HS: Vesterbacka kaalub tunneli jaoks kiiremat ja odavamat tehnoloogiat

Peter Vesterbacka tutvustas Tallinnas tunneliprojekti
Peter Vesterbacka tutvustas Tallinnas tunneliprojekti Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Ajaleht Helsingin Sanomat on taas rääkinud Tallinnaja Helsingi vahele tunnelit kavandava Soome ettevõtja Peter Vesterbackaga, kes teatas seekord võimalusest, et projektis tuleb kasutusele senisest kiirem ja odavam tehnoloogia.

Avaliku sektori osalusega projektiga konkureerivat Tallinna-Helsingi tunneli projekti juhtiva Vesterbacka sõnul on saja kilomeetri pikkuse raudteetunneli ehitamine niivõrd kallis, et Finest Bay Area projekt otsib praegu ideid, kuidas tunneli rajamist praegustest meetoditest kiiremini ja soodsamalt teha. Samal ajal jätkub ka töö ametlike lubade hankimisel ja investorite otsimisel, kirjutab Helsingin Sanomat.

Vesterbacka kinnitusel on üks võimalus kaevetööd kiiremini teha plasmapuurimine, mida Slovakkia ettevõte GA Drilling on juba rakendanud muudel eesmärkidel. Ettevõtte üks asutajatest Igor Kočiš käis esmaspäeval esinemas Soomes vesterbacka koostööpartnerite seminaril.

GA Drilling on seni kasutanud plasmapuurimist selleks, et täita veealuseid naftapuurauke, kust nafta on otsa saanud. Nimetatud augud tuleb nimelt keskkonnanõuete tõttu sulgeda, kuid naftafirmad üritavad seda teha võimalikult odavalt ning siin olevatki just Slovakkia firma teenus sobinud.

Plasmapuurimise käigus kuumutatakse kivimid 6000 kraadini ning jahtumisel puruneb kiim väikesteks tükkideks. Nüüd kaalubki GA Drilling võimalust ühendada plasmatehnoloogia tunnelite rajamisel kasutatud TBM-masinatega.

Seminaril osalenud TBM-vahendeid tootvate ettevõtete esindajad suhtusid Slovakkia firma ideesse siiski esialgu ettevaatlikult.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: