Hiina elektriautodele tollimaksu kehtestamine sai EL-is vajaliku toetuse
Euroopa Komisjoni ettepanek kehtestada Hiinas toodetud elektriautodele tollimaksud sai reedel liikmesriikidelt jõustumiseks piisava toetuse. Kokkuleppest teatanud komisjon rõhutas siiski, et jätkab Hiinaga läbirääkimisi alternatiivse lahenduse leidmiseks.
Uudisteväljaanne Bloombergi andmeil oli kümme liikmesriiki tollimaksude kehtestamise poolt ja viis vastu, nende hulgas ka Saksamaa ning 12 riiki jäid erapooletuks.
Bloombergi teatel kehtestataks tollimaksud viieks aastaks ning tollitariifide määr võib ulatuda kuni 45 protsendini.
Euroopa Komisjoni pressiteate kohaselt EL ja Hiina ikka veel tööd selle nimel, et leida alternatiivne lahendus, mis vastaks täielikult Maailma Kaubandusorganisatsiooni (WTO) nõuetele, oleks jälgitav ja jõustatav ning piisav komisjoni uurimise käigus kindlaks tehtud konkurentsi kahjustavate subsiidiumide käsitlemiseks.
Komisjon teatas oktoobri algul, et tegi selle uurimise omal algatusel (ex officio), olles kogunud piisavalt tõendeid selle kohta, et hiljutine elektrisõidukite madala hinnaga ja subsideeritud impordi järsk kasv Hiinast Euroopa Liitu kujutas endast majanduslikku ohtu EL-i elektriautotööstusele.
Kuigi EL-i tootmisharult ei saadud menetluse algatamiseks ametlikku kaebust, on EL-i subsiidiumivastastes eeskirjades sätestatud, et EL-i tootmisharult nõutakse ex officio uurimise raames koostööd, märkis komisjon.
Vastavalt EL-i ja WTO eeskirjades sätestatud õiguslikele nõuetele peeti enne algatamisteate avaldamist Hiina valitsusega algatamiseelseid konsultatsioone.
Reedel teatas Euroopa Komisjoni uurimine on jõudnud järeldusele, et Hiina elektrisõidukite väärtusahel toetub ebaõiglasele riigi subsideerimisele, mis võib põhjustada EL-i autotootjatele majanduslikku kahju.
Komisjoni uurimise lõppjäreldusi sisaldav rakendusmäärus tuleb avaldada Euroopa Liidu Teatajas hiljemalt 30. oktoobriks 2024.
Hiina nõuab ajapikendust
Hiina teatas reedel, et nõuab tungivalt tariifide kehtestamise edasilükkamist, et hoida ära kaubanduslike erimeelsuste eskaleerumine.
Hiina riigimeedia vahendas Hiina-Euroopa Kaubanduskoja suurt rahulolematust EL-iga "kaubanduse protektsionismi" meetmete edendamise pärast.
Eesti hääletas tollimaksude kehtestamise poolt.
"Meie leiame, et täna on see olukord, kus tuleb ausalt jalg maha panna; öelda, kui me tahame vaba turgu, siis kõik ettevõtjad peavad toimima ühtedel tingimustel. Ja ei saa olla turgu moonutavaid subsiidiume, mis pikemas vaates vaba turu täiesti ära lõhuvad," lausus majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo reedel.
Toimetaja: Karl Kivil, Mait Ots, Joakim Klementi
Allikas: Bloomberg, Reuters, Euroopa Komisjon