X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Üle 20 riigi tõotas kolmekordistada tuumaenergiast elektri tootmist

Tuumaenergia võimsuse suurendamise kokkuleppega ühinenud riikide esindajad Dubais COP28-l.
Tuumaenergia võimsuse suurendamise kokkuleppega ühinenud riikide esindajad Dubais COP28-l. Autor/allikas: SCANPIX / AP

Rohkem kui 20 riiki kirjutasid laupäeval Dubais toimuva ÜRO kliimakonverentsi COP 28 raames alla deklaratsioonile, mille eesmärk on kolmekordistada tuumajaamade võimsus aastaks 2050. Lubadus paigutub Euroopa Liidu, USA ja teiste lääneriikide plaani saavutada konverentsil üldine kokkulepe kolmekordistada taastuvenergia tootmist juba 2030. aastaks.

Konverentsil osalev USA kliimasaadik, endine asepresident John Kerry ütles, et maailm ei saavuta kliimaneutraalsust ilma uusi tuumareaktoreid ehitamata. "Me ei väida, et see on absoluutselt laiaulatuslik alternatiiv kõigile teistele energiaallikatele," ütles Kerry COP28 avamistseremoonia ajal. "Kuid ... te ei saa 2050. aasta kliimaneutraalsuseni jõuda ilma tuumaenergiata, nagu ka ilma süsinikdioksiidi kogumise, kasutamise ja ladustamiseta," lisa ta.

Ülemaailmne tuumavõimsus on praegu 370 gigavatti ja reaktoreid töötab 31 riigis. Selle võimsuse kolmekordistamine aastaks 2050 nõuaks uute lubade ja rahastamise märkimisväärset suurendamist.

Laupäevane deklaratsioon, millele kirjutasid teiste riikide hulgas alla Prantsusmaa, Belgia, Ühendkuningriik, Rumeenia, Rootsi, Soome ja Lõuna-Korea, kohustab riike samuti võtma meetmeid sektori investeeringute mobiliseerimiseks.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: