Leedusse toodava Saksa brigaadi tuumiku moodustavad kaks soomuspataljoni

Saksa sõjaväelased laadimas mürske tanki Leopard 2
Saksa sõjaväelased laadimas mürske tanki Leopard 2 Autor/allikas: SCANPIX / DPA / Philipp Schulze

Saksa kaitseministeeriumi teatel moodustavad Leedusse paigutatava brigaadi tuumiku kaks soomuspataljoni. Brigaad peab Leedus täieliku lahinguvalmiduse saavutama hiljemalt 2028. aastal.

"Need on 203. tankipataljon Põhja-Rein-Vestfaali liidumaal paiknevast Augustdorfist ja Baieri liidumaal Oberviechtachi linnas paiknev 122. grenaderi-soomuspataljon. Kokku hakkab brigaad koosnema kolmest pataljonist ning juhtimis- ja varustuselementidest," öeldakse Saksa kaitseministeeriumi teates.

Saksa relvajõudude 42. soomusbrigaadi koosseisu kuuluma hakkava tankipataljoni relvastuseks on tankid Leopard 2 ning soomustatud jalaväepataljon kasutab soomukeid Puma.

Eeldatavasti saabub brigaadi formeerimist juhtima hakkav staap Leetu 2024. aasta viimases kvartalis, praegu on seal ainult ettevalmistav juhtimispunkt.

Saksamaa on ka Leedus paiknevate NATO ettenihutatud vägede (eFP) ehk lahingugrupi raamriik.

Ülejäänud kolmandik brigaadist hakkabki roteeruma eFP raames.

Otsuse vägede paigutamisest tegi Saksa kaitseminister Boris Pistorius koostöö Saksa relvajõudude komandöri, kindral Carsten Breueriga, vahendas Leedu rahvusringhääling. "Brigaad Leedus on uuele ajastule suunda näitav projekt," ütles Pistorius pressiteate vahendusel.

See oleks esimene kord, kui Saksamaa paigutab NATO liitlasriigi territooriumile 4800 sõjaväelast ja 200 tsiviilteenistujat. Sõjaväelased paigutatakse Leetu vabatahtlikkuse alusel ning nad asuvad sinna koos oma perekonnaga, vahendas LRT.lt ajalehte Handelsblatt.

Pistorius lubas külastada Leedut veel enne detsembrit, et allkirjastada kokkulepe, mis paneb paika vägede Leetu paigutamise ajakava ning määrab selle asupaiga. Praegu kaalutakse Saksa brigaadi baseerumiskohane Vilniuse ja Kaunase piirkonda.

Brigaad peab olema Leedus täisvalmiduses kohal hiljemalt 2028. aastal, kuid selle toomine sõltub ka taristu valimiise kiirusest.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: LRT.lt, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: