Briti liberaaldemokraatide juht: Corbyn hakaku toetama teist referendumit

Briti liberaaldemokraatide juht Vince Cable.
Briti liberaaldemokraatide juht Vince Cable. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Briti liberaaldemokraadid teatasid, et neil ei ole kavas enam edaspidi toetada leiboristide algatatud umbusaldusavaldusi, kui viimaste juht Jeremy Corbyn ei hakka selgelt toetama teise Brexiti-referendumi korraldamist. Sisuliselt tähendab liberaaldemokraatide hoiatus seda, et Corbynil ei õnnestu sellises olukorras mingil juhul esile kutsuda uusi ennetähtaegseid parlamendivalimisi.

Liberaaldemokraatide esimees Vince Cable ütles, et ta ei soovi oma parteiga osaleda umbusaldushääletustel, mida nagunii edu ei saada ja mille eesmärgiks on tegelikult lihtsalt edasi lükata hetke, mil leiboristide praegusel juhtkonnal tuleks toetada teise referendumi korraldamist, vahendas Guardian.

Cable märkis, et ka teised, väiksemad parteid jagavad seda seisukohta.

Liberaaldemokraatide juht viitas ka sellele, et nii Corbyni oma partei rahvasaadikud ja ka suurem osa nende valijatest toetavad teise referendumi korraldamist.

"Kuna aga tundub, et tal (Corbynil - Toim.) on kindel soov mängida parteipoliitilisi mänge selle asemel, et tulla vastu oma liikmete ja rahvasaadikute soovile, ei saa ta enam loota meie toetusele järgmistel umbusaldushääletustel," selgitas ta.

"Ma usun, et ka teised parteid on võtmas sama seisukohta. On aeg, et härra Corbyn lõpetaks aia peal istumise ja ütleks oma seisukoha selgelt välja," lisas Cable.

Cable'i avaldus järgnes sellele, kui teist referendumit ehk nn People's Vote'i toetavate konservatiivide hulka kuuluv rahvasaadik Sarah Wollaston lubas esitada Theresa May Brexiti-plaani muudatuse, mille kohaselt oleks alamkoja liikmetel võimalus hääletada selle raames ka teise referendumi korraldamise üle. See muudatus aga ei saaks teoks ilma leiboristide toetuseta ning Wollaston oli varem hoidunud selle ettepaneku tegemist just seetõttu, et Corbyn seda algatust ei toeta.

"Ma loodan väga, et leiboristid lõpetavad protsessi endi seas ja Jeremy Corbyn pühendub sellele, et toetatakse teist referendumit, mida suurem osa tema parteikaaslastest soovib," kommenteeris Wollaston.

Cable koos Šoti Rahvuspartei, roheliste ja Plaid Cymru juhtivate liikmetega saatsid kolmapäeva õhtul Corbynile ka kirja, kus kutsusid teda üles oma kunagisest lubadust täitma ja asuma May umbusaldushääletuse läbikukkumise järel toetama teise referendumi korraldamist.

Suurbritannia Tööpartei liider Jeremy Corbyn teatas teisipäeval pärast peaministri poolt välja pakutud lahkumisleppe mahahääletamist, et on esitanud umbusaldusavalduse Theresa May vastu, mille üle hakkab parlament arutlema kolmapäeval.

Suurbritannia parlamendi alamkojas kolmapäeva õhtul toimunud umbusaldushääletus kukkus läbi ning May jätkab peaministrina.

May umbusaldamise poolt hääletas 650-kohalises parlamendis 306 rahvasaadikut, umbusaldamise vastu oli omakorda 325 rahvaesindajat.

Tööpartei vastu rääkis asjaolu, et kuigi paljud May parteikaaslased - peamiselt innukamad Brexiti-toetajad - ja valitsusele parlamendienamust pakkuvad Põhja-Iirimaa unionistid olid May Brexiti-leppe vastu, ei hakanud nad samal ajal May valitsust umbusaldama, sest see annaks võimaluse leiboristidele ja tooks kaasa ilmselt Corbyni soovitud ennetähtaegsed valimised.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: