Valitsus teisaldas Narva tank-monumendi

{{1660624380000 | amCalendar}}

Teisipäeva hommikul pärast kella 7 algas Narva tank-monumendi teisaldamine, milleks politsei kehtestas monumendi juures viibimiskeelu ja sulges sinna viiva tee. Kella 11.22 oli tank treileril ja algas selle teekond 220 kilomeetri kaugusel Viimsis asuvasse sõjamuuseumisse, kuhu see jõudis kohale pärastlõunal kell 15.

Kohapeal viibinud ERR-i ajakirjanik Anton Aleksejev ja operaator Kristjan Svirgsden rääkisid, et politsei sulges kell 7 esmalt tanki juurde viivad teed. Enne kella 7 tanki juures olnud mõned isikud pidid sealt lahkuma.

Kella 8.30 paiku saabusid kohale kaks kaitseväe treiler-kraanat. Lilled-küünlad olid selleks hetkeks tanki juurest eemaldatud.

Kell 9 hakkas kraana tanki postamendilt maha tõstma. Appi võeti ka ekskavaator. Teisaldustöid raskendas kitsas juurdepääs tank-monumendile.

Kell 10.10 olid tankil trossid ja vintsid küljes ja algas ettevaatlik tanki liigutamine. Kell 11 oli tank lõpuks treilerile saadud ja kell 11.22 algas selle teekond Viimsisse Eesti sõjamuuseumisse.

Pärast ligi 220 kilomeetri läbimist jõudis tank kella 15 paiku sõjamuuseumi.

Teisipäeva hommikul algas ka teiste Narva jõe ääres asuvate punamonumentide teisaldamine. Ka need monumendid on politsei perimeetri taga. Politsei on Narva punamonumentide eemaldamist turvamas kümnete inimestega, kaasatud on ka teiste jõuametkondade töötajaid.

Teisaldamine algas kell 7 hommikul

Veidi enne kella 7 oli tanki juures paar inimest ja kaks Narva linna poolt palgatud turvameest. Kell 7 lülitati välja ka tanki juurest otsepilti näitav kaamera.

Narva politseijaoskonna juht Indrek Püvi sõnul piiras politsei Narva tanki ja lähedalasuvate monumentide juures inimeste liikumist.

"Loome perimeetri kolme Narva-Narva-Jõesuu teel asuva Nõukogude Liidu sõjamonumendi ümber, et need turvaliselt teisaldada. See tähendab, et inimesed selles alas viibida ei tohi, ka on keelatud autode liikumine ja parkimine. Keeluala on selgelt liiklusmärkidega märgistatud ning seal juures on politseinikud, kes vajadusel inimesi ümbersõidu osas juhendavad," selgitas Püvi.

Politsei piiras liikumist ka Narva-Narva-Jõesuu-Hiiemetsa teel alates Kudruküla ristmikust kuni Mätta tänavani ning Peeterristi-Kudruküla teel. Ümbersõit korraldatud läbi Narva-Jõesuu.

Seoses punamonumentide teisaldamisega Narva linnas Peetri platsil piiras politsei liiklust ka Peetri platsil ja selle läheduses. Ajutine liikumispiirang mõjutas ka piiriületust ja eelkõige autodega liiklejaid. Kella 14-ks oli Peetri platsilt mälestustahvlid eemaldatud ja liiklus avatud.

Politsei blokeeris teisipäeval kell 7 Narva-Jõesuust Narva viiva tee enne tankimonumenti. Autor/allikas: Kristjan Svirgsden / ERR

Tank viiakse sõjamuuseumisse

Valitsus võttis vastu otsuse teisaldada Narvas avalikust ruumist Nõukogude Liidu sõjamonumendid. Tank T-34 läheb Eesti sõjamuuseumisse, mis tegeleb sõjaajaloo ja kultuuripärandi säilitamise, uurimise ja tutvustamisega.

Peaminister Kaja Kallas nentis, et pärast 24. veebruari, kui Venemaa alustas täiemahulist sõda Ukrainas, ei ole Nõukogude Liidu sõjamonumendid Eesti avalikus ruumis enam ainult kohaliku tasandi küsimus.

"Kutsusin täna hommikul kokku valitsuse istungi ja võtsime vastu otsuse teisaldada Narvas avalikust ruumist Nõukogude Liidu sõjamonumendid. Tank T-34 viiakse Eesti Sõjamuuseumisse," teatas Kallas teisipäeval.

"Mitte keegi meist ei taha, et meie kodus saaks õhutada pingeid sõjaliselt agressiivne ja vaenulik naaber. Põhiseaduse järgi on Eesti riigi keskne väärtus sisemine rahu ja riigi üks esmaseid ülesandeid sisemise ja välise rahu kaitsmine. Me ei anna Venemaale võimalust kasutada minevikku Eesti kodurahu lõhkumiseks," ütles ta.

"Arvestades, kui kiiresti kasvavad Narvas pinged ja segadus mälestusmärkide ümber, peame avaliku korra ja sisejulgeoleku tagamiseks tegutsema kiiresti. Seetõttu võtsime valitsuses vastu otsuse teisaldada kohapeal kunagise võõrvõimu sõjamonumendid, et need ei jõuaks ühiskonnas veelgi rohkem koondada vaenu ega rebida lahti vanu haavu. Teises maailmasõjas hukkunute ühishaud Narvas saab neutraalse hauatähise ja jääb jätkuvalt väärikaks paigaks, kus lahkunuid mälestada."

Peaminister rõhutas, et keskenduda tuleb ühisele tulevikule. "Tänane otsus aitab hoida fookust kõige olulisematel ülesannetel, milleks on Eesti julgeoleku kindlustamine ja iga Eesti inimese toimetulek Ukraina sõjast põhjustatud kriisides."

Tankimonumendi asemele tuleb haljastus

Siseminister Lauri Läänemets ütles päeval "Aktuaalse kaamera" erisaates, et tankimonumendi asukohale istutatakse mägimännid ja ka lilled.

"Küsimus on selles, kuidas seda platsi edasi kasutatakse. Kui me meenutame ka Pronksiööd ja Pronkssõduri järgset kohta, siis ka sinna istutati lilled. Istutatakse midagi, et see koht ei oleks tühi ja et seda ei oleks võimalik täita, kas uute monumentide või kasutada tühja platsi lillede toomiseks. Lilli lillede sekku on võib-olla keerulisem tuua," ütles Läänemets.

Välisminister Urmas Reinsalu nentis, et Venemaa Föderatsioon ja selle eriteenistused soovivad kuritegelikku okupatsioonirežiimi meenutavaid mälestusmärke ära kasutada pingete õhutamiseks Eesti ühiskonnas.

"Ajal, mil Venemaa peab Ukraina vastu genotsiidisõda ning üritab lõhkuda Euroopa julgeolekuarhitektuuri alustalasid, ei saa me endale ühiskonna sisemist lõhenemist lubada. Need monumendid rajati Eesti taasokupeerimise ülistamiseks ja neil ei saa avalikus ruumis kohta olla."

Siseminister Lauri Läänemets kinnitas, et avaliku korra huvides peab monumendid teisaldama riik.

"Kujunenud olukorda arvestades on avaliku korra tagamine Narva linna jaoks praegu keeruline, samuti on keeruline monumentide teisaldamise tehniline pool. Tegu on suure ja mitmes mõttes keerulise olukorraga, mida peab riik ise lahendama – oleks vastutustundetu jätta see kohaliku omavalitsuse kanda. Avaliku korra ja siseturvalisuse huvides on, et teisaldada kõnealused monumendid enne, kui pinged nende ümber veelgi kasvavad," ütles Läänemets.

"On selge, et monumentide teisaldamine läheb korda paljudele kohalikele inimestele, kuid Teises maailmasõjas hukkunute mälestamiseks peame leidma koha, kus seda saab teha ilma konfliktide ja provokatsiooniohuta," lisas siseminister.

Pärastlõunaks olid kõik punamonumendid Narvast eemaldatud

Teisipäeva pärastlõunaks oli Narva linnast ja linnaümbrusest teisaldatud kuus Nõukogude sõjamonumenti, nende senistes asukohtades toimuvad korrastus- ja haljastustööd. Lisaks sai teise maailmasõjas langenute ühishaud Narva jõe kaldal neutraalse hauatähise, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

"Tänan kõiki, kes teisaldamise läbiviimises osalesid, kiire ja läbimõeldud tegutsemise eest ning kohalikke elanikke mõistva suhtumise eest. Eesti on meie ühine kodu ja tahame, et siin valitseks rahu ja kord. Selle nimel tuleb pingutada," ütles peaminister Kallas.

Valitsuse otsusega teisaldati Narva avalikust ruumist Peetri platsi mälestustahvlid; punaarmeelaste mälestussammas Narva lossipargis ja Igor Grafovi mälestusmärk. Narva-Jõesuus eemaldati lisaks tankimonumendile kolme täägi mälestusmärk ja Meriküla dessandi mälestusmärk. Narva jõe ja Viktoria bastioni vahelisel alal paiknev teise maailmasõjas hukkunute ühishaua tähis kohandati neutraalseks.

Varem on valitsus võtnud vastu põhimõttelise otsuse teisaldada Nõukogude okupatsioonivõimu sõjamonumendid Eesti avalikust ruumist selle aasta lõpuks. Konkreetne aeg ja järjekord sõltub kohalike omavalitsuste valmisolekust ja logistilisest plaanist. Sõjahaudade ümbermatmine toimub koostöös kohalike omavalitsustega ja kooskõlas kõikide rahvusvaheliste kohustustega, mida Eesti Vabariik on kultuurimälestiste kaitsmiseks või ka hauarahu tagamiseks võtnud.

Narva volikogu loobus esmaspäeval tanki teisaldamise osas otsuse tegemisest, mis andis valitsusele vabad käed tank ise eemaldada.

Siseminister Lauri Läänemets ütles, et tank viiakse ära enne 20. augustit. 

Peaminister Kaja Kallas kinnitas ERR-ile, et tanki ei teisaldata kindlasti ööpimeduses.

Narva tank teisipäeva varahommikul kella 6 paiku ehk tund enne teisaldamist.. Autor/allikas: Kristjan Svirgsden

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: