Hiina erisaadik püüdis eurooplasi veenda Ukraina okupeerimist tunnistama

Hiina valitsuse eriesindaja Li Hui reedel Vene välisministeeriumist lahkumas
Hiina valitsuse eriesindaja Li Hui reedel Vene välisministeeriumist lahkumas Autor/allikas: SCANPIX/AP Photo/Alexander Zemlianichenko

Hiina eriesindaja Li Hui püüdis väidetavalt veenda Euroopa riike toetama Ukrainas relvarahu ning leppima, et Venemaa jätkab Ukraina alade okupeerimist.

Hiina valitsuse eriesindaja ütles väidetavalt Euroopa riikidele, et nad peavad USA-st eraldi seisva välispoliitilise positsiooni võtma ning toetama kohe relvarahu Ukrainas, mis jätaks Venemaa kontrolli alla okupeeritud Ukraina alad, kirjutas The Wall Street Journal oma allikatele tuginedes.

Hiina diplomaat Li Hui külastas sel kuul nii Kiievit, Varssavit, Berliini, Pariisi kui ka Brüsselit.

Li Hui jõudis sel reedel Moskvasse. Lääneriikide ametnike sõnul on veel liiga vara hinnata, kas peaks Pekingi rahusobituse pingutused maha kandma, kuid tulenevalt Hiina sidemetest Venemaaga ei ole Peking Vene-Ukraina sõja lahendamise küsimuses neutraalne. Samad isikud kinnitasid, et tõenäoliselt ei ole rahu võimalik seni, kuni Vene väed ei taandu Ukraina territooriumilt.

Ühe diplomaadi sõnul olevat Li Huile öeldud, et Euroopat ei ole võimalik lahutada USA-st ning Euroopa riigid ei lõpeta Ukraina toetamist. Ühe teise diplomaadi sõnul testivad hiinlased tõenäoliselt lääneriikide ühtsust ning püüavad võtta initsiatiivi. Ühe allika sõnul on Hiina põhihuvi, et Venemaa sõda Ukraina vastu ei kaota ning et Venemaa ei kasutaks tuumarelvi.

Võimalikku kompromissi sõja lõpetamiseks kritiseeris avalikult Ukraina presidendi kantselei nõunik Mõhhailo Podoljak, kelle sõnul tähendaks see demokraatia kaotuse tunnustamist, Putini režiimi püsimajäämist ja üleüldist konfliktide arvu kasvu maailmas.

Hiina veebruaris avaldatud rahuplaani ettepanekus kutsuti samuti üles relvarahule ning juba tollal juhiti tähelepanu, et Hiina ei nõudnud Vene vägede lahkumist okupeeritud Ukraina aladelt. Hiina liider Xi Jinping külastas märtsis Moskvat. Xi ja Vene President Vladimir Putin kritiseerisid tollal Moskvas oma ühisavalduses lääneriike.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: WSJ

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: