Soome kriminaalpolitsei kahtlustab Vene taustaga firmat suures rahapesus

{{1537624920000 | amCalendar}}
Soome politseiauto; pilt on illustratiivne AFP/Scanpix
Soome politseiauto; pilt on illustratiivne AFP/Scanpix

Soome keskkriminaalpolitsei kahtlustab Turu saarestikus kinnisvaraäris tegutsevat Vene taustaga firmat miljonitesse eurodesse ulatuvas rahapesus. Samas on firma omandanud ekspertide hinnangul saarestikus Soome julgeoleku seisukohalt olulisi objekte. Nädalavahetusel käivitas keskkriminaalpolitsei koos teiste jõuametitega läbiotsimisoperatsiooni.

Keskkriminaalpolitsei otsib nädalavahetusel läbi kahtlusaluse firmaga seotud objektid ning operatsiooni on kaasatud sadu politseinikke, kaitsejõud ja rannavalve, kirjutab Helsingin Sanomat.

Kriminaalpolitseinikud on seni pidanud kinni kaks inimest ja kuulanud üle seitse inimest.

Lehe andmetel on rahapesu kahtluse all kinnisvaraäris tegutsev Vene taustaga firma Airiston Helmi. Firma registreeriti 2007. aastal Turus ning selle endiste omanike hulgas on olnud Venemaa kodanikke.

Firma on taotlenud luba, et rajada Venemaa kodaniku kopterilendudega seoses maandumisplats.

"See on erakordselt suur operatsioon ja ilmselgelt tõsine finantspettus, maksudest kõrvalehoidumine ja rahapesu," ütles Soome peaminister Juha Sipilä.

Iltalehti on kirjutanud, et firma on omandanud Turu saarestikus hulga saari ja kinnisvaraobjekte ning ka mahakantud mereväevarustust.

Lehe väitel on firma saanud kinnisvaraostudega oma kontrolli alla Turu ja Naantali sadamatesse viivad veeteed. Ekspertide hinnangul on firma tegevus olnud selgelt strateegilise suunitlusega.

Helsingin Sanomate allikas kaitsejõududest kinnitas, et Airiston Helmi on aastaid olnud kaitsejõudude ja kaitsepolitsei jälgimise all.

"Nemad omandavad strateegilisi kohti ja meie oleme rumalad, et oleme neile neid müünud," märkis ta.

Politseid abistavad operatsioonil lisaks kaitsejõududele ka rannavalve kaatrid, lennukid ja helikopterid. Seetõttu on piiratud kohalike puhkajate paadiliiklust ning kehtestatud ka lennukeeld.

Keskkriminaalpolitsei kinnitas, et operatsioon käivitati rahapesu ja musta tööjõu kasutamise ja maksupettuse kahtluse tõttu, kuid ei avalda, mis firmaga on tegemist.

Kuigi firma on registreeritud Soomes, siis kahtluse all oleva firma omanikud on politsei kinnitusel muust EL-i riigist pärit välismaalased. Lehe andmetel on tegemist siiski venelastega.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: