Riigikogu komisjon alustas Danske skandaaliga seotud kuulamisi

Riigikogu õiguskomisjon alustas finants- ja õiguskaitseasutuste ärakuulamist, et selgitada välja, kuidas osutus võimalikuks väidetav ulatuslik rahapesu läbi Danske Panga Eesti filiaali. Esmaspäeval olid komisjoni ees Eesti Panga esindajad, kes toonitasid, et nende roll kommertspankade üle peetavas järelevalves on väike.

Eesti Pank selgitas õiguskomisjonile, et keskpank ei puutu rahapesu valdkonnaga otseselt kokku, küll aga näeb lähedalt finantsinspektsiooni tööd, kelle pädevuses on pankade järelevalve, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kuigi kommertspangad on Eesti Panga ees aruandluskohuslased, ei näinud Eesti Pank ka Danske Panga rahavoogudes midagi kahtlustäratavat.

"Kuivõrd keskpanga ülesanne ei ole rahapesuvastase võitlusega tegeleda, siis me, jah, ei vaata seda sellest aspektist, sest meil puudub piisav taustinformatsioon sellest. Me ei oska neid numbreid sealt selliselt välja lugeda nende teadmiste põhjal, mis meil on," selgitas Eesti Panga õigusteenistuse juhataja Marek Feldman.

Ehk siis keskpank ei tea täpselt, kuidas ja kelle vahel arveldused toimusid.

Õiguskomisjoni juhi Jaanus Karilaiu sõnul on soovib komisjon välja selgitada rahapesu tõkestamise nõrgad lülid.

"Kas, ütleme, rahapesu andmebüroos on vaja inimressurssi juurde, kas finantsinspektsioonis, kus on 90 töötajat, 2-3 inimest on liiga vähe. Läbi selle anda rahandusministrile signaal, et tuleb tegutseda selles ja selles küsimuses tõhusamalt ja paremini. Nii et täna on kaks asja - ühelt poolt poliitiline vastutus selles küsimuses selgitada välja ja tulevikus vältida analoogseid olukordi," rääkis keskerakondlane Karilaid.

Järgmisel nädalal on komisjoni ette kutsutud politsei rahapesu andmebüroo juhid, seejärel finantsinspektsioon ja lõpuks selle nõukogu esimees kuni 2014 aastani Jürgen Ligi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: