Airiston Helmi juhtum: Vene kodanikust kahtlustatav pääses vabadusse

Läbiotsimine Turu saarestikus.
Läbiotsimine Turu saarestikus. Autor/allikas: ERR

Soomes pääses eeluurimisvanglast vabadusse Airiston Helmi juhtumi raames vahi alla võetud Venemaa kodanik.

Soome keskkriminaalpolitsei leidis, et 36-aastase mehe vahi all pidamine pole enam põhjendatud, sest maksupettust ja rahapesu puudutava juhtumi uurimine kestab tõenäoliselt veel kaua, vahendas Yle.

Vabastamisest hoolimata on mees endiselt kahtlustatav maksupettuses ja rahapesus raskendavatel asjaoludel. Eesti kodanik, kes pääses vabadusse juba detsembris, on samuti jätkuvalt kahtlustatav maksupettusele kaasa aitamises ja rahapesus raskendavatel asjaoludel.

Keskkriminaalpolitsei kahtlustab, et uurimise all olevas ettevõttes Airiston Helmi on toimunud rahapesu miljonite eurode ulatuses. Samuti kahtlustatakse firmat selles, et ehitustöödel on kasutatud musta tööjõudu ning mustalt on palka makstud kokku 2,8 miljoni euro eest.

Uurimisjuht Tomi Taskila selgitas, et ulatuslik juurdlus on viimastel kuudel keskendunud ka reidi käigus konfiskeeritud suurele kogusele digiandmetele, mida võib olla kokku kuni 300 terabaiti. Andmete hulgas on ka videomaterjale, fotosid ja dokumente. Samuti leiti reidi ajal umbes kolm miljonit eurot sularaha.

Airiston Helmi juhtumi eeluurimine kestab politsei hinnangul veel kuid ning keskkriminaalpolitsei saab juurdluse raames abi ka kaitsepolitseilt (Supo), Soome kaitseväelt ja maksuametilt.

Juhtum on pälvinud suurt meediatähelepanu seoses septembris Turu saarestikus toimunud ebatavaliselt ulatusliku suuroperatsiooniga ning seoses väidetega, et juhtumi niidid viivad Vene luure tegevuseni Soome territooriumil, millele Helsingi majanduskuritegude seadusesätteid kasutades vastu astus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: