Bloomberg: Danske rahavoo lõppemises oli oluline roll Deutsche Bankil

Deutsche Banki peakontor Frankfurdis.
Deutsche Banki peakontor Frankfurdis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Väljaanne Bloomberg kirjutab, et Taani Danske panga Eesti filiaali tehingutelaine tõkestamisel oli oluline roll Saksamaa Deutsche Bankil, millel oli ka endal probleeme kahtlaste Venemaa-tehingutega.

Bloombergi allika sõnul keeldus Danske Eesti filiaali üksikute dollariülekannete vahendamisest 2014. aastal ning aasta aega hiljem keelduti täielikult Danske Eesti filiaali teenuste pakkumisest.

Deutsche Banki otsuse tagajärjel vähenesid Danske Eesti filiaali kaudu liikunud mitteresidentide tehingud märkimisväärselt.

Saksamaa panga otsus teenuste pakkumisest keelduda toimus samaaegselt Eesti finantsjärelevalve hoiatustega, et Danske Eesti filiaali tehingutes on märgata kahtlasi asjaolusid.

Deutsche Bank ise sai eelmisel aastal umbes 700 miljonit dollarit trahvi seoses sellega, et oli aidanud rikastel venemaalastel viia kodumaalt välja umbes 10 miljardit dollarit. Deutsche Bank on hiljem tunnistanud oma rahapesuvastaste meetmete puudusi.

Ajalehe Financial Times andmetel leidis sõltumatu juurdlus, et Danske panga Eesti filiaali kaudu liikus ainuüksi ühe aasta jooksul ligi 30 miljardi dollari ulatuses Venemaalt ja mujalt endisest Nõukogude Liidust pärit raha.

Tegemist on Danske panga poolt tellitud raportiga, mille on koostanud konsultatsioonifirma Promontory Financial ning mille mustandiga õnnestus Financial Timesil tutvuda.

Järeldused tekitavad palju küsimusi selle kohta, kui palju ja millal teadis Danske panga juhtkond, kuivõrd suures ulatuses liikus raha läbi väikese Eesti filiaali.

Skandaali tekitanud tehingud toimusid aastatel 2007-2015 ning kõrgperioodiks oli 2013. aasta, mil Danske Eesti filiaali mitteresidentidest klientide hoiused ulatusid ligi 30 miljardi dollarini. Tehinguid toimus sellel aastal ligi 80 000.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: