Seeder: ränderaamistiku osas võiks korraldada rahvaküsitluse

{{1542883560000 | amCalendar}}
Helir-Valdor Seeder
Helir-Valdor Seeder Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder ütles, et Isamaa toetab rahvaküsitlust rändeleppe asjus, rahvahääletust ei saa tema sõnul teha, sest välisleppeid ei luba põhiseadus rahvahääletusele panna.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsioon esitab neljapäeval riigikogule eelnõu, et panna ÜRO rändepakti toetamise küsimus rahvahääletusele.

Seeder ütles ERR-ile, et ka Isamaa toetab rahva käest arvamuse küsimist, ent rahvusvahelisi lepinguid sellisel kujul rahvahääletusele panna ei saa. "Küll aga on võimalik rahvaküsitlusi alati teha, et rahva arvamust välja selgitada. Seda on võimalik teha, kui tahe on olemas ja rahva tahte välja selgitamist Isamaa kindlasti toetab," lausus Seeder.

Seeder rääkis, et Isamaa on ränderaamistiku avalduse aruteluga seoses teinud sellele eelnõule ka muudatusettepaneku.

"Mis puudutab avalduse arutelu esmaspäeval, siis mina olen juba allkirjastanud ka Isamaa muudatusettepaneku, mille sisu on see, et Eesti vabariik ei ühineks ÜRO globaalse ränderaamistiku heakskiitmisega ja me ei toeta seda," sõnas Seeder.

Seeder ei soovinud öelda, mis saab siis kui Isamaa muudatusettepanek ei leia toetust. "Siin on täna nii palju lahtisi küsimusi."

ERR avaldab Isamaa muudatusettepaneku riigikogu avaldusele "ÜRO Globaalse Ränderaamistiku kohta"

Muuta avalduse tekst ja sõnastada see järgmiselt:

"Eesti Vabariik peab oluliseks teha rahvusvahelist koostööd rändevaldkonnas, sealhulgas ennetada ebaseaduslikku rännet, võidelda inimkaubanduse ja inimeste ebaseadusliku üle piiri toimetamise vastu.

Riigikogu peab vajalikuks rõhutada, et riikidel on suveräänne õigus kujundada oma rändepoliitikat ja seadusandlust.

Tulenevalt sellest, et ÜRO Globaalne Ränderaamistik võib kaasa tuua õiguslikke tagajärgi rahvusvahelise tavaõiguse kujunemise läbi ning arvestades Eesti riigi ajaloolist tausta ja keerulist demograafilist olukorda, deklareerib Riigikogu käesolevaga järgmist:

Eesti Vabariik ei ühine ÜRO Globaalse Ränderaamistiku heakskiitmisega Valitsustevahelisel Konverentsil;

ÜRO Globaalne Ränderaamistik ei ole rahvusvahelise õiguse kohaselt Eesti Vabariigile siduv;

ÜRO Globaalset Ränderaamistikku ei saa tõlgendada opinio juris'ena (õiguslikult kohustusliku käitumisena) ega riikide praktikana rahvusvahelise tavaõiguse või üldise õigusliku põhimõtte tuletamiseks; sel juhul deklareerib Eesti Vabariiki ennast persistent objector´ina (järjepideva vastuseisjana);

juhul, kui ÜRO Globaalse Ränderaamistiku alusel tekib või võetakse vastu õigusnorme, rõhutame, et need õigusnormid ei tohiks olla rahvusvaheliselt siduvad. "

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: