Briti Tööpartei tahab anda parlamendile õigust teise referendumi üle

teist referendumit toetav leiborist Keir Starner (vasakul) ja uue referendumi suhtes skeptiline esimees Jeremy Corbyn.
teist referendumit toetav leiborist Keir Starner (vasakul) ja uue referendumi suhtes skeptiline esimees Jeremy Corbyn. Autor/allikas: Capital Pictures/Scanpix

Briti opositsiooniline Tööpartei tegi ettepaneku lubada parlamendisaadikutel hääletada teise Brexiti referendumi korraldamise üle osana meetmetest, millega tahetakse vältida Ühendkuningriigi leppeta lahkumist Euroopa Liidust.

Esmaspäeva õhtul parlamendile esitatud muudatusettepanekus pannakse ette, et ministrid eraldaksid alamkojas aega arutustele selle üle, kuidas vältida leppeta Brexitit. 

Võimaluste seas on see, et peaminister Theresa May alustaks uusi kõnelusi lahkumisleppe üle, mis sisaldaks tolliliitu ja "tugevaid sidemeid" EL-i ühisturuga.

Variantide seas peaks olema ka uue referendumi korraldamine, kui seda toetab parlamendi enamus.

Tegemist on märkimisväärse suunamuutusega leiboristide ametlikus suhtumises teise referendumi võimalusse, sest esimest korda on partei lisanud oma nõudmiste hulka teise referendumi korraldamise, kirjutab Guardian.

Samas on muudatusettepaneku sõnastus üsnagi ebamäärane ega näita, kas partei juhtkond asuks hääletusel toetama teise referendumi korraldamist.

Leiboristide seas on juba pikemat aega tõsine vastasseis, kus ühel poolel on esimees Jeremy Corbyn ja tema liitlased, kes soovivad endale sobivat Brexitit ja eelkõige ennetähtaegseid valimisi, ning teisel poolel suurem osa partei rahvasaadikutest ja ka valijatest, kes soovivad teist referendumit või Brexiti peatamist lausa valitsuse või parlamendi poolt.

Ühe hiljutise uuringu kohaselt toetab ligi 90 protsenti leiboristide liikmetest EL-i liikmeks jäämist ning mõnede analüütikute hinnangul oleks Brexiti patiseis ammu lahenduse leidnud, kui leiboristidel oleks erakonna enamuse Euroopa-meelsust jagav esimees.

EL-is jätkamist toetavad teised opositsiooniparteid - liberaaldemokraadid, rohelised, Šoti Rahvuspartei ja Plaid Cymru - on samuti nõudnud Corbynilt teise referendumi korraldamise toetamist. Teise referendumi korraldamist soovivad ka EL-i meelsed Konservatiivse Partei liikmed, keda on samuti arvestatav hulk.

Briti parlamendi alamkoda lükkas 15. jaanuaril ülekaalukalt tagasi May Brexiti leppe, kuid peaminister usub, et lepet on võimalik veel päästa ja lubas naasta Brüsselisse, et EL-ilt uusi järeleandmisi välja kaubelda. 

Alamkoja ette ilmub peaminister järgmisel teisipäeval, kui saadikutel on võimalus temaga arutada valitsuse lähenemist Brexitile ja hääletada teistsuguse lähenemise üle.

Muudatusettepanek ei lähe tõenäoliselt läbi, sest see vajaks May Konservatiivse Partei saadikute heakskiitu, kes tõenäoliselt ei pooldaks Tööpartei ettepanekuid.

Parlamendisaadikud on teinud teisi ettepanekuid, millel on euroopameelsete konservatiivide toetus. Nende seas on ettepanek Brexiti tähtaja edasilükkamiseks, et vältida 29. märtsil liidust leppeta lahkumist.

Kõiki ettepanekuid ei panda parlamendis hääletusele ja arutusele võetavad ettepanekud valib välja alamkoja spiiker John Bercow.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: