Erdogan: Türgi ei toeta Soome ja Rootsi NATO-ga liitumist

Recep Tayyip Erdogan.
Recep Tayyip Erdogan. Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Burhan Ozbilici

Türgi liider Recep Tayyip Erdogan ütles esmaspäeval, et ei toeta Soome ja Rootsi NATO liikmeks saamist.

Rootsi ja Soome liidrid on teatanud, et plaanivad esitada taotluse riikide NATO-sse astumiseks.

Türgi üllatas eelmisel nädalal oma NATO liitlasi, kui teatas, et ei vaata Soome ja Rootsi liitumisele positiivselt, vihjates, et viimased võõrustavad oma riigis rühmitusi, mida Ankara peab terroristlikeks. Esmaspäeval kordas Erdogan Türgi seisukohta.

"Kummalgi neist riikidest pole selget, avatud suhtumist terroristlikku organisatsiooni. Kuidas me saame neid usaldada?" ütles ta pressikonverentsil.

Rootsi välisministeerium teatas varem esmaspäeval, et nii Rootsi kui ka Soome välisminister plaanivad koos minna Ankarasse, et püüda veenda Türgit meelt muutma.

"Nad tulevad esmaspäeval Türki. Kas nad tulevad meid veenma? Vabandage mind, kuid nad ei peaks end vaevama," kommenteeris Erdogan.

Erdogani hinnangul saab NATO-st kahe riigi ühinemise korral "terroriorganisatsioonide esindajate koondumise koht".

Ankara hinnangul võõrustavad Soome ja Rootsi inimesi, kes on seotud Kurdistani Töölispartei (PKK) sõjalise rühmitusega, mida Türgi peab terroristlikuks, ning Fethullah Güleni järgiijaid, keda Ankara süüdistab 2016. aasta riigipöördekatses.

Türgi riiklik ringhääling TRT Haber ütles esmaspäeval, et Rootsi ja Soome pole andnud nõusolekut 33 inimese repatrieerimiseks, nagu Türgi taotles.

Erdogani sõnul on Ankara vastu ka nende riikide NATO-sse astumise taotlustele, kes on Türgile sanktsioonid kehtestanud. Rootsi ja Soome kehtestasid Türgile relvaekspordi embargo pärast Süüriasse sissetungi 2019. aastal.

NATO ja USA esindajad on veendunud, et Türgi ei takista Soome ja Rootsi liikmeks saamist. Diplomaatide hinnangul annab Erdogan järele, kuna Soome ja Rootsi tugevdaksid kõvasti Läänemere piirkonda.

Erdogani pressiesindaja ütles laupäeval, et Türgi ei ole täielikult sulgenud Soomele ja Rootsile ust NATO-sse, kuid tahab läbirääkimisi ning terroristliku tegevuse üle suuremat kontrolli neis riikides.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: