai ära kuulatud, kuid pärast Lauri Läänemetsa (SDE) sõnavõttu tuli istung lõpetada.

"Selgus, et ega ikka siin opositsioonil ei ole soovi oma muudatusettepanekuid siiralt tutvustada, sest nad hakkasid koosolekut ikka üsna palju häirima," selgitas Poolamets.

Ta sõnas, et Läänemets rääkis kokku 45 minutit oma 30 muudatusettepanekust ja talle tehti 15 märkust ajalimiidi ületamise kohta. Poolametsa sõnul oli Läänemets öelnud, et teda koosoleku kodukord ei huvita.

"Ma arvestasin, et täna hakatakse koosolekut häirima ja takistama /---/ see ei tulnud üllatusena," lisas ta.

Saadikutele, kes oma ettepanekuid tutvustada ei saanud, antakse Poolametsa sõnul selleks võimalus reedel.

"Me teeme virtuaalselt koosoleku, et keegi ei saaks laamendada ja revolutsiooniliste madruste stiili harrastada," täpsustas ta.

Poolamets ütles, et Läänemetsa tõttu ei saanud oma ettepanekuid tutvustada näiteks Riina Sikkut (SDE). "Mul oli Riina Sikkuti ees piinlik, sest väikse lapse ema, kes tegelikult oli võtnud aja, tuli ilusti kohale, ootas pikalt, kuni see tingel-tangel seal opositsiooni poolt toimus," sõnas komisjoni esimees.

Poolamets lisas, et seesuguses hulgas muudatusettepanekute esitamine on küll hea kogemus, kuid on oma olemuselt parlamendi töö takistamine. "Eesti avalikkus saab praegu targemaks, kuidas seda teha ja varsti ka, kuidas seda piirata," sõnas Poolamets.

Riigikogu põhiseaduskomisjon otsustas kolmapäeval, et abielu rahvahääletuse eelnõule laekunud 9400 muudatusettepanekut läbi arutama ei hakata. Kuigi kodu- ja töökorra kohaselt on igal saadikul õigus tulla komisjoni ette ettepanekut tutvustama, otsustas komisjon koalitsiooni häältega, et seekord on igal esitajal ettepanekute tutvustamiseks kokku aega viis minutit.

Anti Poolamets ja ajamõõtmistabloo. Autor/allikas: Kaja Kallas/Twitter

Opositsioonijuhid paluvad abielureferendumi arutelu pausile panna

Pärast põhiseaduskomisjoni istungit saatsid opositsioonierakondade juhid Kaja Kallas ja Indrek Saar võimuparteide juhtidele kirja ettepanekuga panna abielureferendumi arutelu kriisi ajaks pausile.

"Oleme olukorras, kus Eestis purunevad uued koroonaviirusega nakatumise rekordid. Täna saime teada 1104 inimese nakatumisest ja haiglaravil on pea 400 inimest. Oht on eriti suur, sest maailmas levib ka uus eriti nakkav viirusetüvi. Eesti ja maailma majanduses valitseb suur ebakindlus. Kriisi ületamiseks peaksime poliitikutena kõik ühiselt panustama. Leiame, et sellises õhkkonnas on vastutustundetu minna edasi vaidlusega abielu mõiste üle," kirjutavad Saar ja Kallas.

Nende sõnul näitas neljapäevane põhiseaduskomisjoni istung, et koalitsioonierakonnad on võtnud vastu otsuse minna abielureferendumi läbisurumiseks seaduserikkumise teed.

"Opositsiooni vaigistades ja saadikutele mitte kõneaega andes rikutakse nii riigikogu kodu- ja töökorra seadust, riigikogu liikme staatuse seadust kui ka põhiseadust," seisab kirjas. Kallas ja Saar rõhutasid, et nende seisukoht abielureferendumi toimumise asjus pole muutunud, seda ei peaks korraldama.

"Valitsuskoalitsioonil on kahtlemata õigus oma seadusandlikeks initsiatiivideks, aga nende läbi surumine seadust ja kolme aastakümne jooksul välja kujunenud poliitilisi tavasid rikkudes on õigusriigile ja demokraatiale hukatuslik."

"Teeme koalitsioonierakondade juhtidele ettepaneku abielureferendum põhiseaduskomisjoni päevakorrast välja võtta. Paneme lõhestava teema kriisi ajaks pausile ja tegeleme ajakriitiliste küsimustega," lõpetavad poliitikud.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: