X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uuring: tselluloositehase võimalik mõju paneb kolimismõtteid mõlgutama

Tartu raekoda
Tartu raekoda Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

75 protsenti tartlastest ja tartumaalastest on seisukohal, et plaanitavat tselluloositehast ei peaks rajama Tartu lähistele ning 43 protsenti kaaluks tehase negatiivsete kõrvalmõjude tõttu Tartust ära kolimist, selgub Isamaa ja Res Publica Liidu tellitud Kantar Emori uuringust.

Kantar Emor uuringuekspert Aivar Voogi sõnul on tehase rajamise peamine vastuargument keskkonnakahju, mida tehas endaga kaasa toob. "Potentsiaalse keskkonnakahju tõi välja 83 protsenti mittepooldajatest, kes nimetasid negatiivsete kõrvalmõjudena liigset puiduraiet, haisuprobleemi ja Emajõe reostust. Ülikõrgeks hindas keskkonnamõju 41 protsenti vastajatest," kommenteeris Voog.

Selgus ka, et 43 protsenti uuringus osalejatest kaaluks tehase negatiivsete kõrvalmõjude tõttu Tartust ära kolimist.

Lisaks toodi vastumeele põhjusena välja tehasega seotud asjajamisprotsessi, mis toovat kasu vaid kitsale ringile.

Kantar Emori hinnangul on 92 protsenti vastajatest ühel meelel, et rajatava tehase planeerimisel peaks arvestama elanike arvamusega ning 66 protsenti leidis, et otsustusprotsess pole toimunud piisavalt läbipaistvalt.

"Valdav osa tartlastest ja tartumaalastest on võtnud kindla seisukoha, et vaatamata majanduslikule kasule ja uutele töökohtadele ei näe nad antud tehasele Tartu lähedal kohta, seda nii keskkonnast kui ka Tartu kuvandist lähtudes," võttis Kantar Emor tulemused kokku.

Kantar Emor viis Isamaa ja Res Publica Liidu tellimusel märtsi keskel läbi uuringu, kus uuriti Tartu linna ja Tartumaa elanike hoiakuid seoses plaanitava tselluloositehasega. Uuringus osales 610 inimest.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: